Cigarete će i dalje dobivati markice, ali bez cijene. Rok prilagodbe je do 1. studenoga, a prvo poskupljene je 1. srpnja kada vrijede stare markice
ZAGREB Proizvođačima duhana neće se više isplatiti gomilanje zaliha kako bi cigarete i nakon povećanja trošarina, odnosno nakon poskupljenja, prodavali po starim cijenama. Prije svakog povećanja trošarina bilo je uobičajeno da duhanski proizvođači gomilaju zalihe, zatraže od Ministarstva financija veći broj markica po »starim« cijenama i onda određeno vrijeme nakon poskupljenja prodaju cigarete po nižim cijenama, pa država tako ubire i nižu trošarinu i porez.
Takvom ponašanju u Ministarstvu financija odlučili su stati u kraj izmjenama zakona o trošarinama, o kojima će danas raspravljati Vlada, a one propisuju da će se morati popisati sve cigarete na zalihama, bilo u proizvodnji, trošarinskom skladištu, veleprodaji i maloprodaji i na njih će se u trenutku promjene trošarina obračunavati nova, viša trošarina. To znači da će u povijest otići i markice Ministarstva financija s istaknutom maloprodajnom cijenom cigareta. Cigarete će dobivati i dalje markice, ali na njima neće biti cijene, pa će biti moguće i da se s danom primjene novih trošarina prodaju po novoj cijeni.
Vlada će danas uredbom promijeniti i trošarine na plinsko ulje, odnosno na dizel. Ta se trošarina povećava za 96 kuna na tisuću litara, što znači da će dizel od 25. lipnja poskupjeti za 9,6 lipa po litri.
Tako se Hrvatska odlučila za slovenski model, jer će do 2017. godine morati povećavati trošarine nekoliko puta kako bi dosegnula minimalne trošarine na duhanske proizvode. Međutim, za taj novi model proizvođači i potrošači će dobiti vrijeme prilagodbe, odnosno do 1. studenoga u prometu će biti stare markice na kojima će biti maloprodajne cijene, pa će se tako i cigarete prodavati po tim cijenama.
Prvo poskupljenje slijedi već 1. srpnja, što znači da će od tada u prometu biti cigarete koje će biti skuplje za dvije kune, ali će trgovci moći prodavati i one sa starim cijenama dok god ih imaju na zalihama.
S današnje sjednice Vlade u saborsku će proceduru i zakon o strateškim investicijama koji propisuje da investicija mora biti veća od 150 milijuna kuna, da bi Vlada uopće odlučila proglasiti je strateškom. Zakon je u javnoj raspravi doživio velike kritike zbog toga što ubrzava procese, odnosno izdavanje dozvola i izrade studija za zaštitu okoliša, što je posebice smetalo udrugama koje se bave tom problematikom. No, argument je Ministarstva gospodarstva da se smanjuje jedino rok u kojem se mora donijeti odluka je li za pojedinu investiciju nužna studija utjecaja na okoliš. Uz to, zakon propisuje da će investicije morati biti u skladu s prostornim planovima.