Dario Hrebak / Foto Davor Kovačević
Moguće i da u nekim jedinicama HSLS na izbore ide samostalno ili pak s nekom drugom strankom, ne s HDZ-om, ističe lider HSLS-a Dario Hrebak
povezane vijesti
Dok oporba traži raspuštanje Sabora, premijeru Andreju Plenkoviću ne žuri se na parlamentarne izbore. Neki dan je u intervjuu za HTV rekao da Vlada ima još puno posla i da datum izbora zato još nije tema, uz znakovit dodatak da »do 30. travnja stižu Rafalei«.
Dosad Plenković isporuku francuskih ratnih zrakoplova nije izravno povezivao s terminom izbora. Iz njegove izjave proizlazi da izbori, o datumu kojih odlučuje predsjednik Zoran Milanović, neće biti prije dolaska prvih Rafalea.
Od trenutka raspuštanja Sabora, do izbora mora proći najmanje 30, a krajnji je rok 60 dana. Još je jednu važnu informaciju premijer objavio u ovom razgovoru, rekao je da će HDZ na izbore ići »s pouzdanim partnerima, točkasto po izbornim jedinicama«.
»Nastavljamo suradnju s onima s kojima smo surađivali«, naglasio je predsjednik Vlade.
Pet politika
Na prošlim izborima su na listi HDZ-a bili kandidati HSLS-a i Hrvatske demokršćanske stranke (HDS) te Marijana Petir, a Plenković danas, osim sa zastupnicima nacionalnih manjina koji se biraju u posebnoj jedinici, surađuje i s HNS-om i bivšim članom HSU-a Silvanom Hreljom.
Potonji tvrdi da mu je ovo zadnji zastupnički mandat, da se neće natjecati na sljedećim izborima, a zasad nema naznaka da bi HSU mogao predizborno koalirati s HDZ-om.
Već više od sedam godina je HNS čvrst HDZ-ov partner, ali te dvije stranke nikad nisu imale zajedničku listu za Sabor. Međutim, ovaj put je to vjerojatno jedini način da HNS zadrži status parlamentarne stranke i ne doživi potpunu političku marginalizaciju.
Iz HDS-a je 2020. na HDZ-ovoj listi bio Goran Dodig, a sada na njoj treba očekivati Hrvoja Zekanovića. On je usred saborskog saziva napustio oporbu, svojim glasom je matematički pomogao HDZ-u, ali se i politički istaknuo stalnim napadima na stranke opozicije, naročito Most.
Marijana Petir se također već udomaćila u HDZ-ovom savezu. Najjači je u tom društvu sigurno HSLS, kojem Plenković ponovo nudi točkastu suradnju.
To znači da HSLS u okviru ovakvog predizbornog aranžmana može računati na kandidate u najviše dvije jedinice, Prvoj i Drugoj, čime se ta nekad nacionalno relevantna stranka potvrđuje kao strogo regionalni igrač.
Ni jedan član HSLS-a iz preostalih osam jedinica ne može biti ni kandidat, a kamoli na prolaznom mjestu liste HDZ-a. Predsjednik HSLS-a Dario Hrebak svjestan je ograničenja točkaste koalicije s HDZ-om, ali gotovo da i nema prave alternative.
– Razumijem premijera jer ova se njegova strategija pokazala najboljom za pobjedu na izborima. Svima koju sudjeluju u politici cilj mora biti doći u poziciju da realiziraju svoje politike, dojam se brzo zaboravlja.
HSLS će na proljeće predstaviti pet politika za koje želimo da se ostvare u idućem mandatu. Naravno da bi za nas bolje bilo da imamo kandidate u svim izbornim jedinicama, ali realnost je da HSLS nije jednako snažan u svim dijelovima Hrvatske.
Mi imamo svoja uporišta u nekoliko jedinica, HDZ to zna, respektira i želi polučiti što bolji rezultat i za sebe i za listu. Moje mi iskustvo govori da biračima nije bitno tko je u kakvoj kombinaciji nastupio na izborima nego je li uspio ispuniti ono za što se zalaže.
HSLS je u prethodne četiri godine isporučio praktično sve što je obećao. Možemo li to i u novom mandatu ako ćemo sami ići na izbore i dobiti jednog zastupnika u Drugoj jedinici?
Stranka će donijeti odluku o tome nakon razgovora koje ćemo nastaviti s našim partnerom, koji nam je postavio određen okvir, kazao nam je jučer Hrebak.
Suparnička lista
Zanimalo nas je je li moguće da HSLS u barem dijelu jedinica u kojima njegovih ljudi neće biti na HDZ-ovoj listi, izađe na izbore s nekom drugom strankom.
– O tome ćemo sigurno prvo razgovarati s partnerom i to u kontekstu ostanka na vlasti i isporučivanja politika. Poznavajući Plenkovića, vjerujem da je sve moguće ako zajednički procijenimo da bi nas ta strategija približila izbornoj pobjedi.
Tako je moguće i da u nekim jedinicama HSLS na izbore ide samostalno ili pak s nekom drugom strankom, ne s HDZ-om. Ponajprije tu mislim na Treću izbornu jedinicu. Ponavljam, o tome ću prethodno razgovarati s Plenkovićem, ističe Hrebak.
S obzirom na to da HNS isključivo u Trećoj izbornoj jedinici još nešto vrijedi, možda bi Plenković pristao na to da HSLS i HNS sastave svoju listu u toj jedinici.
Time bi se povećale šanse HNS-a da zadrži status parlamentarne stranke i u tom smislu nastavi kontinuitet započet 1992. No, bila bi to u tom slučaju HDZ-u suparnička lista, koja bi mu mogla odnijeti važne glasove. Stoga je ovo vrlo osjetljivo političko pitanje.