“Nakon provedenih konzultacija sa socijalnim partnerima o visini minimalne plaće za 2025. godinu, na sastanku održanom 7. listopada 2024., a obzirom da socijalni partneri nisu postigli konsenzus oko mogućeg povećanja minimalne plaće, Vlada je, uvažavajući argumente oba socijalna partnera (…) i ukupna kretanja u gospodarstvu u 2024. godini, predložila da minimalna plaća za 2025. godinu iznosi 970 eura, što je uvećanje od 130 eura u odnosu na prethodnu godinu”, stoji u tekstu uredbe.


Tako će udio minimalne plaće u prosječnoj mjesečnoj bruto plaći isplaćenoj u pravnim osobama od siječnja do srpnja 2024. godine iznositi 54,1 posto, a udio u bruto medijalnoj plaći za srpanj 2024. godine 63,11 posto, navodi se.




Kako je na sjednici Vlade istaknuo ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić, ovim povećanjem ukupni rast minimalne plaće u posljednjih osam godina dosegnuti će 134 posto.


“Iako smo jučer u Hrvatskom saboru (…) mogli čuti od predstavnika oporbe da ni ovo povećanje nije dovoljno i to upravo od onih koji su, kad su imali priliku, minimalnu plaću za 2015. godinu povećali s 401 na 402 eura. Toliko o socijaldemokraciji”, poručio je Piletić.


Kao i predsjednik Vlade Andrej Plenković u uvodu sjednice, i Piletić je najavio kompenzacijske mjere za poslodavce koji imaju visoki udjel minimalnih plaća kod svoje radne snage.


Putem Hrvatskog zavoda za zapošljavanje tako će se sufinancirati razlika između postojećeg i novog minimalca u prvom kvartalu iduće godine, što dakle iznosi ukupno 390 eura po radniku.


Također, rekao je Piletić, dodatno će se osnažiti i mjera skraćivanja radnog vremena, kao i potaknuti poslodavce na korištenje potpora za usavršavanje radnika, kako bi samim time podigli svoju konkurentnost.


“S obzirom da je cilj do kraja mandata minimalnu plaću dovesti na razinu od 1.250 eura, ova kompenzacijska mjera za očuvanje radnih mjesta i dalje će biti u obuhvatu djelovanja Hrvatskog zavoda za zapošljavanje”, izjavio je Piletić.