Foto Davor Kovačević
Na prvoj sjednici Gradske skupštine 15. srpnja očekuje se reorganizacija uprave i spajanje niza odjela s ciljem ušteda i kadrovskih promjena
povezane vijesti
- U Zagrebu otvoren Jadranski most, besplatni javni prijevoz proširuje se na mlađe od 18 godina
- Pripreme za lokalne izbore u Zagrebu. Tomašević je favorit, ali samo ako se ne uključe – Lalovac i Marić
- Svaka škola će ipak dobiti svojeg – zaštitara? Tomašević sazvao zaštitarske tvrtke, sastanak i u Ministarstvu
ZAGREB – Posljednja stvar koja je u javnost kao najava izašla iz ureda novog gradonačelnika Zagreba Tomislava Tomaševića jest ona o ukidanju, odnosno stavljanju moratorija na mjeru roditelja-odgojitelja, čime bi se ukinula mjera financiranja osoba bez zaposlenja s troje i više djece. No, to je tek jedna od promjena koju nova vlast u Gradu Zagrebu priprema u prvih 45 dana od preuzimanja vlasti, a dio tih novosti dobit će svoju formalnu potvrdu na prvoj radnoj sjednici Gradske skupštine koja će se održati 15. srpnja i na kojoj se očekuje reorganizacija uprave i spajanje niza odjela, s ciljem ušteda i kadrovskih promjena nakon Bandićeve ere.
Do početka rujna očekuje se i usvajanje rebalansa proračuna, čime će se bitno promijeniti prioriteti gradske uprave već do kraja ove godine, i praktički definirati novi projekti važni novoj vlasti, te će se slobodno moći reći da je Tomaševićeva ekipa u prvih sto dana vlasti bila spremna ostvariti najveći dio svojih predizbornih obećanja.
Moratorij mjere roditelj-odgojitelj
Kad je riječ o mjeri roditelja-odgojitelja, ta je mjera bila uvedena kao predizborni adut bivšeg gradonačelnika i iako zvuči kao snažna socijalna poluga za pomoć obiteljima slabijeg materijalnog stanja, u Tomaševićevoj ekipi smatraju je ispolitiziranom i štetnom, jer zapravo stvara nove socijalne slučajeve, budući da se u Zagrebu »isplati« rađati djecu i potom primati stalnu socijalnu pomoć u visini minimalne plaće.
Kako se najavljuje, broj ljudi koji imaju pravo na mjeru neće se dirati, ali će se onemogućiti prijavljivanje novih roditelja-odgojitelja, a plan je provjeriti zakonske mogućnosti kako bi ta mjera naposljetku zamrla.
Kad je riječ o funkcioniranju gradske uprave, Tomašević će predložiti racionalizaciju broja odjela, i umjesto sadašnjih 27 bit će ih jedanaest manje – točnije 16. Pritom su najzvučnije najave o ukidanju odjela za branitelje te famoznog ureda za upravljanje u hitnim situacijama koji je vodio Bandićev suradnik Pavle Kalinić, a koji je praktički bio simbol uhljebljivanja u Gradu Zagrebu. Odluka o novom ustroju trebala bi stupiti na snagu 1. studenoga. Uz Ured gradonačelnika i Stručnu službu gradske uprave, Gradska uprava sastojat će se od još 14 ureda.
Osim odluka vezanih uz Dječju bolnicu Srebrnjak, kadrovskih promjena je već bilo i u samoj gradskoj upravi te Holdingu, gdje je dio Bandićevih kadrova odmah po primopredaji vlasti odlučio otići, te je već nakon dva tjedna od preuzimanja vlasti Skupština Zagrebačkog holdinga razriješila dotadašnji Nadzorni odbor i upravu Zagrebačkog Holdinga.
Natječaji za pročelnike
Iako se u javnosti već komentira kako je i nova zagrebačka gradska vlast sklona na visoke pozicije imenovati sebi bliske ljude, prava provjera transparentnosti nove vlasti bit će upravo natječaji za pročelnike i za mjesta u Holdingu. Za to vrijeme, mediji su već kritizirali Tomaševića i Možemo! jer je za prvu skupštinu Holdinga na kojoj su izabrani nova uprava i Nadzorni odbor bila angažirana javna bilježnica koja je sestra Ratka Bajakića, člana savjeta Možemo! koji je na toj skupštini imenovan članom Nadzornog odbora Holdinga. Iz gradske uprave su potom izjavili kako prema zakonu o javnoj nabavi javnobilježničke usluge nisu predmet javne nabave, no ipak su dodali i da je ovaj angažman bio jednokratan.
Istovremeno, Možemo! se na terenu susreće s problemima jer se već suočio s gubitkom triju gradskih četvrti gdje je većina formirana bez ove stranke koja je na lokalnim izborima odnijela pobjedu. U Donjoj Dubravi, Podsljemenu i Sesvetama HDZ, Most, lista Vesne Škare Ožbolt i DP-a te stranke MB365 su se dogovarali i formirali većinu, što znači da se desnica po terenu počela konsolidirati i voditi zajedničku politiku kontra Možemo! i SDP-a. A to je samo dokaz da će Tomašević i Možemo!, osim ogromnog posla na vođenju izvršne vlasti i gradske uprave, jednako tako morati voditi računa i o političkom aspektu svog rada na razini mjesne samouprave, kako im se ne bi dogodilo da im kvartovske i mjesne razine blokiraju ili opstruiraju odluke odozgo, iz Gradske skupštine. Ima li Možemo! dovoljno ljudskog kapaciteta za taj posao, te naravno političkog iskustva za dominaciju i na gradskoj, ali i na mjesnoj razini, vidjet će se već do kraja ove godine. Prvi koraci nove vlasati su pravodobni i konkretni, no posla je toliko mnogo da je Možemo! tek na testu svoje kapacitiranosti za promjenu paradigme »Bandićeva Zagreba«.
Klisović: Zatečeno stanje nije dopuštalo otezanje
Na sjednici Gradske skupštine bit će i prijedlog HDZ-a i HSLS-a, vezan za potez Tomaševića oko imenovanja dijela uprave i Nadzornog odbora Holdinga, što oporba smatra spornim, a o čemu predsjednik Skupštine Joško Klisović za Hinu kaže: »Tomašević je brzo reagirao, što su građani i očekivali, jer stanje koje je zatekao u Holdingu nije dopuštalo otezanje u promjeni njegovog vodstva. Pod ovom točkom moći će objasniti kakvo je stanje zatekao.« Skupština će donijeti i odluku o veličini Klisovićeve, kao i Tomaševićeve plaće, a Klisović za početak rujna najavljuje i reblans proračuna.