Foto Ana Križanec, Davor Kovačević
povezane vijesti
Potpredsjednik Vlade i ministar financija Marko Primorac izjavio je u petak da kao građanin i potrošač razumije današnji bojkot trgovina te kako neće ići u dućan.
“Nije na Vladi da organizira bojkot, niti da poziva na bojkot, ali kao građanin, kao potrošač u potpunosti to razumijem i što se mene tiče ja neću ići u dućan danas”, kazao je Primorac na margini porezne konferencije “Porezi, državni poticaji i zelena tranzicija”.
Ustvrdio je da je Vlada brojnim mjerama značajno pridonijela smanjenju inflatornih pritisaka koji su samo u 2022., u studenom iznosili više od 13,5 posto.
Sada se, kaže, bilježe značajno manje stope inflacije, no to ne znači da se cijene smanjuju.
“Razumijemo frustraciju građana”
“Cijene i dalje rastu i to nas kao građane, potrošače i članove Vlade posebno zabrinjava. Razumijemo frustraciju građana kada se suoče s visokim cijenama u dućanima, razumijemo poziv na bojkot i želju građana da se organizirano odupru povećanim cijenama s kojima se suočavaju”, rekao je Primorac.
Podsjetio je na vladine apela svim sudionicima u proizvodno-poslovnom procesu da se ponašaju odgovorno, da svatko u tom procesu vidi što je moguće učiniti kako bi cijene bile što niže, posebno prehrambenih namirnica.
Novinari su pitali i mogu li građani ovim bojkotom pokazati da je dosta s dizanjem cijena.
“U smislu kretanja inflacije, koliko će ovaj bojkot pridonijeti smanjenju inflatornih pritisaka, ja nisam baš siguran. Međutim, poruka koja se šalje na taj način mislim da je dobra i snažna. I mislim da svatko u proizvodno -poslovnom procesu ne može biti socijalno neosjetljiv i neodgovoran i ponašati se tako da samo prihvati cijenu od nekoga tko je u lancu prije njega izračuna svoju maržu”, rekao je Primorac.
Istaknuo je da vlada poziva na društveno odgovorno i socijalno osjetljivo formiranje cijena i pokušava učiniti sve da te cijene budu niže.
Vjeruje i kako bojkot može biti poruka i signal da je potrebno nešto promijeniti.
Primorac je dodao kako je čuo da se razmišlja o organizaciji bojkota na duže razdoblje, usmjereno na pojedine aktere na tržištu ili pojedine proizvode.
“To možda može imati puno veći učinak. Ali, to govorim kao potrošač i građanin”, istaknuo je napominjući kako ne misli da vlada tu treba biti aktivni dionik i usmjeravati bojkote.
“To nije posao ni uloga Vlade”, rekao je.
Smatra i kako je to što su razne političke opcije iskoristile situaciju i pokušale je “populistički okrenuti sebi u korist”, “potpuno pogrešno, prizemno i nešto što treba vrlo oštro osuditi”.
Primorac najavio “Fiskalizaciju 2.0” kao administrativnu giljotinu
Vlada sljedeće godine uvodi porezni paket “Fiskalizacija 2.0”, odnosno uvođenje eRačuna kao izvještajnog sustava u području PDV-a, kojim će se uz ostalo fiskalizirati i transakcije, odnosno računi između poduzetnika kao i između poduzetnika i države, rečeno je u petak na konferenciji “Porezi, državni poticaji i zelena tranzicija”.
To je konferencija koju organiziraju Deloitte Hrvatska i Ekonomski fakultet u Zagrebu, pod pokroviteljstvom Ministarstva financija.
Ministar financija Marko Primorac rekao je da se dovršava novi porezni paket nazvan “Fiskalizacija 2.0”, odnosno kako će biti izmijenjeno nekoliko zakona koji bi uskoro trebali biti pušteni u javno savjetovanje. Primjena tog modela, najavio je, očekuje se sljedeće godine.
“Fiskalizacija 2.0 omogućit će digitalizaciju općenito poreznog sustava, prikupljanja poreza, administrativno značajno rasterećenje za porezne obveznike i ono što je bitno istaknuti, za razliku od fiskalizacije 1.0, gdje su se fiskalizirali računi između poduzetnika i krajnjih potrošača, poanta i cilj fiskalizacije 2.0 je fiskalizirati i transakcije, odnosno račune između poduzetnika, kao i između poduzetnika i države”, rekao je Primorac.
Očekuje da će nova fiskalizacija unaprijediti dosadašnju uvođenjem eRačuna kao novog izvještajnog sustava na području PDV-a, za sve načine plaćanje uključujući i digitalne platforme. Smatra da će to donijeti i značajne uštede kroz administrativno rasterećenje za poduzetnike.
“Bit će to jedna administrativna giljotina, ukidanje niza poreznih obrazaca”, najavio je ministar, dodavši i kako će za trgovačka društva, obrtnike i slobodna zanimanja biti razvijen besplatno dostupan aplikativni sustav “FiskAplikacija”, koji će uz ostalo omogućiti i pregled fiskaliziranih podataka.
Najavio je i reinženjering Registra godišnjih financijskih izvješća putem web aplikacije i to koristeći bilo koju od vjerodajnica visoke razine, kao i izlazak Ministarstva financija na društvene mreže (i to od danas).
Vezano uz porezne izmjene koje su krenule s prvim danom aktualne godine, posebno uz porez na nekretnine, Primorac je kazao da jedinice lokalne samouprave imaju dovoljno vremena, do kraja veljače da odluče hoće li povećavati porezne stope. Naglasio je da prve informacije s terena idu u prilog tezi da će to opterećenje ostati isto.
“U prikupljanju tog poreza jedinica lokalne samouprave je porezno tijelo i ona prikuplja porez na nekretnine kao što je to bilo, primjerice, kod kuća za odmor. Međutim ukoliko jedinica lokalne samouprave želi prenijeti tu ovlast na poreznu upravu ona to može učiniti. Tako je kod poreza na kuće za odmor otprilike pola jedinica lokalne samouprave prikupljalo taj porez samostalno, a oko pola jedinica lokalne samouprave je prenijelo tu ovlast na poreznu upravu”, rekao je Primorac, dodavši da se sada veći dio jedinica lokalne samouprave odlučuje upravo na prenošenje te ovlasti na poreznu upravu.
“Mislimo da je to dobro rješenje i svakako smo na to spremni”, istaknuo je ministar. Po njemu, taj je porez transformacija dosadašnjeg poreza na kuće za odmor i ostaje važan lokalni prihod.
Ponovio je da je, osim učinkovitosti, naglasak i na tome da taj porez bude pravedan tako da se visina paušalnog poreza utvrđuje prema stupnju indeksa turističke razvijenosti mjesta. Isto tako, podsjetio je i da je Vlada novim poreznim izmjenama povećala osnovni osobni odbitak, povećala iznos određenih neoporezivih primitaka, ali i da je, uz ostalo, podigla i prag za ulazak u područje PDV-a.