Bez prepucavanja, molim

Ispitali smo kako u inozemstvu djeluju višestranačka saborska izaslanstva: ‘Ne otvaramo bolne teme…’

Dražen Ciglenečki

Josip Regović / Pixsell

Josip Regović / Pixsell

Višestranačka saborska izaslanstva u svijetu djeluju vrlo složno



Uvijek su se u sabornici vodile oštre rasprave suprotstavljenih političkih stranaka, ali rječnik zastupnika ipak je nekad bio ponešto uglađeniji. Usto, u saborskom kafiću nije više toliko čest slučaj da za istim stolom kavu piju inače žestoki politički oponenti. Međutim, u razgovaru sa zastupnicima koji unutar višečlanih izaslanstava odlaze na službena putovanja u inozemstvo, doznajemo da vladajući i opozicija, desnica i ljevica, vani sasvim normalno funkcioniraju. I u okviru protokola zastupajući hrvatske vanjskopolitičke pozicije, ali i u slobodno vrijeme, kojeg, tvrde, zbog zgustnutog rasporeda na takvim putovanjima i nema puno. Ključno je pritom, kažu, da se polemične teme ostave kod kuće u Hrvatskoj.


Dobar tim


Socijaldemokratski zastupnik Davor Bernardić je voditelj izaslanstva Sabora u Parlamentarnoj skupštini OESS-a, a s njim su u tom tijelu i Furio Radin, HDZ-ovac Hrvoje Šimić, i Zvonimir Troskot iz Mosta.


U tom su sastavu početkom srpnja četiri dana boravili u Vancouveru, a bez Radina su ovaj tjedan bili i u Londonu. Bernardić nam je ispričao kako to izgleda kada se njegovo izaslanstvo nađe na putu.




– Obično tijekom cijelog dana imamo organizirane neke sastanke i službena primanja. U Vancouveru nam je i hrvatska zajednica priredila večeru. Ali, imali smo i vremena da razgledamo grad, popijemo pivo, a otišla smo nas četvorica i zajedno na jednu večeru.


Furio nam je govorio o svom bogatom političkom iskustvu, imali smo što čuti od najdugovječnijeg saborskog zastupnika.


Ono što je bitno je da u razgovoru nikad ne otvaramo bolne teme o kojima su nam stavovi oprečni. Nema smisla da se i na službenim putovanjima uvjeravamo tko je u pravu, a tko u krivu.


Znamo što svatko od nas misli i da su nam stajališta o mnogo čemu nepomirljivo različita i onda to ne diramo. Pričamo o lijepim stvarima koje smo vidjeli vani, kulturi, tradiciji, rekao nam je Bernardić.


On je pun hvale za svoje kolege, bez obzira na to kojoj stranci pripadaju.


– Mogu slobodno reći da su Troskot i Šimić, s kojima posebno intenzivno surađujem, zaista sjajni dečki, vrlo pametni, elokventni i jaki u međunarodnoj prezentaciji Hrvatske.


Baš smo, bez lažne skromnosti, dobar tim. Mi u OESS-u predstavljamo malu zemlju s četiri milijuna stanovnika, ali zahvaljujući našem angažmanu postali smo među najutjecajnijim delegacijama.


Aktivni smo, nitko se od nas ne šverca, a gajimo dobre međuljudske odnose ne samo unutar naše, nego i s ostalim delegacijama. Prepoznati smo stoga u OESS-u.


Ponosan sam na to što u OESS-u svi znaju za hrvatsku delegaciju i sve naše članove. Zaista dobro zastupamo Hrvatsku i njezinu vanjsku politiku, zaključuje Davor Bernardić.


Poznati ciljevi


I Bojan Glavašević, zastupnik Kluba Možemo!, kao potpredsjednik saborskog Odbora za europske poslove putuje povremeno službeno u inozemstvo. On ističe da sve političke opcije zapravo približno jednako artikuliraju hrvatske vanjskopolitičke interese, pa je to onda i osnova za prilično usklađeno djelovanje saborskih izaslanstva na međunarodnom planu.


Tako je bilo i kada je sredinom svibnja Glavašević s Markom Pavićem i Darkom Sobotom iz HDZ-a te Matkom Kuzmanićem (Socijaldemokrati) bio u Stockholmu na sastanku Konferencije odbora za poslove Unije parlamenata Europske unije.


– Kada negdje dođemo, svi znamo zašto smo tamo i koji su nam ciljevi. U Stockholmu nam je tako bilo bitno da u zaključke konferencije uđe proširenje EU-a, koje se u nacrtu niti jednom riječju nije spominjalo. Cijela naša četveročlana delegacija lobirala je kod drugih delegacija da se u tekstu zaključaka, zbog zapadnog Balkana, navede proširenje Unije i uspjeli smo u tome, prisjetio se Glavašević timskog rada hrvatskih parlamentaraca u Stockholmu.


Privatno oni, kaže, i nisu baš komunicirali.


– Ja, recimo, neke pauze volim iskoristiti za kavu s ljudima iz drugih delegacija, povezati se na taj način s njima. U Stockholmu sam dosta bio sa zastupnicima iz Sjeverne Makdonije i BiH. Što se tiče osobnih kontakata s našim zastupnicima, oni su pristojni. Nema pretjerane bliskosti, ali unutarnjepolitičke teme se ne načinju. Međusobno smo korektni, nitko ne želi vani ostavljati dojam posvađane delegacije, to bi narušilo njezin ugled, naglašava Glavašević.


Vanjska politika jedinstvena

Strogo profesionalna je na inozemnim putovanjima i socijaldemokratkinja Ivana Posavec Krivec. Ponašala se tako i prije pet mjeseci dok je s troje HDZ-ovaca, Garijem Cappellijem, Zdravkom Bušić i Stierom bila u posjetu njemačkom Bundestagu.


– Vanjska politika treba biti jedinstvena, svi se primarno moramo zalagati za Hrvatsku. Ispred nas je hrvatska zastavica i nema tu mjesta za nekakve naše unutarnjepolitičke odnose, u pitanju je ugled zemlje. Za druženja u slobodno vrijeme nisam zainteresirana, radije u nekom stranom gradu sama obiđem ono što mene zanima, rekla nam je Ivana Posavec Krivec.

 


Dijalog uvijek otvoren

U Londonu, u nacionalnom parlamentu, bio je ovih dana i Davor Ivo Stier (HDZ), ali po drugom političkom poslu nego OESS-ovci.


– U Saboru, kad sam u izaslanstvima u inozemstvu ili prije u Europskom parlamentu, uvijek sam imao i zagovarao otvoreni dijalog sa svim parlamentarnim opcijama. Podržavam Vladu, dok se kolege iz oporbe sa mnom u tome, naravno, ne slažu. Međutim, dijalog je uvijek otvoren, kazao nam je Stier.