Ministarstvo gospodarstva priopćenjem je reagiralo na “izjave mađarskog ministra vanjskih poslova Petera Szijjartoa kojim je, uslijed odluke Ukrajine da ruskoj kompaniji Lukoil suspendira tranzit nafte prema Mađarskoj i Slovačkoj preko svog teritorija, Republiku Hrvatsku nazvao ‘tranzitno nepouzdanom zemljom’ te neistinitih navoda o povećanju naknada za tranzit nafte i neprovođenju investicija za povećanje kapaciteta naftovoda Janafa”.


Ministarstvo u svom očitovanju, kao i prije njega Jadranski naftovod (Janaf), ističe da Janaf kontinuirano ulaže u održavanje i sigurnost svog transportno-skladišnog sustava te je u veljači 2023. godine zajedno s predstavnicima MOL Grupe testiran transportni kapacitet naftovoda na dionici prema mađarskoj granici. “Utvrđeno je kako se njime mjesečno može transportirati 1,2 milijuna tona sirove nafte te je Janaf u cijelosti u mogućnosti zadovoljiti potrebe rafinerija MOL Grupe u Bratislav i Budimpešti za sirovom naftom”.




Ministarstvo podsjeća kako Janaf dugogodišnjim partnerstvima s najvećim regionalnim i globalnim vertikalno integriranim naftnim kompanijama te naftnim traderima dokazuje svoju pouzdanost i povjerenje.


U priopćenju Ministarstva se također ponavlja kako Janaf najodlučnije odbacuje navode o podizanju naknada jer je riječ o metodologiji izračuna naknada koja uzima u obzir duljinu i razinu iskorištenosti kapaciteta pojedine dionice naftovoda, kao i pregovarački proces te nije vezana uz pravnu osobu. “Mađarska strana upoznata je s predmetnom Janafovom metodologijom te nema govora o proizvoljnim izračunima”, ističu iz resora gospodarstva.


Odnosi poljuljani tijekom priprema za izgradnju LNG terminala na Krku


Ministarstvo u očitovanju na današnje izjave mađarskog ministra vanjskih poslova “podsjeća da su odnosi Hrvatske i Mađarske u kontekstu energetskih projekata već bili poljuljani tijekom pripreme za izgradnju LNG terminala na otoku Krku”.


Pritom iz Ministarstva gospodarstva podsjećaju kako su, “unatoč tome što su mađarske tvrtke imale priliku biti s hrvatskim (su)vlasnik, a potom i korisnik terminala, odbili prvo javni poziv za ulazak u vlasništvo (Call for Equity), a potom i mogućnost inicijalnog zakupa kapaciteta terminala (Open Season)”.


“Nakon što je Republika Hrvatska, uz financijsku pomoć Europske unije, uspješno realizirala projekt, Mađarska je promijenila stav i počela se žaliti na dostatnost kapaciteta terminala i transportnog sustava plinovoda te cijena (tarifa) korištenja istih. Ironično, dvije najveće mađarske tvrtke sada su najveći zakupci kapaciteta LNG terminala i to do 2037. godine i uredno plaćaju iste tarife kao i svi drugi korisnici”, navodi se u priopćenju.


“Stoga je izjava Szzijjartoa kako bi obustava isporuke nafte s istoka ostavila Mađarsku i Slovačku ‘na milost i nemilost nepouzdane tranzitne zemlje’ suluda i krajnje besmislena”, ističe se u reakciji Ministarstva gospodarstva.


Kako se nadalje navodi, te situacije podsjećaju ih “na nepredvidljivo i kontradiktorno ponašanje Mađarske u pitanjima energetske suradnje”.


“Umjesto stvaranja nepovjerenja i konflikta, potrebno je fokusirati se na zajedničke ciljeve koji će donijeti koristi obim zemljama i regiji u cjelini. Stabilna i pouzdana energetska suradnja ključna je za sigurnost i prosperitet svih uključenih strana”, poručuju iz hrvatskog Ministarstva gospodarstva.


Zaključno ističu kako je “Janaf u potpunosti tehnički i organizacijski spreman pružiti srednjoeuropskim rafinerijama opskrbu dovoljnih količina nafte za rad u punom kapacitetu, a Republika Hrvatska je i ostaje pouzdana tranzitna zemlja koja dosljedno ispunjava svoje međunarodne obveze i doprinosi energetskoj stabilnosti, kako Hrvatske tako i drugih zemalja, a u konačnici i same Europske unije”.


