Klackalica.

Lani se glasalo o skoro identičnom prijedlogu, a sad Vlada tvrdi da je pokušaj da ju u Saboru obvežu na Turudićevu smjenu – nezakonit

Dražen Ciglenečki

Patrik Macek/PIXSELL

Patrik Macek/PIXSELL

Vladi je protuzakonit prijedlog SDP-a koji je Jandroković stavio u dnevni red



Ako netko nije zakonski ovlašten nešto predložiti, onda prijedlog koji bi unatoč tome uputio u proceduru ne bi mogao biti predmet rasprave u Saboru. Tako je uvijek dosad bilo. Čini se, međutim, da bi se u slučaju SDP-ovog prijedloga zaključka kojim bi se pokrenuo postupak razrješenja glavnog državnog odvjetnika Ivana Turudića, barem prema tumačenju Vlade, mogao napraviti presedan. Vlada je, naime, na jučerašnjoj sjednici usvojila mišljenje kojim je odbijen ovaj prijedlog i to s obrazloženjem da Hrvatski sabor nije nadležan zadužiti Vladu da, što traži Klub zastupnika SDP-a, u roku od 30 dana predloži Saboru Turudićevo razrješenje.


Lani na sjednici


Ali, u posljednjoj rečenici razmjerno kratkog mišljenja Vlada određuje svoje predstavnike za rasprave o ovoj inicijativi na sjednicama saborskih odbora i na plenarnoj sjednici. SDP-ov prijedlog je predsjednik Sabora Gordan Jandroković uredno uvrstio u dnevni red aktualne sjednice. Jednako je učinio i s gotovo identičnim prijedlogom Kluba SDP-a u listopadu prošle godine, kada su na kraju za njega glasovala 44 zastupnika, 79 ih bilo protiv, a troje suzdržanih. No, pet mjeseci kasnije Vlada tvrdi da je protuzakonit pokušaj da je većina u Saboru obveže da predloži Turudićevu smjenu.


– Postupak imenovanja, prestanak dužnosti i razrješenje glavnog državnog odvjetnika propisan je Zakonom o državnom odvjetništvu. Temeljem članka 28. stavka 2. navedenog Zakona, prijedlog za razrješenje glavnog državnog odvjetnika podnosi Vlada. U prijedlogu se navode osnova i razlozi za razrješenje, a razlozi za razrješenje su taksativno navedeni u stavku 1. istoga članka. Nadalje, člankom 28. stavkom 3. istoga Zakona propisano je da o prijedlogu Vlade odlučuje Hrvatski sabor, uz prethodno mišljenje nadležnog odbora Hrvatskoga sabora. Hrvatskome saboru Zakonom nije dana ovlast niti da podnosi, niti da nalaže Vladi podnošenje prijedloga za razrješenje glavnog državnog odvjetnika. Odredbe Zakona o državnom odvjetništvu su u pogledu postupka razrješenja glavnog državnog odvjetnika nedvosmislene i u toj mjeri jasne da vjerujemo kako je i Klub zastupnika SDP-a svjestan da za podnošenje ovoga prijedloga zaključka nema pravne osnove, navodi se u mišljenju Vlade.


Politički pritisak




U njemu se konstatira i da u SDP-ovoj inicijativi nema niti jednog od razloga za Turudićevo razrješenje definiranih Zakonom o državnom odvjetništvu te da se tek »nasumično iznose nagađanja i subjektivne procjene pojedinih događaja i nedokazane optužbe«.


– Stoga je jasno kako se ovaj prijedlog zaključka podnosi isključivo zbog političkog pritiska na rad glavnog državnog odvjetnika, čime se grubo zadire u jedno od temeljnih ustavnih i zakonskih načela o samostalnosti i neovisnosti pravosudnih tijela, upozorava Vlada, koja se, dakle, u svom mišljenju nije bavila konkretnim zamjerkama SDP-a na ponašanje Ivana Turudića.


