Foto Sime Zelic/PIXSELL
povezane vijesti
- Milanović: „Nemam riječi kojom bih opisao svoju tugu zbog strašne i nezapamćene tragedije”
- Milanović: “O 100 tisuća vojnika za Ukrajinu nismo uopće konzultirani. Ne samo mi, nego i veći od nas“
- Plenković iz Bruxellesa: “Milanovića se ovdje nitko ne sjeća, predsjednička bilanca mu je nula, a program nepostojeći”
Među dvadesetak tisuća ljudi koji danas u koloni sjećanja obilježili Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata u Škabrnji bili su i predsjednik Republike Zoran Milanović te potpredsjednik Vlade i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković.
Bio je to prvi njihov susret nakon serije javnih prepirki i optužbi tijekom predizborne kampanje za ovogodišnje parlamentarne izbore. Butković je tada snimio više videa u kojima se obraćao Milanoviću, a društvo mu je pravila “krava Milova”.
“Ovdje su moji korijeni i svake godine sam tu. Danas je prigoda da odamo počast svim žrtvama Domovinskog rata i svima koji su dali svoje živote u Vukovaru i Škabrnji, ali i diljem zemlje”, rekao je potpredsjednik Vlade i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković.
Trebamo biti svi dostojanstveni i ponosni i odati počast svima koji su zaslužni što smo mi danas ovdje i živimo slobodno u svojoj zemlji. Važno je da budućim generacijama prenosimo da ta sloboda nama nije dana nego smo je izvolijevali u teškoj muci i s nadom da se takva mržnja i strahote nikad nigdje ne ponove, kazao je.
Danas nije vrijeme za politička podmetanja i razmirice, tome danas ovdje nije mjesto, poručio je Butković i izrazio zadovoljstvo što u Škabrnju dolazi i predsjednik Republike Zoran Milanović.
Predsjednik Republike Zoran Milanović priključio se mimohodu do groblja sv. Luke, gdje je kod Središnjega križa položio vijenac.
Škabrnja 18. studenoga obilježava 33. godišnjicu stradanja civila i branitelja u napadu koji su pod zapovjedništvom Ratka Mladića počinili pripadnici bivše JNA i srpskih paravojnih postrojbi.
Toga dana mučki je ubijeno i masakrirano 43 civila i 15 hrvatskih branitelja, a ukupno je u Domovinskom ratu Škabrnja imala 56 civilnih žrtava i 25 poginulih branitelja. Nakon rata još je šestero mještana stradalo od zaostalih minsko-eksplozivnih sredstava.
Do oslobođenja u Vojno-redarstvenoj operaciji Oluja 1995. godine u Škabrnji je ubijeno 86 osoba.