Ilustracija / Foto Patrik Macek/PIXSELL
povezane vijesti
- Korak do štrajka. Propao pokušaj mirenja u Autotroleju, sindikati odbili povećanje plaća od 15 posto
- Posvađali se sindikati državnih službenika. Jedan tvrdi da ih ovi drugi ignoriraju
- ‘Jedva trećina odraslih vjeruje vijestima iz tradicionalnih medija. Medijsko opismenjavanje treba uvesti već u vrtiće’
Sindikati HRT-a izvijestili su da je nastupio kolektivni radni spor na HRT-u ističući kako je u pregovorima o Kolektivnom ugovoru postalo jasno da ‘’poslodavac nema volju prihvatiti zahtjev da radnici HRT-a budu pošteno plaćeni za svoj rad te da povećanje plaća prati inflaciju’’.
Kako ističu u reprezentativnom Sindikatu tehnike HRT-a, poslodavac nije pokazao spremnost za prihvaćanje prijedloga pregovaračkog odbora sindikata koji se uglavnom temelji na 25 posto povećanja bruto vrijednosti boda, ali i na, kako ističu, “pronalasku rješenja za potplaćene radnike” od kojih su brojni na “minimalcu”.
S druge strane, uprava HRT-a je prvotno planirala povisiti osnovicu za 15 posto, no istaknuli su da je tijekom pregovora donesena odredba Vlade o minimalnoj bruto plaći koja stupa na snagu 1.siječnja 2025. zbog čega su ”morali korigirati ponudu s 15 na 10 posto”.
Time je, kako tvrde u sindikatima, poslodavac navodno potrošio 5 posto od ponuđenih 15 posto povećanja vrijednosti boda – ponude koju su sindikati odbili i na samom početku pregovora.
Dodatno, u sindikatu pojašnjavaju i da su prije početka pregovora odmah demantirali glasine o navodnom pristanku na 15 posto i da su jasno odbacili takvu ponudu već na prvim sastancima.
Stoga, poručuju iz sindikata, trenutna ponuda poslodavca iznosi povećanje bruto vrijednosti boda od samo 10 posto.
Takva ponuda u vremenu inflacije i sveopćeg povećanja plaća u javnom i privatnom sektoru nam je neprihvatljiva, istaknuli su u Sindikatu tehnike HRT-a i najavili sljedeće aktivnosti.
“Ukoliko poslodavac u narednim danima ne iznese novu, poboljšanu ponudu, Sindikat tehnike HRT-a iskoristit će sve zakonske mogućnosti koje su nam na raspolaganju, uključujući i nepotpisivanje kolektivnog ugovora te pokretanje prvog koraka prema štrajku (mirenje) potplaćenih radnika HRT-a”, istaknuli su.
Pritom su podsjetili i na ovogodišnju odluku Ustavnog suda kojom je ukinuta zabrana štrajka za radnike HRT-a kada HRT obavlja djelatnost kao javna služba, čime se potvrđuje pravo na štrajk koje se uređuje općim aktima ili kolektivnim ugovorom.
Ciljevi poslodavca – stabilnost poslovanja, zaštita prava radnika te pružanje kvalitetnih usluga
U pokretanju postupka mirenja sindikalni pregovarački tim HRT dobio je i potporu Hrvatskog sindikata djelatnika u kulturi, Samostalnog sindikata radnika HRT-a, Sindikata radiotelevizijske proizvodnje Hrvatske, Sindikata RTV difuzije – Gospodarstvo, Sindikata trgovine Hrvatska – podružnice HRT te Sindikata obrazovanja i medijske kulture.
“Pokretanjem postupka mirenja i jedinstvom svih sindikata koji djeluju unutar HRT-a šaljemo jasnu poruku da više nećemo prihvaćati ponižavajuće uvjete.
Uz naše zajedničko djelovanje, jedinstvo, podršku i solidarnost možemo se izboriti za poštene uvjete rada i dostojanstveno vrednovanje našeg rada”, zaključuje se u podršci sindikata.
S druge strane, kako Hina saznaje, i glavni ravnatelj HRT-a Robert Šveb se oglasio o trenutnom statusu kolektivnih pregovora s reprezentativnim sindikatima.
Pritom je naglasio da su ciljevi poslodavca u postupku mirenja zaštita prava radnika, nastavak neometanog rada i postizanje dogovora.
“Sukladno zakonskim obvezama, poslodavac će odrediti poslove koji se smatraju nužnima za funkcioniranje HRT-a, a koji se moraju nastaviti obavljati, čak i u slučaju štrajka.
Cilj poslodavca je osigurati stabilnost poslovanja, zaštititi prava radnika te nastaviti s pružanjem kvalitetnih usluga građanima”, istaknuto je u Švebovu obraćanju zaposlenicima HRT-a.