Snažna energetska infrastruktura Hrvatsku čini solidno pozicioniranom i u pogledu energetske sigurnosti. Hrvatska je zemlja s ogromnim potencijalima za energetska i druga ulaganja, što je dokazano brojnim uspješnim projektima i suradnjama s međunarodnim partnerima, navodi se u priopćenju.


“Pozivamo Mađarsku da se suzdrži od daljnjih neosnovanih optužbi i iznošenja neistina te da se vrati konstruktivnom dijalogu u interesu obostranog prosperiteta i energetske sigurnosti te u konačnici energetske neovisnosti”, zaključuje Ministarstvo gospodarstva u reakciji na izjavu mađarskog ministra vanjskih poslova.


Ranije je na izjave Petera Szijjarta reagirao i Janaf, iz kojeg su također odbacili tvrdnje da ne investiraju u održavanje i sigurnost svog transportno-skladišnog sustava i istaknuli da Janaf može u cijelosti zadovoljiti potrebe rafinerija dviju rafinerija MOL Grupe za sirovom naftom. Iz Janafa su također potpuno neistinitom nazvali Szijjartova tvrdnju da MOL Grupa ne može s Janafom sklopiti višegodišnji ugovor, kao i tvrdnja da je Janaf podigao naknade u protekle tri godine.


Szijjarto Hrvatsku proglasio nepouzdanom


Mađarski ministar vanjskih poslova u petak se požalio na odnos Europske komisije prema njegovoj zemlji, a Hrvatsku je proglasio nepouzdanom zemljom za tranzit nafte, i to samo dan nakon što je hrvatski premijer Andrej Plenkovića izrazio spremnost Hrvatske i Janafa za transport nafte prema Mađarskoj i Slovačkoj.


U objavi na jednoj društvenoj mreži Szijjarto je naveo da su se Mađarska i Slovačka obratile Europskoj komisiji prije tjedan i pol zbog odluke Ukrajine da zaustavi tranzit sirove nafte potrebne za sigurnost opskrbe naftom dviju zemalja.


“Jučer je izvršni potpredsjednik Europske komisije Valdis Dombrovskis iz Latvije poslao pismo mom slovačkom kolegi i meni”, napisao je. “U tom pismu je rekao da Ukrajina ne ugrožava opskrbu ni Mađarske ni Slovačke, a osim toga, preko Hrvatske ide još jedan naftovod koji možemo koristiti”, rekao je mađarski ministar, ocijenivši pismo nečuvenim.


“Hrvatska jednostavno nije pouzdana tranzitna zemlja”, dodao je istaknuvši da Hrvatska nije pouzdana jer je podigla naknadu za tranzit nafte na pet puta više od prosječne tržišne naknade od početka rata. Isto tako, prema njegovim riječima, Hrvatska nije pouzdana jer je onemogućila MOL da ugovori dugoročnu isporuku, ali i budući da nije provela investicije potrebne za povećanje kapaciteta naftovoda. Mađar isto tako tvrdi da podatke koje hrvatska strana daje o maksimalnom kapacitetu naftovoda nitko nikada nije dokazao.


Plenković: Janaf je spreman za transport nafte prema Mađarskoj i Slovačkoj


Predsjednik Vlade Andrej Plenković u četvrtak je izjavio da je uputio pismo premijerima Mađarske, Slovačke te čelnici Europske komisije u kojem je izrazio spremnost Hrvatske i Janafa za transport nafte prema Mađarskoj i Slovačkoj.


Pismo premijeru Mađarske Viktoru Orbanu, premijeru Slovačke Robertu Fici i predsjednici Europske komisije Ursuli von der Leyen upućeno je u srijedu, u kontekstu odluke Ukrajine da suspendira tranzit nafte ruske kompanije Lukoil preko svog teritorija, prema Mađarskoj i Slovačkoj.


Pismom je, istaknuo je predsjednik Vlade, signalizirana spremnost Hrvatske i Janafa da omoguće transport nafte prema rafinerijama u Mađarskoj i Slovačkoj u kapacitetu većem od 14 milijuna tona.


“Janaf je kao kompanija spreman pregovarati s MOL-om o transportu i osiguranju energetske sigurnosti u izmijenjenim uvjetima”, izjavio je Plenković u uvodnom dijelu sjednice Vlade.