Irena Hrstić / Foto Davor Kovačević
Danas smo peta zemlja u Europi prema broju ablacija na milijun stanovnika, rekao je prof. dr. sc. Šime Manola
ZAGREB Hrvatska je zemlja koja je zadnjih deset godina napravila veliki napredak u liječenju fibrilacije atrija. Danas smo peta zemlja u Europi prema broju ablacija na milijun stanovnika. Dostupno nam je najsofisticiranije liječenje s najmodernijom aparaturom i lista čekanja u našem je sustavu tri do najduže šest mjeseci. U susjednim zemljama, poput Slovenije, na ablaciju se čeka dvije godine. U sustavima koje često ističemo, poput švedskog, čekanje je godinu dana. U tom segmentu smo napravili veliki iskorak i u hrvatskom sustavu pacijent koji boluje od fibrilacije atrija u roku tri do šest mjeseci ima termin za najbolju moguću metodu liječenja, ablaciju, iznio je prof. dr. sc. Šime Manola, predsjednik Radne skupine za aritmije i elektrostimulaciju srca Hrvatskog kardiološkog društva povodom obilježavanja Svjetskog dana fibrilacije.
Ovo je primjer kako spoj struke, zdravstvenog osiguranja i administracije može polučiti dobre rezultate, istaknula je Irena Hrstić, kandidatkinja za ministricu zdravstva.
– Zdravstvo ne čini ministar, nego svi zajedno, pri čemu je iznimno važno širenje zdravstvene pismenosti i pacijent koji vodi brigu o svojem zdravlju. Probleme koje imamo u zdravstvu vjerujem da počinjemo rješavati i da ćemo hrvatskom zdravstvu vratiti sinusni ritam, poručila je.
Fibrilacija atrija je najučestalija aritmija srca s kojom će do 2030. godine u EU živjeti između 14 i 17 milijuna oboljelih. Ova najčešća srčana aritmija jedan je od pet glavnih uzroka hospitalizacija radi kardiovaskularnih bolesti u Hrvatskoj kod oba spola i u dobi od 35 do 64 godine. Uspješno se liječi postupkom
ablacije u deset bolnica u zemlji.
Svijest o ovoj bolesti još uvijek nije dovoljno razvijena, a rana dijagnoza može značajno utjecati na ishod liječenja. Od bolesti srca lani je u Hrvatskoj umrlo 19.937 osoba, odnosno 38,8 posto od ukupno umrlih. Kardiovaskularne bolesti su i uzrok 23 posto svih prijevremenih smrti, prije 65. godine života.
—