NL arhiva
Predsjednica udruge U ime obitelji tužila je kolumnistu Novosti Borisa Dežulovića tražeći od njega 40 tisuća kuna zbog teksta "Željka Markić: glupa ili plavuša?"
povezane vijesti
Nakon što je nepravomoćno izgubila u procesu koji je pokrenula protiv Srpskog narodnog vijeća, kao izdavača tjednika Novosti, zbog teksta Borisa Dežulovića, zagrebački Općinski građanski sud odbio je njenu tužbu koju je podigla i protiv autora. Umjesto naknade od 40.000 kuna, koliko je tražila od Dežulovića, Željka Markić morat će mu isplatiti 7,5 tisuća kuna za troškove parničnog postupka, piše portal Novosti.
Konzervativna aktivistica iz udruge U ime obitelji tužila je kolumnistu Novosti zbog teksta “Željka Markić: glupa ili plavuša?”, objavljenog 2018, godine, tvrdeći da su u njemu objavljene netočne, neistinite i štetne informacije koje su je pred obitelji i nepoznatim ljudima dovele do niza neugodnosti pa im je morala objašnjavati da nisu istinite što je uzrokovalo duševne bolove, nesanicu, osjećaj nelagode i preispitivanje vlastitih vrijednosti. Čak su i njena djeca morala odgovarati svojim prijateljima na pitanja vezanim za članak. Zbog povrede časti, ugleda i dostojanstva tražila je financijsku odštetu od 40.000 kuna plus kamate, piše portal Novosti.
Sud je utvrdio da je objavljeni tekst komentatorskog tipa, a da komentatori imaju pravo iznijeti osobno viđenje zbivanja u različitim sferama društva. U presudi stoji da je Dežulović iznio vrijednosni sud, da je pitanje iz naslova “Željka Markić: glupa ili plavuša?” retoričko tako da kao stilska figura ne očekuje odgovor, piše portal Novosti.
“Ovim i ovakvim pitanjem je tuženik izrazio svoj kritički sud o tužiteljičinom poimanju satire. Pritom, po mišljenju ovog suda, tuženik nije ocijenio tužiteljicu kao glupu, kako to nastoji prikazati tužiteljica u tužbi i svom iskazu. Važno je istaknuti da je tužiteljica javna osoba, jer je društveno vrlo aktivna, sudjeluje u raznim inicijativama i referendumima (članica je udruge U ime obitelji, udruge Marijini obroci i Obiteljsko obogaćivanje), te je ista učestalo prisutna u medijima, pa stoga tužiteljica kao javna osoba i mora trpjeti veću kritiku. Mišljenje je suda da se u spornom članku autor izražava unutar dozvoljenih okvira i kriterija slobodnijeg pisanja”, stoji u presudi, uz navođenje nekoliko sličnih primjera kada je Europski sud za ljudska prava stao na stranu novinara, bez obzira na upotrebu oštrih pojmova, polemičkih i agresivnih tonova.
Sud je također ustanovio da se naknada neimovinske štete iznimno rijetko priznaje kao oblik popravljanja štete kao i da kod tužiteljice i njene obitelji nije utvrđeno da je objavljivanje članka izazvalo izuzetno tešku povredu ugleda i časti niti je izazvao izraženu negativnu reakciju okoline poput prezira i poniženja, te da nije dokazala da u svojoj okolini uživa manji ugled i čast nego prije objave teksta.
Željka Markić je u iskazu tvrdila da je Dežulovićeva kolumna puna seksističkih uvreda i da je u njoj proglašena glupom i zatucanom te da je pisana s jedinim ciljem da je se uvrijedi. Dežulović je objasnio da je tekst napisao povodom presude u sporu koji je protiv Željke Markić dobila aktivistica Mima Simić o čemu je blogerica Dada Batinić na portalu Index.hr napisala satirični osvrt pod naslovom “Željka Markić izgubila nevinost sa Mimom Simić”. Nakon toga je Markić tužila i Dadu Batinić. Dežulović je kazao da je na satiričan način iznio svoj vrijednosni sud, što i inače radi u kolumnama. Željka Markić sveukupno je zbog ovog teksta u više tužbi tražila ukupno 160.000 kuna.