Foto Roni Brmalj
Očito je da roditelji čekaju do zadnjeg trena, jer nikakvih konkretnih i službenih informacija nema. Teško će netko izdvojiti 500 ili 600 kuna za školsku torbu, a da nije siguran hoće li mu ona i trebati, navodi voditelj riječke poslovnice knjižare V. B. Z. Robert Šepac
povezane vijesti
Još uvijek nedefiniran i neizvjestan početak školske godine stavio je na čekanje nabavku školskog pribora, jer kako kažu u riječkim knjižarama, roditelji rijetko zalaze u njih i očito je da čekaju odluku Ministarstva znanosti i obrazovanja o tome na koji će način započeti nastava.
Prepune police bilježnica, pernica, torbi i svih ostalih školskih potrepština koje čekaju svoje kupce govore u prilog činjenici da od uranjenog opremanja školaraca kako bi se izbjegle gužve nekoliko dana prije školske godine, ovog ljeta nema ništa te da je epidemija i tu uzela svoj danak. Zaziranje od kupovine školskih potrepština, kaže voditelj riječke poslovnice V.B.Z. knjižare, Robert Šepac, ne čudi, jer izdvojiti nekoliko stotina kuna za novu školsku torbu koja školarcu možda neće trebati i nije baš lako.
Skupi rujan
– Očito je da roditelji čekaju do zadnjeg trena, jer nikakvih konkretnih i službenih informacija nema. Teško će netko izdvojiti 500 ili 600 kuna za školsku torbu, a da nije siguran hoće li mu ona i trebati. Jednako tako, ukoliko nastava za starije učenike bude online, onda im ne treba jednaka količina bilježnica kao inače. Počelo se pomalo kupovati, ali tek unatrag nekoliko dana, kaže Šepac.
Veći broj onih koji će krenuti u nabavku školskih potrepština, kaže, očekuje se idući tjedan, a tada bi knjižare već trebale biti pune i naručenih radnih bilježnica koje su već počele stizati.
Ljudi vole opipati ono što kupujuOpremanje školaraca danas i ne mora nužno podrazumijevati odlazak u knjižaru, jer školski pribor roditelje vreba doslovce na svakom koraku. Prepuni su ga trgovački centri, a sve od bilježnice do šiljila može se kupiti i online. Međutim ta sveprisutnost školske opreme, kaže Robert Šepac, ipak ne utječe na prodaju u knjižarama. |
Zahvaljujući besplatnim udžbenicima, i ove godine će novčanici roditelja osnovaca lakše disati, jer u odnosu na preklani, uštede će se kretati od petstotinjak kuna koliko stoji komplet udžbenika za prvi razred, pa sve do tisuću kuna koliko su samo za udžbenike svake godine izdvajali roditelji osmaša. Međutim, unatoč tome što će sve osnovce udžbenici u rujnu dočekati na školskim klupama, trošak početka školske godine i dalje se mjeri u stotinama i tisućama kuna.
Najskuplji rujan očekuje roditelje prvašića koji u školski svijet ulaze od nule, a bez obzira na uzrast, za roditelje svih školaraca obavezni trošak su baš radne bilježnice.
– Njihova se cijena kreće od 40 do 119 kuna. Tako u prosjeku komplet radnih bilježnica dođe između 300 i 400 kuna. No, ima i slučajeva da ne zahtijevaju svi nastavnici radne bilježnice, tako da je to individualno od razreda do razreda, pojašnjava Šepac.
Uz radne bilježnice koje predstavljaju obavezan trošak za učenike svih uzrasta u kojem god obliku krene nastavna godina, sigurno je da će se najviše prazniti novčanici roditelja prvašića. S kvalitetnom torbom, priborom i radnim bilježnicama, trošak opremanja prvašića penje se i do 1.500 kuna.
– Cijene školskih torbi su od 200 do 800 kuna. Najskuplje su torbe upravo za prvašiće, a ove od 800 kuna sadrže i vrećicu za tjelesni te pernicu. To su kompleti 3 u 1. Za prvašiće su torbe skuplje jer moraju biti anatomske. Pernicama se cijena kreće od 30 do dvjestotinjak kuna, a te najskuplje su na tri kata i sadrže flomastere te bojice. Pod veći trošak svrstava se i pribor za likovni, jer puna likovna kutija koja sadrži sve ono što će školarcima tijekom školske godine trebati ima početnu cijenu od 230 kuna, nabraja Šepac.
Bitan i izgled
Ono što ne sadrži likovna kutija je likovna mapa, a za nju treba izdvojiti pedesetak kuna, onda je tu još i pregača po cijeni od sedamdesetak kuna. Pojedinačno je pak za vodene boje u prosjeku potrebno izdvojiti dvadesetak kuna, za tempere 25 do 45 kuna, ugljen za crtanje 25 kuna, za čašu za vodene boje i tempere 8 kuna, drvene bojice 15 do 25 kuna, pastele 6 do 26 kuna, plastelin 15 do 25 kuna, a kistovi se mogu naći po 5 kuna. No, s potrepštinama za likovni ne završava i trošak za roditelje, jer nedostaju još bilježnice i pisanke.
– Cijene su na razini prijašnjih godina. Nema bitnijih promjena. Tako pisanke koštaju od 2 do 9 kuna, bilježnica A4 6 do 20 kuna, zadaćnica 2,5 kune. Te cijene bilježnica variraju zbog debljine papira, a najbolje je kupiti bilježnice s papirom od 80 grama, jer su izdržljivije. Pogotovo je to bitno za prvašiće koji još nemaju razvijenu vještinu pisanja pa se puno briše, savjetuje Šepac.
Uz kvalitetu, bitan je i izgled, ako ne roditeljima, onda svakako školarcima, a kada su dječaci u pitanju, već godinama je nepogrešivi hit oprema na Real i Barcelonu, dok djevojčice traže Barbie i Frozen, a nešto starije Gorjuss.
Cijene školskog pribora– Radne bilježnice od 300 do 400 kuna |