Problem kadra

Još jedan problem zdravstva: Zbog manjka instrumentarki, bolnice preko ljeta rade manje operacija

Ljerka Bratonja Martinović

Posao sestara instrumentarki je iznimno zahtjevan jer su cijeli dan u sali što zahtijeva posebnu edukaciju / Foto ARHIVA NL

Posao sestara instrumentarki je iznimno zahtjevan jer su cijeli dan u sali što zahtijeva posebnu edukaciju / Foto ARHIVA NL

Svugdje je problem sa sestrama i instrumentarkama, i bolnice se nekako snalaze, ali nam nikad do sada zbog toga nisu došle u pitanje »ozbiljne« operacije, kaže prof. dr. Davor Vagić, ravnatelj KBC-a Sestara milosrdnica



 


ZAGREB – Zbog manjka instrumentarki, posebno educiranih medicinskih sestara koje su uz kirurga i anesteziologa nezaobilazni dio svakog operativnog tima, mnoge bolnice prisiljene su reducirati svoj operativni program tijekom ljeta. U vrijeme kad su ionako pritisnute većim brojem pacijenata čije su operacije odgađane zbog pandemije, njihov manjak u vrijeme godišnjih odmora dodatno otežava funkcioniranje sustava. Iako se u javnosti u pravilu govori o manjku anesteziologa i kirurga koji napuštaju Hrvatsku, u bolnicama svjedoče da oni i ne predstavljaju toliki problem, koliko instrumentarke. Veliki klinički bolnički centri još se nekako pokrivaju, dok male bolnice zbog manjka tih sestara doista imaju problema s osiguranjem redovitog rada.


Manjak instrumentarki, potvrdili su nam u KBC-u Sestara milosrdnica, prisutan je i u Klinici za tumore, gdje su posljednjih mjeseci ionako pod povećanim pritiskom pacijenata koji trebaju operaciju.


Upitno funkcioniranje




– Svugdje je problem sa sestrama i instrumentarkama, i bolnice se nekako snalaze, ali nam nikad do sada zbog toga nisu došle u pitanje »ozbiljne« operacije. Ako radite reorganizaciju, onda je radite u nekom drugom dijelu. Uvijek se preko ljeta smanjuje broj operativnih sala, ali to se ne odnosi na onkološki program, nego se smanjuje broj elektivnih zahvata, što je uobičajeno, rekao nam je prof. dr. Davor Vagić, ravnatelj KBC-a Sestara milosrdnica. »Nismo još nikad bili u situaciji da je upitno funkcioniranje zdravstvenog sustava zbog pružanja takvih usluga, čak i u vrijeme COVID-19. Ali da nam nedostaje tog kadra i da nam treba takvih stručnih sestara, to je apsolutno točno«, dodaje.


Zbog manjka instrumentarki operativni program, kako tvrdi ravnatelj Vinogradske, dosad nije došao u pitanje, ali se s druge strane ne može razvijati kako bi trebao. »U našoj bolnici mogli bismo i popodne imati operativni program da imamo više instrumentarki. Mogli bismo operirati više pacijenata«, priznaje Vagić.


Sestre instrumentarke specifični su dio sestrinskog kadra, s obzirom na to da je njihov posao iznimno zahtjevan i treba posebnu edukaciju. One su čitav dan u sali, na nogama, kao i ostali zdravstveni radnici rade mnogo prekovremenih sati, a za to nisu adekvatno nagrađene, upozoravaju u strukovnim udrugama.


– Nemamo saznanja da je zbog nedostatka medicinskih sestara odgođen neki operativni zahvat, iako u budućnosti ne možemo biti sigurni da neće, s obzirom na sve veći nedostatak tog kadra. Instrumentarke su specifični dio sestrinstva koji je neizostavan pri svakom zahvatu, podsjeća Mario Gazić, predsjednik Hrvatske komore medicinskih sestara i tehničara.


Učenje u hodu


Točnih podataka o tome koliko je instrumentarki u Hrvatskoj, i koliko ih nedostaje, u Komori nemaju. Činjenica je, međutim, da je slučajeva odgađanja operacija zbog nedostupnih instrumentarki bilo, a jedan je takav zabilježen i prije pandemije na splitskoj urologiji, kad su pacijenta naručenog na operaciju htjeli vratiti kući jer su instrumentarke bile na bolovanju.


– Moramo biti svjesni dvije stvari: da je svakim danom sve više zahvata te da je COVID-19 povećao broj bolesnika koji su čekali »hladne« operativne zahvate. A danas je sve veća intencija na dnevnoj kirurgiji, što znači da je tu potreban i poveći broj stručnjaka instrumentara. Ti ljudi trebaju radno iskustvo i edukaciju, koja ne postoji kroz specijalistički studij, nego se uči od starije kolegice i uz nju stječe iskustvo, objašnjava Brankica Grgurić, predsjednica Hrvatskog strukovnog sindikata medicinskih sestara/tehničara.


Instrumentarke u našim bolnicama danas, kako svjedoči, odrađuju i po 100 do 150 prekovremenih sati mjesečno, što izravno utječe na njihovo zdravlje i obiteljski život. »To treba biti sestra koja to želi raditi, koja ima vještine i sposobnosti za to. Nažalost, nemamo vremena posvetiti se njoj, nego one uče usput, u hodu. A problem će biti i veći jer nemamo koga educirati, nema dovoljno sestara«, upozorava Grgurić. Velik je problem, dodaje, i s anesteziološkim tehničarima, kao i gipserima.


– Intencija zdravstvene reforme je razvijati dnevne bolnice, ali oni nisu zaposlili nove ljude u te dnevne bolnice, nego s naših kadrom siromašnih radilišta, s odjela, povukli su osoblje u dnevne bolnice, kaže Grgurić, koja jedini izlaz vidi u obrazovanju većeg broja medicinskih sestara u Hrvatskoj i uvođenju specijalizacije za sestre instrumentarke.