Foto ARHIVA NL
Ako i vlasnik i zaštićeni najmoprimac propuste prijaviti stan u Registar, pravni odnos zaštićenog najma sa zaštićenom najamninom pretvara se u pravni odnos najma na neodređeno vrijeme, s prosječnom slobodno ugovorenom najamninom
povezane vijesti
Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine raspisalo je Javni poziv za prijavu u Registar stanova u privatnom vlasništvu u kojima žive zaštićeni najmoprimci. Javnim pozivom pozivaju se svi zainteresirani zaštićeni najmoprimci ili zaštićeni podstanari u stanovima u privatnom vlasništvu – koji su taj status stekli na temelju prijelaznih odredaba Zakona o najmu stanova – kao i vlasnici stanova u kojima žive osobe koje imaju status zaštićenog najmoprimca ili zaštićenog podstanara, da se jave na Javni poziv i dostave dokumentaciju za upis u Registar kojom dokazuju svoj status. Rok za prijavu stana u Registar istječe 15. srpnja 2024. Registar stanova sadržavat će centralizirani popis i podatke o svim stanovima u Republici Hrvatskoj u vlasništvu fizičkih i pravnih osoba u kojima stanuju zaštićeni najmoprimci po osnovi bivšeg stanarskog prava i zaštićeni podstanari. Zaštićeni najmoprimci koji žive u nekretninama u vlasništvu Republike Hrvatske (županije, grada, općina i ustanova) nisu obuhvaćeni ovim Javnim pozivom.
Zadovoljni u udruzi vlasnika stanova
U udruzi vlasnika stanova Vlasništvo i posjed su više nego zadovoljni dosadašnjom dinamikom konačnog rješavanja problema najmoprimaca i vlasnika nekretnina. Tajnik Udruge Josip Hrastić kaže da se Ministarstvo graditeljstva »izrazito precizno drži rokova« koje su najavili, i po pitanju donošenja Pravilnika i javnog poziva. »Jako smo zadovoljni zakonom i Pravilnikom o Registru, naše primjedbe su usvojene, a Ministarstvo je bilo više nego kooperativno u prihvaćanju sugestija i primjedbi koje je naša udruga dala iz prakse. Ako provedba bude dobra kao i donošenje zakona, bit će odlično, rješenje je na vidiku«, rekao je Hrastić priznavši kako u udruzi nisu očekivali da će sve ići ovako brzo. Napomenuo je da je jako bitno da Ministarstvo sada oformi posebnu skupinu ljudi koja će se baviti upisima u Registar. |
Dopunski rok
Ako i vlasnik i zaštićeni najmoprimac istog stana propuste rok za prijavu stana u Registar, a stan je u vlasništvu fizičke ili pravne osobe, službena osoba će bez odgode upozoriti stranke na posljedice propuštanja roka te im odrediti dopunski rok za podnošenje prijave najkasnije do 31. kolovoza 2024. Ukoliko i vlasnik i zaštićeni najmoprimac propuste prijaviti stan u Registar i u dopunskom roku, pravni odnos zaštićenog najma sa zaštićenom najamninom pretvara se u pravni odnos najma na neodređeno vrijeme, s prosječnom slobodno ugovorenom najamninom koju je zaštićeni najmoprimac dužan plaćati vlasniku stana. Podatak o visini prosječne slobodno ugovorene najamnine za pojedini stan dužno je, na zahtjev stranke, dati nadležno tijelo porezne uprave. Vlasnik stana tada gubi pravo na solidarnu naknadu ako je na nju bio ovlašten.
Ako i vlasnik i zaštićeni najmoprimac istog stana propuste rok za prijavu stana u Registar, a stan nije naveden ni u popisu stanova po jedinicama lokalne samouprave ni u bazi podataka APN-a, pravni odnos zaštićenog najma sa zaštićenom najamninom pretvara se u pravni odnos najma na neodređeno vrijeme, s prosječnom slobodno ugovorenom najamninom koju je zaštićeni najmoprimac dužan plaćati vlasniku stana, navode u Ministarstvu graditeljstva i dodaju da će i u ovom slučaju Porezna uprava dati podatak o visini prosječne slobodno ugovorene najamnine te će i ovom slučaju vlasnik izgubiti pravo na solidarnu naknadu ako je na nju bio ovlašten.
Potreban popunjeni obrazac i dokumentacija
Prijave u Registar s potrebnom dokumentacijom podnose se na propisanom Obrascu za prijavu dostupnom na mrežnoj stranici Ministarstva graditeljstva, u pisarnicu Ministarstva svaki radni dan od 8.30 do 13.30, putem e-pošte: [email protected] ili putem preporučene pošiljke na adresu Ministarstva, Ulica Republike Austrije 14 u Zagrebu. Uz popunjeni obrazac stranke su obvezne dostaviti dokumentaciju s kojom raspolažu, a osobito: ugovor o najmu stana ili sudsku presudu koja takav ugovor zamjenjuje i dokaz vlasništva nad stanom (izvadak iz zemljišnih knjiga, kupoprodajni ugovor, rješenje o nasljeđivanju, i dr.). U slučaju da prijavitelju treba više vremena da sakupi dokumentaciju potrebno je prijaviti se, a svu dokumentaciju će dostaviti naknadno. |
Pet mjera
Ako pak jedna od stranaka, vlasnik ili najmoprimac, zakasni s prijavom u Registar, primijenit će se pravila o upozorenju i dopunskom roku, a ako se ni rok do 31. kolovoza ne bude ispoštovao, u Registar se unose podaci i dokumentacija koju je dostavila druga stranka te se smatra da se stranka koja je propustila i dopunski rok odrekla prava na ispravke, dopune ili bilo kakve prigovore vezane uz podatke unesene u Registar, kao i prava na dostavu vlastite dokumentacije ili dokumentacije različite od one koju je dostavila druga stranka.
U Ministarstvu pri tom podsjećaju da je zakonom predviđeno pet programskih mjera za trajno rješenje statusa zaštićenih najmoprimca u stanovima u privatnom vlasništvu: nagodba između stranaka, isplata iznosa koji prema zakonu pripada zaštićenom najmoprimcu, useljenje zaštićenog najmoprimca u stan u vlasništvu Republike Hrvatske za koji plaćaju minimalnu najamninu, otkup stana od vlasnika i ostanak zaštićenog najmoprimaca u stanu te zamjena stanova između vlasnika i Republike Hrvatske u kojem slučaju zaštićeni najmoprimac ostaje živjeti u stanu u kojem je smješten. Dodatne pogodnosti predviđene Zakonom su subvencija najamnine u prijelaznom razdoblju, isplata solidarne naknade, kao i pomoći za preseljenje za ranjive skupine.