
Ruža Ferger / Foto Privatni album
Umirovljenica Ruža Ferger izborila je izmjenu Pravilnika HZZO-a i vlast natjerala da starijima vrati naknadu troškova za put liječniku u drugi grad
povezane vijesti
Umirovljenici Ruži Ferger 70 je godina. Posljednjih petnaestak godina živi u Paučju, na obroncima Krndije, kamo se, zbog zdravlja i netaknute prirode, sa suprugom Dubravkom (75) preselila iz Đakova.
Prima nepunih 217 eura mirovine, što je tužni epilog krojačkog staža u tekstilnoj branši u kojoj je primala malu plaću, a kada je tvrtka potopljena u privatizacijskoj buri, završila je nasukana s drugim brodolomcima posttranzicijske stvarnosti u evidenciji nezaposlenih, sa 16 godina staža. Ona i suprug ponosni su na svojih troje djece i sedmero unučadi.
Građanska hrabrost
Iako će nehinjeno skromno za sebe reći da je samo obična žena, priča o njezinoj borbi demantirat će taj njezin navod. Iako joj je bila namijenjena sudbina tihe većine, Ruža Ferger odlučila je glasno i jasno reći da ne pristaje na nepravdu.
O tome što je žulja govorila je (i pisala) pred svakim tko ju je htio poslušati. Nažalost, većina onih koji imaju moć promijeniti stvari dugo je ostala gluha na njezine apele.
– Pisala sam svima iz vlasti, no nitko mi nije odgovorio, angažirala se samo pučka pravobraniteljica. Zapravo, iz Ureda predsjednika odgovorili su mi da nisu nadležni za problem o kojem sam im pisala, no, eto, bar me nisu potpuno ignorirali, kaže na početku razgovora.
Što je to mučilo 70-godišnju Paučanku toliko da je pošla u bitku protiv segmenta sustava koji je zakazao? Dok mladi i snažni mlate praznu slamu na društvenim mrežama, teško je bolesna žena na štakama odlučila natjerati »vlast« da umirovljenicima i ostalim građanima starijim od 65 godina vrati oduzeto pravo na naknadu troškova prijevoza za odlazak u zdravstvenu ustanovu izvan prebivališta.
– Prije četiri godine doživjela sam srčani udar (STEMI). Hitna nije izišla iako sam imala simptome kao po medicinskom udžbeniku. Poslije mi je, kad sam stigla u bolnicu, anesteziologinja rekla da mi se srce »pokidalo«, bio je nužan »kompletan remont«.
Zahvalna sam liječnicima u KBC-u Osijek koji su učinili sve da ostanem živa. Dobila sam dva stenta, mehanički zalistak i defibrilator, imam tešku kardiomiopatiju, frakcija srca iznosi samo 26 posto.
Slijedom toga često moram na liječenje, mjesečno u dvije, tri ili četiri tzv. dnevne bolnice, primjerice, mijenjaju mi shemu lijekova kako bi antikoagulantna terapija bila optimalna, govori o svojoj svakodnevnoj borbi za život Ruža Ferger.
Iako je isprva htjela tužiti Hitnu pomoć, od toga je ipak odustala jer nije, kaže, željela sebe i svoju obitelj uvlačiti u mučni spor.
Krojač(ica) svoje sudbine
Vrlo je koncentrirana i artikulirana sugovornica, dobro obaviještena, odlučnost izvire iz svake njezine rečenice. Pravi je uzor građanske hrabrosti. »Borba s nepravdom upakiranom u zakone i pravilnike, najteža je borba. Samo rijetki u sebi pronalaze dovoljno snage za to.
Puno puta sam joj rekla:
– Molim te, pusti! Čuvaj to preostalo zdravlje, platit ćemo taj put i mirna Bosna! A ona bi tada rekla: – Ne mogu, ovo je borba i za vašu budućnost.
Ako ne naučite govoriti, gazit će vas! Mama, da mi je samo pola tvoje snage i upornosti!« objavila je Ružina kći Martina na svojem FB profilu kada je doznala da je njezina nepokolebljiva majka izvojevala pobjedu.
Što je točno i kada umirovljenu krojačicu, kako se to kaže, izbacilo iz takta i motiviralo da ne dopusti da joj drugi kroje sudbinu?
