Konferencija o sigurnosti hrane

Kvalitetne namirnice luksuz: Hrvatska obitelj na hranu troši dvostruko više od prosjeka EU-a, kako je to moguće?

Aleksandra Kućel Ilić

Snimila A.KUĆEL-ILIĆ

Snimila A.KUĆEL-ILIĆ

Može se očekivati da će cjenovnih udara biti, nažalost, sve više i trebamo se u Hrvatskoj pobrinuti za što više prerade i finalizacije proizvoda, te da naše tvrtke uz pomoć EU novca krenu u smjeru jačanja konkurentnosti - naveo je uz ostalo Kovačević



OPATIJA – Prema FAO indeksu, uslijed niza okolnosti, od povećanja cijene energenata nadalje, u posljednje dvije i pol godine hrana je poskupjela i do 50 posto, a primjerice suncokretovo ulje i do 120 posto. Inputi u poljoprivredi su i do 100 posto viši i kako je jučer u Opatiji rekao potpredsjednik HGK-a Dragan Kovačević, trend je zabrinjavajući, a osigurati stanovnicima zdravu i ispravnu hranu, u okolnostima inflacije i opće situacije u svijetu, izazovan je posao. Zanimljiva pitanja na temu najosnovnije životne potrebe – hrane, razmatraju se u Opatiji na petnaestoj po redu Konferenciji o sigurnosti i kvaliteti hrane.



– Nažalost, hrana i kvalitetne namirnice u današnjim okolnostima u Hrvatskoj su za mnoge obitelji luksuz – naglasio je Kovačević po čijim riječima prosječna obitelj u Hrvatskoj troši čak 25 posto kućnog budžeta za hranu, što je dvostruko više od prosjeka u EU-u. S druge strane, Hrvatska je i velika uvoznica hrane, i to je činjenica koju bi u budućnosti trebalo promijeniti i povećati hrvatsku samodostatnost.


– Može se očekivati da će cjenovnih udara biti, nažalost, sve više i trebamo se u Hrvatskoj pobrinuti za što više prerade i finalizacije proizvoda, te da naše tvrtke uz pomoć EU novca krenu u smjeru jačanja konkurentnosti – naveo je uz ostalo Kovačević i izrazio nadu u uspjeh predstojeće turističke sezone koja je prema dosadašnjim podacima na 90 posto od rezultata iz 2019. godine.




Kako se moglo čuti na konferenciji, Ministarstvo poljoprivrede u Hrvatskoj je za monitoring hrane ove godine izdvojilo 24 milijuna kuna, a kada je o bolestima životinja riječ, čak 20 posto njih se u Europi godišnje izgubi i ne može služiti za prehranu.


– Od listopada prošle godine do danas je na području EU-a čak 35 milijuna komada peradi izgubljeno zbog bolesti, zbog ptičje gripe – pojasnila je Tatjana Karačić, ravnateljica Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane pri Ministarstvu poljoprivrede. Po njezinim riječima i do 75 posto novih bolesti kod ljudi potječe od životinja, i sve su to vrlo aktualna pitanja o kojima će se na skupu, koji traje još i danas, baviti struka u Opatiji.


Konferenciju u Opatiji je proglasio otvorenom glavni državni inspektor Andrija Mikulić po čijim riječima sustav inspekcije, koji nastoji osigurati sigurnost i kvalitetu hrane, u Hrvatskoj jako dobro funkcionira i na razini je ostalih članica EU-a. Da bi se to i nastavilo, rekao je, važni su i skupovi poput ovog na kojemu osnovno načelo treba biti partnerski odnos, te da se bez ustručavanja postavljaju zanimljiva pitanja na koje struka treba pronaći prave odgovore.