“Na određeni način okrećemo leđa partnerima jer je 30 zemalja iskazalo spremnost da sudjevuje u toj operaciji. Samo jedna država, a to je Mađarska, rekla je da neće”, poručio je Jandroković na zagrebačkom Mirogoju.


Vlada je prošlog četvrtka u Sabor uputila 13 odluka o slanju pripadnika Oružanih snaga u vojne misije NATO-a i EU, među kojima je i obučna potpora Ukrajini za koju predsjednik Zoran Milanović nije dao suglasnost.




Za izglasavanje odluke potrebna je dvotrećinska većina.


Milanović je odbio suglasiti se sa sudjelovanjem pripadnika hrvatskih oružanih snaga u NATO-voj misiji sigurnosne pomoći i obuke Ukrajini (NSATU), rekavši da se njome “Hrvatsku gura u rat”.


Jadroković je danas naglasio da ta misija “ni na koji način ne vodi odlasku vojnika u Ukrajinu, niti hrvatskih niti bilo koje druge zemlje članice, o čemu se i NATO jasno očitovao”.


Radi se o rutinskoj operaciji, nastavio je, u kojoj bi nekoliko hrvatskih časnika trebalo ići u Njemačku “i nevjerojatna je razina neistina kojom se služi predsjednik i dio oporbe kada govore o tome”.


Predsjednik Sabora zapitao hoće li Hrvatska tražiti potporu od svojih partnera bude li i sama ugrožena.


“Iznimno je bitno da ljudi razumiju da lojalnost određenoj organizaciji jamči da ćeš i sam imati zaštitu kada to bude potrebno. Pokazivati nelojalnost i isključivo se pozivati na prava, a zanemarivati obaveze, može nas dovesti u vrlo neugodnu međunarodnu situaciju u organizacijama kojima pripadamo”, kazao je Jandroković.


Dodao je da oni koji neće podržati odluku “preuzimaju na sebe ozbiljan teret odgovornosti”.


Riječ je o NATO-voj aktivnosti za sigurnosnu i obučnu potporu Ukrajini, dogovorenoj na sastanku na vrhu u Washingtonu u srpnju ove godine. Misija će se sastojati od oko 700 pripadnika iz NATO članica i njihovih partnerskih država, a cijela operacija koordinirat će se u njemačkom Wiesbadenu. Njome bi se trebala koordinirati isporuka naoružanja u Ukrajinu i uvježbavanje ukrajinskih vojnika.


Milanović smatra da se radi o “izravno stožernoj potpori zaraćenoj strani koja nije članica NATO-a”, što izlazi iz “okvira nacionalnog interesa Republike Hrvatske”.


Jandroković je naglasio da “pokazujemo neozbiljnost jer je na samitu u Washingtonu (Milanović) izrazio spremnost i suglasio se s tekstom deklaracije koja definira i ovu operaciju”.


“Ovdje se radi o najobičnijem politikanstvu, gdje se pojedini političari igraju s nacionalnim interesima, s ozbiljnim stvarima … Ovo su strateške stvari koje izravno utječu na sigurnost hrvatskih građana, na zaštitu naših nacionalnih interesa i oko toga nema igre. Tu moramo biti ozbiljni”, istaknuo je Jandroković.