– Prvog dana 2024. godine počela je provedba projekta besplatnog prijevoza umirovljenika vlakovima Hrvatskih željeznica. Time su umirovljenici i osobe starije od 65 godina izgubili pravo na naknadu za troškove odlaska liječniku u drugi grad.
Osobe s invalidnosti poput mene ili mog supruga (onkološki je bolesnik, nap.a.) dovedene su u situaciju da mijenjaju tri, četiri prijevozna sredstva kako bi došle do osječke (ili neke druge) bolnice ili, primjerice, do lječilišta u Bizovcu, što je, zapravo, nemoguća misija.
Naime, Paučje je od prve željezničke postaje udaljeno 32 kilometra, a od prvog javnog prijevoza 6,6 kilometara. Dakle, ako idem u Bizovac, prvo se nekako moram dovesti do Đakova, ondje sjesti na vlak, na koji se u svom stanju i ne mogu popeti, doputovati do Osijeka i ondje presjesti za Bizovac te pješačiti cestom najmanje kilometar i pol do lječilišta. No Pravilnik HZZO-a je nepopustljiv.
Citiram, »ako na najkraćoj relaciji prometuje javni prijevoznik, a osigurana osoba je oslobođena troškova tog prijevoznika, tada osigurana osoba ne može ostvariti pravo na njihovu nadoknadu«.
Dakle, zažmirilo se na činjenicu da vlak zbog voznih redova, udaljenosti od zdravstvenih ustanova i zdravstvenog stanja pacijenata često nije odgovarajući način putovanja. Ja sam, primjerice, imunokompromitirana, teško se krećem, pijem 16 lijekova dnevno, presjedanje i truckanje po vlakovima sigurno nisu za mene.
Iz aviona se vidjelo da je to diskriminacija i segregacija umirovljenika. Ma, nazvala bih to tihom eutanazijom starijih građana! Trećina građana su umirovljenici, dakle – jako smo skupi, očito! – govori o situaciji koja ju je motivirala da se osobno angažira u ispravljanju nepravde.
Pučka je pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter tri puta upozorila Vladu na to da se navedenim Pravilnikom diskriminira starije osobe i umirovljenike te tražila da im se opet omogući pravo na naknadu troškova prijevoza, no pomaka nije bilo.
Zbog toga je Ruža Ferger razgovarala s novinarkom Mateom Drmić s Nove TV, što je odjeknulo u javnom prostoru, a problem na koji je upozoravala javno je u ožujku bila istaknula i saborska zastupnica SDP-a, Đakovčanka Sanja Bježančević.
Snimila je video na kojem je rekreirala putovanje Ruže Ferger iz Paučja u Bizovac te moderirala okrugli stol u Hrvatskom saboru o temi »Kako omogućiti najugroženijim građanima povrat putnih troškova za liječenje?«, na kojem je vrlo dojmljivo sudjelovala i heroina ove priče.
Srčanost na 100 posto
Nakon iscprljujuće bitke kakvu obično nazivaju borbom s vjetrenjačama Ruža Ferger napokon je dočekala sljedeću objavu pučke pravobraniteljice: »Umirovljenici i osobe starije od 65 godina opet će imati pravo na naknadu za troškove odlaska liječniku u drugi grad.«
Prema Nacrtu prijedloga zakona o izmjenama i dopuni Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju koji je predstavljen na sjednici Vlade, prihvaćen je i prijedlog pučke pravobraniteljice da se pravo na navedenu naknadu i njezin iznos određuju prema stvarno prijeđenim kilometrima, a ne prema cijeni karte javnog prijevoza.
Tako će se udaljenost računati od adrese pacijenta do adrese zdravstvene ustanove, a ne kao do sada, tj. između mjesta u kojima se nalaze, što nije odgovaralo udaljenosti koju su pacijenti stvarno morali prijeći.
Pučka je pravobraniteljica pozdravila prihvaćanje prijedloga kojim je, kako je rekla, ukinuta diskriminacija. O toj je diskriminaciji bez uvijanja govorila Ruža Ferger, umirovljenica čije srce kuca s 26 posto kapaciteta, ali joj je srčanost na 100 posto.