
INA Kvarner
INA u sljedećih nekoliko godina planira ulaganja u proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora energije u iznosu većem od nekoliko desetaka milijuna eura
Kao vodeća naftna i plinska kompanija u Hrvatskoj i jedna od predvodnica hrvatskog gospodarstva, INA zasigurno može i treba imati važnu ulogu kada je u pitanju zelena tranzicija. Kompanija je to, koja već više od 60 godina uspješno odgovara na nove zahtjeve energetskog tržišta. I dalje ostaje posvećena svojim tradicionalnim djelatnostima sve dok postoji potražnja za naftom i plinom, smatrajući svojom odgovornošću osigurati stabilnu opskrbu hrvatskog gospodarstva i potrošača.

Završetak projekta modernizacije riječke rafinerije očekuje se do kraja ove godine
Istovremeno, u skladu s europskim regulatornim zahtjevima koji potiču razvoj obnovljivih izvora energije, kompanija nastavlja provoditi projekte usmjerene ka diversifikaciji energetskog portfelja. Provedba postojećih projekata u segmentima energije sunca, vjetra, zelenog vodika, biometana i geotermalne energije, kao i budućih inicijativa u obnovljivim izvorima energije, u velikoj mjeri ovisi o stabilnom regulatornom okviru i pristupu sredstvima iz europskih fondova – ključnim uvjetima za dugoročnu održivost tih projekata.
Ulaganja u tradicionalnim djelatnostima
Samo u zadnjih pet godina INA je u istraživanje i proizvodnju nafte i plina uložila 450 milijuna eura. Ulaganja na hrvatskom kopnu, poput istraživanja bloka Drava-03 i zajedničkog istraživanja s partnerom Vermilionom na području Sava-07, već su dovela do novih otkrića nafte i plina, čime se ujedno stvara financijska osnovica za nastavak financiranja Ininih održivih projekata.
Pored toga, važan korak prema osiguravanju dugoročno održivog rafinerijskog poslovanja je modernizacija Rafinerije nafte Rijeka koja se trenutno nalazi u završnoj fazi. Ovaj projekt, s investicijskom vrijednošću od više od 700 milijuna eura, predstavlja najveću pojedinačnu investiciju u povijesti Ine i najveći aktivni industrijski projekt u Hrvatskoj. Pored projekta modernizacije, INA aktivno radi na povećanju energetske učinkovitosti rafinerije s ulaganjem od 58 milijuna eura u 2024. i dodatnih 40 milijuna eura planiranih u sljedeće četiri godine.
Svjesna svih promjena i zahtjeva na tržištu koje dolaze sa zelenom tranzicijom, INA se i na svojim maloprodajnim mjestima prilagođava potrebama kupaca koje se mijenjaju brže no ikad. Snažna digitalizacija, poboljšanje energetske učinkovitosti benzinskih postaja, ali i širenje palete proizvoda i usluga, osobito kroz gastro koncept Fresh Corner, pridonose činjenici da INA i nakon 60 godina tradicije ostaje prvi izbor kupaca u pokretu.
U fokusu i ulaganja u obnovljive izvore energije
U skladu sa svojim dugoročnim razvojnim smjernicama, INA u sljedećih nekoliko godina planira ulaganja u proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora energije u iznosu većem od nekoliko desetaka milijuna eura. Napredak u razvoju sunčanih elektrana ostvaren je s realizacijom dvije važne investicije – SE Virje i SE Sisak, koje zajedno godišnje proizvode 16 GWh električne energije. U planu su sunčane elektrane na još dvije lokacije: Banova Jaruga (8,8 MW) i Kostrena (48,3 MW), čije se puštanje u rad očekuje u narednim godinama.

Solarna elektrana Virje
Foto: Zeljko Hajdinjak / CROPIX
Značajniji projekt je i izgradnja postrojenja za zeleni vodik koji podrazumijeva sunčanu elektranu u sklopu Rafinerije nafte Rijeka (12,9 MW), koja će služiti za elektrolizu. Proizvedeni vodik koristio bi se u sektoru prijevoza, no s obzirom da tog tržišta još nema, moći će ga se koristiti za potrebe rada rafinerije. To može pomoći u smanjenju emisija CO2 u rafinerijskom procesu i samim time naporima koje kao zemlja ulažemo u dekarbonizaciju. Uz proizvodnju zelenog vodika, INA razvija i postrojenje za proizvodnju biometana u Sisku, koje će za proizvodnju koristiti poljoprivredne ostatke i biorazgradivi otpad. Projekti proizvodnje zelenog vodika i biometana vrijedni su gotovo 100 milijuna eura.
Geoterme kao nova razvojna mogućnost
INA potencijal vidi i u geotermalnoj energiji. Nakon provedenih geofizičkih i 3D seizmičkih mjerenja, kompanija je prije nekoliko dana krenula s izradom prve istražne bušotine na istražnom području Leščan gdje ima koncesiju za istraživanje geotermalnih potencijala. Cilj je pronaći izvore topline vode koja ima dovoljan protok za proizvodnju električne energije. S više od 60 godina iskustva u bušenju i upravljanju bušotinama u Hrvatskoj i svijetu, stručnjaci u Ini i Croscu posjeduju veliko znanje koje mogu primijeniti u razvoju geotermalnih projekata, kako Ininih, tako i onih na koncesijama trećih strana.
Poticajan i predvidljiv regulatorni okvir u kojem su svi troškovi investicija u obnovljive izvore energije poznati unaprijed, zatim mogućnosti sufinanciranja iz EU i nacionalnih fondova te brzina izdavanja potrebnih dozvola – primjerice, da ne prođe pet godina od otkrića nafte i plina do početka eksploatacije – područja su čije unapređenje može značajno ubrzati ove projekte i učiniti ih zanimljivijima investitorima.
U nestabilnom globalnom geopolitičkom okruženju, INA ostaje stup stabilnosti hrvatskog gospodarstva uz kontinuirana ulaganja, rast i razvoj te nastavak uspješnog poslovanja. U 2024. godini ostvareni su prihodi na razini prošlogodišnjih uz nastavak snažnih kapitalnih ulaganja. CCS EBITDA bez jednokratnih stavki bila je na razini 469 milijuna eura, a kapitalna ulaganja bila su viša od 292 milijuna eura, što Inu svrstava među najveće investitore u Hrvatskoj.
_____________________________
Sadržaj nastao u suradnji s partnerom: Ina, d.d.