Svoj djeci treba dati jednaku priliku
Broj upisane romske djece u osnovne škole raste, s 4.186 djece u 2009. porastao je na 5.470 u 2013. No, istraživanje je pokazalo i da je samo 24 posto odraslih Roma iz anketnog uzorka završilo osnovnu školu
ZAGREB Samo 20 posto romske djece polazi vrtić ili predškolu, ključan preduvjet za integraciju u društvo i daljnje obrazovanje – pokazalo je istraživanje koje je u 135 romskih domaćinstava na pet lokacija u Hrvatskoj proveo Institut društvenih znanosti »Ivo Pilar« u suradnji s Mrežom fondacija Otvoreno društvo, UNICEF-om i Fondom za obrazovanje Roma.
Negativni stavovi
Iako je broj upisane romske djece u osnovne škole u porastu, jer je s 4.186 djece u 2009. godini porastao na 5.470 u 2013., istraživanje je pokazalo i da je samo 24 posto odraslih Roma iz anketnog uzorka završilo osnovnu, a njih svega osam posto i srednju školu.
Ranija su istraživanja pokazala da se upis malih Roma u prvi razred odgađa zbog loših rezultata testiranja, kojima je uzrok ograničeno znanje hrvatskog jezika. Također, anketa provedena među 140 učitelja koji rade s romskom djecom pokazala je da 40 posto njih nikad nije posjetilo romsko naselje, a 56 posto ih je smatralo da nisu dovoljno educirani za međukulturno obrazovanje. Imali su negativan stav prema uvođenju elemenata romske kulture u nastavu.
Upravo iz razloga bolje i potpunije integracije romske djece u društvo, Dječji vrtić Rijeka ove je godine proveo posebnu kampanju prilikom upisa u program predškole koja je polučila izvrsne rezultate, jer se u program upisao najveći broj djece romske nacionalnosti do sada. Naime, njih 33 čini čak trećinu polaznika programa predškole, a za tu je djecu predviđen i raniji obuhvat predškolom, odnosno već se ove godine u program uključuju djeca koja će u školu krenuti tek 2016. godine te je intencija da predškolu pohađaju dvije godine. Razlog tome nije samo bolja i potpunija integracija u društvo, već i ovladavanje hrvatskim jezikom.
Preporuke RECI+
– Jednake šanse za djecu stvaraju se u ranom djetinjstvu – to je vrijeme u kojem se može puno učiniti, ali i sve upropastiti. Kad djeca krenu u školu, već može biti prekasno, kazala je jučer Valentina Otmačić, predstojnica UNICEF-ovog ureda u Hrvatskoj. Pred Hrvatskom je, napomenula je, još dug put do osiguranja tih, jednakih šansi za romsku djecu.
U Hrvatskoj, prema popisu stanovništa iz 2011. godine, živi nešto malo manje od 17.000 Roma, što predstavlja 0,41 posto stanovništva. Na hrvatske su se prostore počeli naseljavati u 14. stoljeću, što ih čini jednom od najstarijih etničkih manjina u Hrvatskoj, no već od kraja 15. stoljeća počinje njihovo diskriminiranje koje je kulminiralo u NDH u kojoj su zabilježena masovna slanja Roma u Jasenovac. Kao nacionalna manjina priznati su tek 2002. godine.