Kandidatkinja Možemo

Kekin novoj ministrici uputila šest zahtjeva za spas javnog zdravstvenog sustava

Hina

Ivana Kekin / Foto: Davor Kovačević

Ivana Kekin / Foto: Davor Kovačević



Predsjednička kandidatkinja Možemo Ivana Kekin novoj je ministrici zdravstva Ireni Hrstić uputila šest zahtjeva za spas javnog zdravstvenog sustava, poželjela joj je sreću, no i ustvrdila kako je ‘poznavajući HDZ teško očekivati da će imati odriješene ruke raditi u javnom interesu’.


Prvi na popisu zahtjeva je, kako navode u priopćenju, konkretan plan i rokovi nabave nužnih dijagnostičkih i terapijskih uređaja za potrebe javnozdravstvenog sustava. “Od ministrice očekujem jasan plan i vremenski okvir u kojem će se u javnom zdravstvenom sustavu osigurati nužna oprema kako bi se prekinule prakse monopolskih ugovora od kojih neki traju dulje od 15 godina“, poručila je u nedjelju Kekin.


Traži i da na upravljačkim pozicijama u javnozdravstvenom sustavu – od najviših ravnateljskih do najnižih voditelja odjela – ne mogu biti birani ljudi koji su vlasnici ili rade u privatnim u poliklinikama ili imaju direktnu korist od privatne poliklinike jer je ista u vlasništvu njihovih članova obitelji.




Zahtijeva i transparentnost u odnosima između liječnika i farmaceutskih kompanija. “Financijski odnosi liječnika s farmaceutskim kompanijama mogu utjecati na propisivanje lijekova, što potencijalno dovodi do nepotrebnih ili skupljih terapija, a trenutno imamo situaciju da upravo ona stručna društva koja dobivaju najviše novca od farmaceutskih firmi su stručna društva koja preporučuju HZZO-u koji od vrlo skupih lijekova idu na liste HZZO-a”, poručuje Kekin.


Traži i rješavanje lista čekanja unutar javnozdravstvenog sustava s obzirom na to da, kako kaže, iz godine u godinu drastično raste broj usluga koje HZZO ugovara s privatnim poliklinikama bez da se ulazi u uzroke nastanka lista čekanja. “Postupke u privatnim poliklinikama u velikoj mjeri obavljaju upravo liječnici zaposleni u javnom sektoru koji honorarno rade u privatnim poliklinikama”, poručila je.


Od resorne ministrice Kekin traži i veće vrednovanje rada u primarnoj zdravstvenoj zaštiti. “U sustavu obiteljske medicine u Hrvatskoj trenutno nedostaje 270 liječnika. U idućih pet godina 40 posto populacije u Hrvatskoj će ostati bez svog temeljnog liječnika, to je milijun i pol ljudi”, upozorava predsjednička kandidatkinja Možemo.


Među zahtjevima je i osiguravanje skrbi za reproduktivno zdravlje žena s obzirom na to da u Hrvatskoj 300 tisuća žena nema svog primarnog ginekologa, i ne može jednom godišnje, bez izdvajanja velikog novca za privatni pregled, napraviti preventivni test kod ginekologa.