KOEFICIJENTI

Maćehinski odnos Beroševog ministarstva prema važnoj struci. Fizioterapeuti pripremaju tužbu zbog diskriminacije

Ingrid Šestan Kučić

Ministarstvo zdravstva se kruto i birokratski odnosi prema fizioterapeutima / Foto IVANA IVANOVIĆ/PIXSELL

Ministarstvo zdravstva se kruto i birokratski odnosi prema fizioterapeutima / Foto IVANA IVANOVIĆ/PIXSELL

Pokušavamo dobiti sastanak s ministrom da mu problem neposredno prezentiramo, ali nikad nismo dobili odgovor od Ministarstva zdravstva. Svakako su koeficijenti degradirajući za fizioterapeute, kaže predsjednica Komore Mirjana Grubišić



Punih deset godina na tržište rada izlaze visokoobrazovani magistri fizioterapije i punih deset godina resorno ministarstvo ih ne prepoznaje, već ih tretira kao prvostupnike fizioterapije. Iako sve to vrijeme magistri rade u zdravstvenom sustavu i apeliraju na Ministarstvo zdravstva da su zbog neadekvatnog koeficijenta degradirani, ali i zakinuti za plaću, ni prošlotjedni prijedlog Vladine Uredbe o koeficijentima za zdravstvene djelatnike, magistre fizioterapije nije prepoznao, jer njih ponovo na popisu koeficijenata nema.


Ujedno najavljuje da će Hrvatski zbor fizioterapeuta i Hrvatska komora fizioterapeuta ponovo zatražiti sastanak kod Ministra zdravstva po pitanju koeficijenata kako bi se propust ispravio dok se Uredba ne donese.


Predsjednica Hrvatske komore fizioterapeuta Mirjana Grubišić najavljuje i tužbu.




– Ako se ne ispravi, fizioterapeuti će imati zadnju šansu u pokretanju tužbe za diskriminaciju sukladno članku 8. Zakona o plaćama u državnoj službi i javnim službama, kazala je Grubišić.


Mirjana Grubišić / Foto GORAN STANZL/PIXSELL


Birokratizirano ministarstvo


Na naš upit Ministarstvu zdravstva zbog čega magistri fizioterapije ponovo nisu uvršteni na popis novopredloženih koeficijenata, iz kabineta ministra zdravstva odgovorili su da su upoznati s problemom te da je za magistre fizioterapije i magistre radiološke tehnologije potrebno urediti njihove kompetencije kroz izmjenu važećeg zakonskog okvira, odnosno Zakona o fizioterapeutskoj djelatnosti i Zakona o djelatnostima u zdravstvu, s obzirom na to da važeći zakoni kao minimum kompetencija priznaju samo prvostupnika, ali ne i magistra u navedenim djelatnostima. Nadalje, u Ministarstvu zdravstva pojašnjavaju da će nakon izmjene važećih zakona i utvrđivanja kompetencija, biti moguće utvrditi i poslove koje će te osobe obavljati, a samim time to će biti preduvjet za njihovo uvrštavanje u Uredbu o koeficijentima kako bi se propisao odgovarajući koeficijent složenosti poslova za navedena radna mjesta. Ujedno najavljuju da će se posebno analizirati potrebe za takvim kadrom u zdravstvenom sustavu, iako je taj kadar dio zdravstvenog sustava već cijelo desetljeće.


Navodeći da je takav stav resornog ministarstva degradirajući, ali i diskriminirajući, Mirjana Grubišić, kaže da iako Komora nije nadležno tijelo za pregovaranje o koeficijentima u zdravstvu nego je to u nadležnosti isključivo sindikata u zdravstvu i to samo onih reprezentativnih, Komora je zajedno s Hrvatskim zborom fizioterapeuta uvidjela nelogičnosti koeficijenta za fizioterapeute te je ministru poslala svoj prijedlog uredbe o koeficijentima.


– Pokušavamo dobiti sastanak s ministrom da mu to neposredno prezentiramo, ali nikad nismo dobili odgovor od strane Ministarstva zdravstva niti poziv za sastanak u vezi ove problematike. Svakako su koeficijenti degradirajući za fizioterapeute. Ono što najviše diskriminira je da se u ovoj uredbi ne prepoznaje radno mjesto »glavnog fizioterapeuta« iako je isto radno mjesto sistematizirano u svim sistematizacijama zdravstvenih ustanova kao što je i sistematizirano za glavne sestre. Njihov je koeficijent po ovome prijedlogu od 2,10 do 2,68, a glavni i odgovorni fizioterapeut ima koeficijent kao prvostupnik, što je 1,90.


Bolnice se snalaze na razne načine

 


Mirjana Grubišić kaže da glavni fizioterapeut nema manju težinu opisa poslova od glavne sestre te bolnice i ostale zdravstvene ustanove dugi niz godine »kemijaju« kako da dodijele koeficijent glavnom fizioterapeutu, na temelju složenosti poslova koje obavlja, a da ne dobiju »po nosu« od nadzora iz Ministarstva zdravstva i da ih ne kazne ako su glavnom fizioterapeutu dali koeficijent glavne sestre u istoj ustanovi, jer je koeficijent glavne sestre specificiran u uredbi, a fizioterapeut se niti ne spominje u istoj uredbi, a kamoli glavni fizioterapeut.

Standard zanimanja


Glavni fizioterapeut je bilo sistematizirano radno mjesto u svim zdravstvenim ustanovama još za vrijeme Jugoslavije kao neophodno radno mjesto i specificiran je opis poslova glavnog fizioterapeuta u svim sistematizacijama istih ustanova, a bivšoj predsjednici Komore koja je preko privatne veze dobila sastanak u resornom ministarstvu je rečeno da oni ne znaju što bi radio glavni fizioterapeut. Eto, da nije tužno bilo bi žalosno. Zdravstvena administracija ne zna tko im u sustavu radi na pojedinim sistematiziranim radnim mjestima, iznosi Grubišić.


– To je zaista degradirajuće i diskriminirajuće da sustav u uredbi ne prepoznaje radno mjesto koje je uređeno sistematizacijom u svim zdravstvenim ustanovama. Također, neopravdano i neosnovano ministarstvo zdravstva prebacuje lopticu da magistri fizioterapije nemaju svoje kompetencije kroz Zakon o fizioterapeutskoj djelatnosti i da je to razlog nevrednovanja istih. Kompetencije magistara i prvostupnika fizioterapije su uređene standardom zanimanja i nalaze se u Registru Hrvatskog kvalifikacijskog okvira. Postavljam pitanje ministru zdravstva u kojem zakonu su uređene kompetencije logopedima, edukacijskim rehabilitatorima, nutricionistima i ostalim nezdravstvenim radnicima koji su u uredbi navedeni punim nazivima zanimanja za razliku od fizioterapeuta gdje u uredbi nije spomenut naziv fizioterapeut i molim ministra zdravstva da pojasni na temelju koje osnove i kojih kompetencija su njima u prijedlogu uredbe dodijelili ni manje ni više nego koeficijent od 2,38 do 2,51. Koliko je meni poznato, logopedi liječe govorne poteškoće i ostale probleme vezane s tim, ali ja osobno ne znam koje su kompetencije defektologa/edukacijskog rehabilitatora u zdravstvu niti koji je njegov opis poslova u zdravstvu s obzirom na to da su oni učitelji/nastavnici u osnovnoj ili srednjoj školi za djecu s posebnim potrebama.