
Vrsarski ugostitelj Arduino Popović o iskrivljenoj turističkoj slici / Foto: M. MIJOŠEK
Cijena jedne »capricciose« u mom lokalu u centru grada iznosi 9,5 eura, dok kod mog prijatelja Felixa na skijalištu u Flachauu takva pizza košta 15 eura
povezane vijesti
U sezoni godišnjih odmora turizam je na ovim prostorima već tradicionalno jedina ljetna djelatnost iz koje se koliko toliko kontinuirano mogu generirati zanimljivi medijski sadržaji i atraktivni naslovi. Uz brojenje gostiju i noćenja, te usporedba tih brojki s onima iz planova ili proteklih godina, omiljena ljetna tema je i kretanje cijena smještaja i usluga u našim turističkim destinacijama, a upravo na pitanje »postaje li Hrvatska (pre)skupa sve većem broju turista?« već neko vrijeme traži se odgovor u hrvatskim, ali i stranim medijima.
Dugogodišnji vrsarski ugostitelj i privatni iznajmljivač Arduino Popović drži da takve priče, zaključci i poruke pojedinih turista koji su ljetovali na Jadranu koje objavljuju strani, a prenose naši mediji, ipak vrlo često generaliziraju i iskrivljuju sliku o čitavom našem turizmu isključivo na temelju osobnog negativnog iskustva tog pojedinca ili neugodne situacije u kojoj su se tijekom svog boravka na odmoru ti turisti našli.
Vraćanje gostiju
– Doslovce u svakoj turističkoj destinaciji na svijetu postoje oni koji turizam doživljavaju kao sredstvo za brzu i jednostavnu zaradu do koje će doći neprofesionalnim odnosom i varanjem turista, pa na takve nije imuna ni hrvatska obala.
Međutim, ljuti me i rastužuje kad se na temelju aktivnosti takvih generalizira i gradi priča o tome kakva je Hrvatska kao destinacija jer su takvi, koje nije briga kakvu sliku o destinaciji odašilju, ipak u ogromnoj manjini od vrijedne i poštene većine domaćih ugostitelja, iznajmljivača i drugih turističkih djelatnika koji su svjesni da će im takav pristup vratiti goste i idućeg ljeta, kazao nam je Popović kojeg su upravo sve učestaliji tekstovi u stranim medijima u kojima se turisti žale da je Hrvatska ovog ljeta postala »preskupa destinacija« ponukale da usporedi neke od svojih cijena usluga i smještaja s onima u turističkim odredištima u tim zemljama.
– U odnosu na prošlo ljeto cijene u svom objektu doista sam minimalno korigirao i moram na početku reći da velika većina turista nema nikakvih prigovora na vrijednost koju je kroz hranu i uslugu dobila za svoj novac. Oni naši dragi gosti koji očekuju valjda da će ih obrok u restoranu u Hrvatskoj koštati manje nego kad bi ga spremali kod sebe doma, vjerojatno misle da mi ne izlazimo iz Istre i ne znamo kakve su cijene hrane, pića, ali i smještaja u njihovim turističkim odredištima!
Primjerice na čuvenom minhenskom Oktoberfestu cijena krigle piva kretat će se između 12,5 i 15 eura, dok je usred turističkog Vrsara ona više od triput manja. Cijena jedne »capricciose« u mom lokalu u centru grada iznosi 9,5 eura, dok kod mog prijatelja Felixa na skijalištu u Flachauu takva pizza košta 15 eura. Pitao bih te nezadovoljne goste što je to kod njih toliko bolje, a kod nas lošije, da bi ta razlika u cijenama trebala biti još i veća, pita se Popović.
Nastavlja uspoređujući cijene smještaja u destinacijama specijaliziranim za ljetni i zimski turizam. – Moj apartman u Vrsaru za četiri osobe, 67 kvadrata, s dvije spavaće sobe, velikom terasom, klima uređajima i kategoriziran s 4 zvjezdice, usred sezone po danu košta 120 eura.
Na spomenutom skijalištu rezervirao sam apartman s dvije spavaće sobe, koji se s obzirom na razinu opremljenosti kod nas ne bi mogao kategorizirati, i koji se s ovima koji se kod nas nude ne može ni usporediti, te uz puno sreće dobio cijenu s popustom koja je iznosila 180 eura.
Ali mi smo preskupi, ironičan je naš sugovornik, dodajući kako u troškove u austrijskom zimskom odmaralištu treba dodati i skijašku kartu za koju za tjedan dana po osobi treba izdvojiti više od 400 eura. Za razliku od toga, u Vrsaru, ali i ostalim ljetnim destinacijama u Istri, korištenje većine plaža je, podsjeća, besplatno, dok se na uređenu plažu u jednom vrsarskom kampu, kaže, ulaz po osobi naplaćuje 3 eura.
Generalna slika
– Taj iznos uključuje uređeno parkiralište za automobil na kojem postoje punjači za besplatno punjenje električnih vozila, kupanje na uređenoj plaži ili bazenu te animacijski tim koji vam može zabavljati dijete ako je starije od četiri godine. Nisam vjerovao, pa sam nekoliko puta provjeravao kod djelatnika u tom kampu i ovo vam je garantirano, kao i to da i na takvu cijenu ima onih dragih gostiju koji traže popust te da se, primjerice, za četiri osobe umjesto plaćanja 12, cijena zaokruži na 10 eura, kaže Popović.
Istra, dodaje on, ima turistički proizvod koji ima svoju vrijednost i svoju cijenu koju si pojedine kategorije gostiju, baš kao i skijanje u Flachauu, mogu ili ne mogu priuštiti, i u tome je, smatra, bit te priče o »preskupoj destinaciji«
Uostalom, da se radi o nekakvoj generalnoj slici ili mainstream tezi na glavnim emitivnim tržištima, valjda nam ne bi već sad počele pristizati rezervacije gostiju koji si žele osigurati što atraktivniji smještaj za iduće ljeto. A one, zaključuje, ipak pristižu!
USPOREDBA CIJENA– apartman u Vrsaru za četiri osobe, četiri zvjezdice – 120 eura po danu – apartman u Flachauu s dvije spavaće sobe, nekategoriziran – 180 eura po danu – dnevni ulaz na uređenu plažu – 3 eura – skijaška karta za tjedan dana – 400 eura |