Ilustracija Ivo Cagalj/PIXSELL
Škrip, kao ni ostala dalmatinska mjesta ne odolijeva turizmu pa tako na 130 stanovnika ima 30 bazena i 60 apartmana
povezane vijesti
- U hrvatske otoke u 18 godina uloženo je 5,5 milijardi eura, ohrabruje veći broj djece u vrtićima i školama
- Agencija prodaje vilu s “privatnom” plažom na Braču za paprenu cijenu. Sve je ilegalno sagrađeno
- Statistika otkriva. Otočani puno manje obolijevaju od kroničnih bolesti poput dijabetesa ili visokog tlaka
Najstarije naselje na otoku Braču Škrip može se pohvaliti, ne samo s 3000 godina svoje povijesti već i s najobrazovanijim stanovništvom jer po tvrdnjama mještana od trenutno 130 živućih stanovnika njih 111 ima visoku školu.
Nekadašnji ravnatelj KBC-a Split, te rođeni Škripljanin Dinko Mirić koji desetljećima vodi zapise o mjestu svoje mladosti rekao je Hini da je devedeset posto stanovništva visokoobrazovano, među kojima je čak 14 liječnika.
To je mjesto po njegovim riječima dalo i 18 pravnika, 15 ekonomista, 15 inženjera, 14 prosvjetara, četiri farmaceuta i kemičara, te deset pomorskih upravitelja stroja i kapetana.
“Među liječnicima imamo otorinolaringologa, dva kardiologa, dermatologinju, pedijatra kardiologa, kirurga, nekoliko liječnica i liječnika obiteljske medicine, nefrologa, psihijatricu i okulistu”, precizirao je Marić koji je po profesiji kardiolog i internist.
“Jedan kolega je umro, jedan radi u Zagrebu, a ostali su u Splitu”, rekao je sugovornik. Prisjetio se kako su im roditelji u mladosti uvijek govorili da moraju završiti školu ako ne žele biti “slugani drugima”.
Marić, koji je i sam otac dvoje liječnika – kardiologa i dermatologinje kaže da liječnika sa Škripa ne bi trebalo nedostajati ni u budućnosti jer je to mjesto nedavno dobilo još jednog mladog liječnika.
Mjesto Škrip, koje je smješteno u unutrašnjosti otoka na 250 metara nadmorske visine je, kaže Marić 1954. godine dobilo struju, 1979. asfalt i 1981. vodu. No, kad su na taj način riješili infrastrukturu svaki drugi mještanin se iselio.
Škrip je najviše stanovnika, njih 570, imao na početku 20. stoljeća, a Marić kaže da su dva svjetska rata i bolest vinove loze filoksera smanjile broj stanovnika za njih 200. U zadnjoj četvrtini 20. stoljeća stanovništvo je smanjeno za još dvjesto te u posljednjih dvadesetak godina zbog starosti i umiranja dodatnih 40.
Iako je tri kilometra od mora ni Škrip, kao ni ostala dalmatinska mjesta ne odolijeva turizmu pa tako na 130 stanovnika ima 30 bazena i 60 apartmana. “Sve je više bazena, vila i apartmana, a sve manje ljudi”, zaključuje Mirić.
Najavio je da će Škripu kao najstarijem naselju na otoku biti posvećen 25. Brački zbornik u čijem radu sudjeluje 18 autora, uključujući deset Škripljana. Rad će imati 520 stranica, a bit će predstavljen za nekoliko mjeseci u dvorani Zadružnog doma u Škripu.
Po legendi je u rimskom mauzoleju u Škripu pokopana Dioklecijanova supruga Priska i kći im Valerija.