Sporna snimanja

Istražitelji češljaju dokumentaciju. Evo što se trenutno zna o istrazi u ministarstvu kulture

Hina

Photo: Matija Habljak/PIXSELL

Photo: Matija Habljak/PIXSELL



Istraga Europskih tužitelja vezana uz zagrebački Geodetski fakultet cilja sve više i više te su prvi put počeli i izvide protiv konkretnih osoba iz samog Ministarstva kulture koje je Geodetskom fakultetu plaćalo poslove snimanja nakon potresa, piše u subotu Jutarnji list.


Nakon što su se pod istragom već našli bivši dekan fakulteta Almin Đapo i profesor Boško Pribičević, policija je po nalogu Europskoga ureda javnog tužitelja (EPPO) jučer došla u zgradu Ministarstva te pretraživala urede, kao i stanove bivšeg pomoćnika ministrice Nine Obuljen Koržinek, a sada glavnog konzervatora Ministarstva kulture Davora Trupkovića, ali i glavne tajnice Ministarstva Marice Mikec, kako bi provjerili svoje sumnje da su njih dvoje možda namjerno pogodovali pri dodjeli novca Geodetskom fakultetu, odnosno Đapi i Pribičeviću.


No, osim uzimanja dokumentacije i pretrage servera s mailovima, ni Trupković niti Mikec nisu uhićeni.




Kako dnevnik neslužbeno doznaje, iz dosadašnjih izvida u ovom slučaju proizašle su informacije da je Mikec parafirala ugovor o 3D snimanju zgrada nakon potresa, a za koji ugovor se sumnja da je bio antidatiran.


Što se pak tiče Trupkovića, koji je u inkriminirano vrijeme bio ravnatelj Uprave za zaštitu kulturne baštine u Ministarstvu, provjerava se je li on pogodovao Đapi i Pribičeviću prilikom dodjele poslova snimanja koje je Ministarstvo davalo Geodetskom fakultetu, a koji novac su potom, prema dosadašnjim optužbama, Đapo i pogotovo Pribičević, umjesto u projekte, preusmjerili u svoje nekretnine.


Naime, jedna od točaka optužbe zbog koje su bili uhićeni odnosi se i na izvlačenje novca iz projekta Ministarstva kulture. Riječ je o trodimenzionalnom snimanju objekata kulturne baštine kako bi se utvrdila nastala šteta koju su na njima prouzročila dva potresa 2020. godine, piše novinar Jutarnjeg lista Marin Dešković.