Banski se dvori, znači, pozivaju na Zakon o državnom odvjetništvu u kojem doista ništa ne piše o tome da bi Sabor mogao zadužiti Vladu da predloži razrješenje glavnog državnog odvejetnika. Ali, saborski Poslovnik ima status organskog zakona, a na njegovom 165. članku je SDP utemeljio svoj prijedlog.


– Zaključcima Sabor prihvaća prijedloge i donosi zakone i druge akte te utvrđuje stajališta o određenim događajima i pojavama. Na osnovu ocjene stanja u pojedinom području zaključcima se mogu zauzimati stajališta, izražavati mišljenja ili utvrđivati obveze Vlade, ministarstava i drugih tijela državne uprave, glasi odredba Poslovnika kojom se SDP poslužio i prije pet mjeseci i sada.


– Vlada svakako nije ovlaštena ni tumačiti ni provoditi Poslovnik Hrvatskog sabora. Ako u Vladi imaju primjedbi na rad predsjednika Hrvatskog sabora, neka to riješe unutar stranke odnosno parlamentarne većine, rekao nam je jučer Arsen Bauk iz SDP-a. Ako Jandroković prihvati argumente Vlade iz mišljenja o SDP-ovom prijedlogu, o njemu zastupnici ne bi raspravljali niti glasovali, ali on dosad ničim nije dao naslutiti da će krenuti ovim smjerom.


Ahmetović: Turudić se ruga Saboru


Na sjednici Antikorupcijskog vijeća visoki pravosudni dužnosnici jučer su predstavljali izvješća svojih institucija o »izvršenju mjera Akcijskog plana za razdoblje od 2022. do 2024. godine uz Strategiju sprječavanja korupcije za razdoblje od 2021. do 2030. godine (za 2022. i 2023.)«. Vrhovni sud je, primjerice, u Sabor poslao suca Marina Mrčelu. Jedino iz Državnog odvjetništva nije bilo nikoga kako bi odgovarao na pitanja zastupnika. Glavni državni odvjetnik Turudić pismom je izvijestio predsjednicu Antikorupcijskog vijeća Mirelu Ahmetović (SDP) da su svi u DORH-u toliko zauzeti da jednostavno nisu u mogućnost doći u Sabor.


– Turudić se otvoreno ruga Hrvatskom saboru, podcjenjuje ga. Zanemaruje da je naše vijeće, prema odluci o osnivanju, tijelo koje jača nadzor i nad DORH-om u provedbi Strastegije sprječavanja korupcije, sviđalo se to Turudiću ili ne. Ovim svojim postupkom on ne samo da degradira Sabor nego i građane Hrvatske i nije mu to prvi put. Nacionalno vijeće nije ničija prćija, ni moja, ali ni DORH nije Turudićeva prćija, iako je to možda postao, komentirala je jučer ogorčeno Mirela Ahmetović. Njezina je ocjena da Turudić na svojoj dužnosti radi »upravo ono zbog čega su ga Plenković i HDZ imenovali«.


– Svakoga tko zasmeta Plenkoviću u osvajanju vlasti, kao što je sada u Splitsko-dalmatinskoj županiji, Turudić poslušno očisti, zaključila je predsjednica Antikorupcijskog vijeća.


DP-ovi ministri protiv Turudićevog razrješenja


Domovinski pokret je nedavno prema Turudiću bio još kritičniji nego SDP. Ivan Penava ga je čak nazvao cirkusantom kada je u Sabor stigao zahtjev Državnog odvjetništva da se Josipu Dabri skine zastupnički imunitet kako bi se moglo odrediti istražni pritvor. Predsjednik DP-a slao je poruke da Turudić nikad neće u Saboru dobiti povjerenje njegovih zastupnika. Činjenica je, međutim, da su DP-ovi ministri jučer digli ruku za mišljenje Vlade kojim se odbija SDP-ov prijedlog.


– Vlada je bila jednoglasna, isto stajalište imali su i ministri iz Domovinskog pokreta. Naša su razmišljanja i razmišljanja Domovinskog pokreta po pitanju ovakvog načina opoziva glavnog državnog odvjetnika su identična, izjavio je HDZ-ov ministar Branko Bačić.