
Foto Ivana Ivanovic/PIXSELL
Marković će predložiti konkretne mjere za poboljšanje stanja, uključujući stalni dodatak na plaću za sve doktore i medicinsko osoblje na otocima, uvođenje beneficiranog radnog staža za otočne liječnike i osiguravanje stambenog pitanja
povezane vijesti
SDP-ova saborska zastupnica i gradonačelnica Supetra Ivana Marković na današnjoj konferenciji za medije istaknula je ozbiljne probleme s kojima se suočavaju stanovnici hrvatskih otoka, posebno u pogledu primarne zdravstvene zaštite i hitnog medicinskog prijevoza.
“S obzirom na sva događanja u proteklom razdoblju, a posebno na tragični događaj na Lastovu, smatram da je nužno uvođenje promjena koje će poboljšati zdravstvenu skrb na otocima. Ovim putem izražavam sućut obitelji i prijateljima preminulog mladića,” rekla je Marković.
Dodala je kako će predložiti amandmane na Zakon o otocima kako bi se poboljšali uvjeti rada medicinskog osoblja te osigurao kvalitetniji sustav hitne medicinske skrbi.
“Situacija s primarnom zdravstvenom zaštitom na otocima je alarmantna. Stariji doktori odlaze u mirovinu, a novi ne dolaze jer ne postoje motivacijske mjere koje bi ih privukle. Zašto bi mladi doktor odabrao raditi na otoku, gdje su uvjeti rada teški, ako može ostati na kopnu i raditi u velikoj bolnici? Sustav je prepušten sam sebi i rezultat toga je devastacija zdravstvene skrbi na otocima”, upozorila je Marković.
Zbog toga će predložiti konkretne mjere za poboljšanje stanja, uključujući stalni dodatak na plaću za sve doktore i medicinsko osoblje na otocima, uvođenje beneficiranog radnog staža za otočne liječnike i osiguravanje stambenog pitanja.
“Na području jedinica lokalne samouprave gdje se nalaze bolnice postoji mnogo građevinskog zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske. Inicijativa će ići u smjeru da Vlada Republike Hrvatske, uz županije i lokalne samouprave, izradi program izgradnje stanova namijenjenih isključivo medicinskom osoblju. Ovo je vatrogasna mjera koja mora spriječiti daljnju katastrofu na otocima”, naglasila je Marković.
Marković je istaknula i problem neučinkovitog hitnog medicinskog prijevoza kazavši da je tragična smrt mladića na Lastovu pokazala koliko su otoci prepušteni sami sebi.
“Još uvijek nije jasno tko je koga trebao zvati, tko je bio nadležan i zašto nije bilo brze reakcije. Kada je u pitanju spašavanje ljudskih života, ovakva neorganiziranost je neprihvatljiva.”
Posebno je podržala inicijativu “Hitno za Lastovo” koju su pokrenuli mladi otočani, a koja zahtijeva bolju zdravstvenu infrastrukturu, uključujući dostupnost brodica za hitni prijevoz, prisutnost doktora i veću sigurnost otočana.
“Nevjerojatno je da brza brodica bude stacionirana na kopnu, umjesto na otoku. Još je nevjerojatnije da posade tih brodica nemaju stalna dežurstva, već se nalaze na udaljenim lokacijama i tek po pozivu dolaze do plovila. Potrošili smo milijune eura na sustav koji u praksi ne funkcionira i u kojem i dalje gubimo ljudske živote,” kazala je Marković.
Na kraju, Marković je naglasila kako se hitne mjere moraju poduzeti odmah, jer u suprotnom bi za nekoliko godina otoci mogli ostati bez ikakve medicinske skrbi.
“Ako se ne poduzmu konkretni koraci, za 5 do 10 godina neće biti nikoga tko će liječiti otočane. Hrvatska mora imati strategiju za očuvanje zdravstva na otocima – i to sada, a ne kada bude prekasno.”
…