Pitanje korištenja konoplje nije jedinstveno regulirano u Europskoj uniji, iako većina država dopušta uzgoj te biljke u industrijske svrhe. Ukoliko odluka bude pozitivna, na svoje bi mogli doći investitori
ZAGREB Industrijska konoplja mogla bi se uskoro u Hrvatskoj početi uzgajati u liberalnijim zakonskim okvirima od postojećih, dok medicinska marihuana do daljnjeg ostaje na listi zabranjenih tvari. Vlasti su naime, potvrđuju u Ministarstvu zdravlja, spremne preispitati zakonske odredbe koje malobrojnim proizvođačima industrijske konoplje onemogućavaju iskorištavanje svojih proizvoda pa su unatoč brojnim namjenama prisiljeni baciti veći dio biljke koju proizvode.
Danci »prijete«
Ukoliko odluka bude pozitivna i dovoljno brza, na svoje bi mogli doći investitori zainteresirani za ovakvu proizvodnju. Agenciju za investicije i konkurentnost ovih su dana posjetili danski investitori, zainteresirani za 200 hektara kooperantske proizvodnje industrijske konoplje u požeškoj Zlatnoj dolini, kojima je međutim neprihvatljivo proizvoditi biljku čiju će stabljiku na kraju morati baciti, umjesto da je koriste kao sirovinu za više od 25.000 različitih tekstilnih proizvoda, obuću, užad, papir, građevni materijal pa i proizvodnju biodizela. Zakon o suzbijanju zloporaba droga ne dopušta iskorištavanje stabljike industrijske konoplje, iako joj je koncentracija psihoaktivne tvari tetrahidrokanabinola manja od 0,2 posto. Danci su otišli i korak dalje, te »zaprijetili« da će ideju prebaciti u Srbiju ako susjedi urede fleksibilnije zakone.
Medicinski kanabis – NE
Zagovornici legalizacije medicinske marihuane nisu zadovoljni ovakvim razvojem događaja. Marta Gold, bivša aktivistica koja je borbu za legalizaciju marihuane za medicinske svrhe zamijenila radnim mjestom u nizozemskoj tvrtki koja proizvodi medicinski kanabis, najavila je da će obnoviti svoju inicijativu, ali se boji da će generalno negativan društveni stav prema kanabisu ugroziti njene namjere.
Cilj im je, kaže, dokazati da cvijet kanabisa ima puno širi spektar djelovanja od izdvojenih pripravaka.
– Neki terpeni proizvode vlastite farmakološke efekte, djeluju poput aromaterapije, neki su potentni antibiotici, analgetici, neki imaju protuupalna svojstva. Mnogi pacijenti uzmu tabletu THC-a da bi smanjili mučninu i povraćanje kao posljedicu kemoterapije, da bi ublažili bol, ali je djelovanje takvog pripravka daleko skromnije u odnosu na cvijet – kaže Gold.
Marta Gold je i dio tima koji uspoređuje prisustvo terpena u industrijskoj i indijskoj konoplji, kako bi se konačno objasnile sve sličnosti i razlike između te dvije biljke. »Terpeni su tvari koje daju okus i miris, i po njima se dvije vrste kanabisa također razlikuju. Primjerice, miris cimeta je terpen, a isto tako i miris božićne jele. Terpeni su važni jer utječu na neželjene efekte kanabinoida THC-a, primjerice smanjuju nemir i anksioznost, a i osjećaj omamljenosti kod uzimanja kanabisa«, objašnjava Gold.
Domaći farmakolozi potvrdili su u više navrata kako je kanabis djelotvoran kod ublažavanja neuropatske boli i drugih bolnih stanja kod karcinoma, multiple skleroze i drugih bolesti.