Nadležno tijelo reagiralo nakon što su njemački supružnici na televiziji objavili da ilegalno grade u Istri
povezane vijesti
- Zanemarila zabranu i nastavila s gradnjom. U potpunosti dovršila izgradnju objekta s pripadajućim sadržajem
- Samohranoj majci inspektorat srušio kuću kod Umaga: ‘Naslijedila sam ju od djeda i kasnije osobno legalizirala’
- I oporba i vladajući protiv bespravne gradnje: Izglasano uključivanje 882 komunalna redara
Nedavno je selo Peruški postalo epicentar kontroverze zbog bespravne gradnje njemačkog bračnog para. Ovaj slučaj prijavljen je Državnom inspektoratu još u prosincu prošle godine, no čini se da je DIRH, zadužen za kontrolu gradnje, tek nedavno poduzeo korake da riješi ovaj problem.
Podsjetimo na situaciju: na šumskom zemljištu, tik uz more na istočnoj obali u općini Marčana, njemački par je izgradio terasu i postavio kamp-kućicu bez ikakvih dozvola, a svojim se postupcima pohvalio na nacionalnoj njemačkoj televiziji ZDF. No, nisu stali samo na tome – najavili su i izgradnju vlastite kuće, čime su izazvali bijes među lokalnim stanovništvom i vlastima, kao i političarima. Nakon mnogih reakcija i kritika usmjerenih prema Državnom inspektoratu zbog navodnog nečinjenja, postavili smo im pitanje o ovom slučaju. Ispostavilo se da su tek nakon što je on postao medijski eksponiran, poduzeli konkretne korake. Prema njihovim riječima, građevinska inspekcija Državnog inspektorata je obavila inspekcijski nadzor na spornoj lokaciji i zatvorila tri gradilišta posebnom oznakom. Naveli su i da je daljnji inspekcijski postupak u tijeku.
Još jedan izazov u ovoj priči je činjenica da se strani državljani hrabro hvale svojom ilegalnom gradnjom na lokaciji koja je već poznata po bespravno postavljenim objektima, posebice kamp-kućicama i terasama na šumskim zemljištima, samo nekoliko metara uz more. Na pitanje kako to komentiraju, nadležni iz Državnog inspektorata naglasili su da je na toj lokaciji, koja je izvan građevinskog područja, u tijeku čak 19 novih postupaka. Do danas su uklonjene četiri nezakonito izgrađene građevine od strane samih investitora.
Upitani koliko je objekata dosada srušeno i kakve su kazne naplaćene na području cijele Istarske županije u posljednjih nekoliko godina, iz Državnog inspektorata su odgovorili da je u 2023. godini iz prostora uklonjeno više od 115 nezakonito izgrađenih građevina.
– Od 1. travnja 2019. godine, kada je građevinska inspekcija postala dijelom Državnog inspektorata, izrečeno je na području Istre čak 345 novčanih kazni u vrijednosti od 2.290.000 eura, odgovorili su iz DIRH-a.
Na situaciju se osvrnuo i načelnik Općine Marčana Predrag Pliško, ističući da komunalni redar redovito obilazi teren i kontrolira postojeće stanje, s posebnim naglaskom na lokacije koje su najviše pogođene bespravnom gradnjom. Kazao nam je da je sporan slučaj prijavljen još krajem prošle godine.
– Tako su u listopadu 2022., na parceli 2237/84 ko Krnica zatečene kamp-prikolica i terasa koje su povezane s tlom. Ovaj je predmet, kao i mnogi drugi, uredno evidentiran te smo sve prijavili nadležnom Državnom inspektoratu krajem 2022. godine. Time je Općina poduzela sve što je u njezinoj moći, a sad očekujemo od države da pokrene kaznene prijave prema bespravnim graditeljima koji grade unutar zaštićenog obalnog pojasa, što je u ovom slučaju nedvojbeno utvrđeno. Od naše prijave prošlo je gotovo godinu dana i nemamo nikakvu povratnu informaciju o tome što je poduzela država. Budući da se ilegalna gradnja na toj lokaciji nesmetano nastavlja, možemo slobodno pretpostaviti da država nije poduzela apsolutna ništa, rekao je Pliško dodajući da je situacija frustrirajuća s obzirom na to da prostor nije obnovljiv resurs, a šteta bespravne gradnje je trajna. Ističe da bi ovlasti trebale biti prenesene na lokalnu ili regionalnu razinu kako bi se efikasnije rješavali problemi bespravne gradnje.