REUTERS/Alkis Konstantinidis
Aktualne migrantske puteve ilegalci su dobro uhodali i na području Gorskog kotara, zaleđu Bribira, Klane, Breze, Rupe, Pasjaka, i upravo stoga najčešće se policijske patrole danonoćno smjenjuju na punktovima koji su nerijetko vrlo neprohodni, zavučeni duboko u šumskim predjelima.
Prošlotjedni slučaj otmice Slovenca u vlastitu vinogradu, desetak kilometara od hrvatske granice, Malom Nerajecu u općini Črnomelj koeg su ilegalni migranti strpali u bunker i izbacili tek na drugoj strani granice kod Bazovice u Italiji, govori u prilog ocjeni da će problem migranata biti aktualan i u idućim mjesecima.
Slovenija je od siječnja ove godine vratila u Hrvatsku više od 1500 migranata koje je zatekla na svom teritoriju, a s ljepšim vremenom problem će se višestruko umnožiti zbog činjenice da je veliki pritisak izbjeglica koncentriran na granici Hrvatske s Bosnom i Hercegovinom.
U neke od migranstkih ruta koje su ilegalcima interesantnije, vode iz Bosne i Hercegovine kroz ličke predjele, a jedan od krakova vodi do naselja i šumskih predjela u Primorsko-goranskoj županiji, uz granicu s Republikom Slovenijom.
Afrika i Azija
Aktualne migrantske puteve ilegalci su dobro uhodali i na području Gorskog kotara, zaleđu Bribira, Klane, Breze, Rupe, Pasjaka, i upravo stoga najčešće se policijske patrole danonoćno smjenjuju na punktovima koji su nerijetko vrlo neprohodni, zavučeni duboko u šumskim predjelima.
Slovenska policija je samo u nekoliko posljednjih dana privela više od stotinu ilegalnih migranata iz trećih država i nekoliko osoba koje su im u tome pomagale, uhvaćeni su na području policijskih uprava Novo Mesto, Koper i Ljubljana jer je ilegalni priljev najveći na tim mjestima.
Kao i u Hrvatskoj i u Sloveniji je najčešće riječ o državljanima Pakistana, Turske, Sirije, Egipta, Eritreje, Sudana, Maroka, Afganistana, Alžira, Irana.
Bosanski mediji pak javljaju kako u Bosnu i Hercegovinu unazad nekoliko mjeseci svaki mjesec uđe više od 30 tisuća ilegalnih migranata, što ukazuje da će i nas val migranata zapljusnuti u narednim mjesecima. Bosna i Hercegovina ima pritom dodatni problem, nedostatak policijskih djelatnika koji bi kvalitetno mogli osiguravati državnu granicu. Ako 30 tisuća migranata mjesečno uđe u BiH, onda su »crne brojke« daleko veće.
Slovenac u prtljažniku
A pojačani ilegalni migrantski val osjeća se i u Hrvatskoj. Srećom, prošlotjedna glasina da je lovac vatrenim oružjem u bribirskoj šumi ozlijedio migranta nakon što ga je zatekao da povaljuje u vikendicu, nije potvrđena, ali da je naša policija na oprezu, ne treba sumnjati.
Doznajemo da su se aktivirali pojačani prolasci migranata uhodanim šumskim putovima kroz Gorski kotar, a time raste bojazan vlasnika vikend kuća da će nastati problemi, da se zbog potrage za hranom i odjećom neće libiti od provala. No, provale u vikend kuće nisu započele s valom migranata. Ne treba smetnuti s uma da se s proljećem »spuštaju« uhodane kriminalne grupe iz čakovačkog i bjelovarskog područja koji u potrazi za »lakom zaradom« i još lakšom preprodajom ukradenih predmeta, ne libe se provaliti u vikendice građana. Gdje ćeš bolje nego za sva zla okriviti migrante.
No, nema sumnje, prošlotjedna otmica slovenskog vinogradara koju su izvela dva Alžirca i jedan Marokanac nije bezazlena. Doslovno su oteli 79-godišnjeg seljaka koji je prskao vinograd, strpali ga u prtljažnik vlastita automobila, vezali i gotovo dva sata vozili sve dok na makadamskom putu nadomak slovenske državne granice prema Italiji nisu napustili automobil.
S druge strane riječki zatvor je ponovo preplavio val osoba osumnjičenih za pokušaj prijevoza migranata ilegalno preko državne granice. To samo dokazuje da je policija duž graničnih prijelaza s Bosnom i Hercegovinom spremna, suzbija rastući oblik kriminala u kojem se vrti ogroman novac. Od prošle godine pa do današnjih dana u riječkom zatvoru je konstantno barem pedestak osoba koje čekaju pravosudni proces zbog pokušaja prijevoza ilegalaca preko državne granice ali se taj broj iz dana u dan mijenja. Gotovo svaki tjedan najmanje dvije do tri osobe postaju »novi stanovnici« riječkog zatvora.
Od Burundija do Zvoneća
Najnovija optužnica podignuta je prošli tjedan protiv trojice, dvojice državljana Kosova i Srbije koji su prešli državnu granici Hrvatske i Bosne i Hercegovine kod Slunja prihvativši pet državljana Kosova s namjerom da ih prošvercaju preko državne granice sa Slovenijom.
Drugi najsvježiji primjer je podignuta optužnica protiv državljanina Burundija koji ima prebivalište u Belgiji, a tereti se za pokušaj ilegalnog prebacivanja šest migranata, trojice svojih sunarodnjaka ali i trojice Afganistanaca. Ukrcao ih je u Čepinu pa krenuo put Zvoneća. Priznaje da je pomogao sunarodnjacima, da je primio nešto više od tisuću eura od neke njihove zajednice u Briselu, ali se brani da nije znao da su oni ilegalno u Hrvatskoj.
Priroda najveći neprijatelj
Na svom putu do toliko željenog Zapada migranti se sučavaju s velikim problemima. Navjeći im je problem neumoljiva priroda. Prošli tjedan kod obale Tunisa potopio se brodić, a stradalo je 70 migranata koji su se željeli domoći Italije.
I kod nas je bilo tragičnih slučajeva, ali nasreću ne u tako dramatičnom broju. Početkom veljače ove godine jedan je nesretnik iz Sudana skončao u šumi pokraj Žejana. Njegovog prijatelja zatekla je granična policija u pokušaju prelaska granice, a Sudanac je policajcima rekao da se njegov prijatelj izgubio. Nažalost, nije se jadnik izgubio nego podlegao niskim temperaturama koje su tih dana bile na Ćićariji.