foto: ravnateljstvo CZ
Ravnateljstvo civilne zaštite MUP-a izvijestilo je da su uspostavljene izvanredne mjere obrane od poplava na rijeci Mur
povezane vijesti
Direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković gostovao je u dnevniku N1 gdje je komentirao obranu od poplava u Zagrebu i okolici.
Đuroković je rekao da su u vršnom opterećenju, ali da iz Slovenije neće dolazit velike količine Save jer je ona u stagnaciji.
“Ali imamo i rijeku Krapinu koja ulazi u Hrvatsku, no na svu sreću tu je oteretni kanal Sava-Odra i tu su velike količine voda. U 24 sata to je više od 60 milijuna kubnih metara vode koje ćemo pustiti ovdje i sniziti Savu u Zagrebu”, rekao je i dodao je da građani u Zagrebu ne moraju brinuti.
“Mislimo da nećemo ući u izvanredne mjere. Vodostaj je veći za 4-5 metara i to je među rekordima, to su dva ili tri najviša vodostaja u povijesti”, dodao je.
“Imamo još nekoliko metara visine nasipa, a on je napravljen da izdrži. Znamo da Zagreb treba izdržati 4200 kubnih metara vode u sekundi, a došlo je negdje oko 3.200 iz Slovenije. Idućih 24 sata će biti visok vodostaj u Zagrebu”, rekao je Đuroković.
Smatra kako imamo dobar sustav obrane od poplava. “Vidjeli ste što se dogodilo u Sloveniji i možemo reći da imamo poprilično dobar sustav obrane inače bi nam se dogodilo isto što i u Sloveniji”, zaključio je.
Mura
Maksimalni vodostaj rijeke Mure očekuje se u noći sa subote na nedjelju, kada će doseći 500 centimetara, što je oko 30 cm niže u odnosu na rekordni vodostaj iz 2014. godine.
Vodostaji Kupe bi trebali ostati ispod razine za uvođenje redovnih mjera obrane od poplava, priopćili su u subotu iz Hrvatskih voda.
“Maksimalni protok rijeke Mure može biti između 1000 i 1250 m3/s u noćnim satima sa subote na nedjelju, s očekivanim maksimalnim vodostajima na razini +500 cm, odnosno 30-ak centimetara niže u odnosu na rekordne vodostaje iz 2014. godine, stoji u prognozi Hrvatskih voda
Usprkos najavljenim visokim razinama vodostaja, na područjima uz rijeku Muru se ne očekuju veliki problemi s obzirom da je od 2014. do 2019. godine svih 50-ak kilometara murskih nasipa rekonstruirano, odnosno nadvišeno i ojačano.
Ravnateljstvo civilne zaštite MUP-a izvijestilo je u subotu navečer da su uspostavljene izvanredne mjere obrane od poplava na rijeci Muri, mjerna postaja Mursko Središće, od Podturna do granice sa Slovenijom.
Pripadnici civilne zaštite općina Nedelišće i Sveti Martin na Muri su na terenu te postavljaju zečje nasipe na ugroženim mjestima, objavilo je Ravnateljstvo.
Protok rijeke Drave u Varaždinu iznosi oko 1.900 – 2.000 m3/s. Na snazi su izvanredne mjere obrane od poplava, a do kraja dana ne očekuje se povećanje protoka.
Situacija je nešto povoljnija za rijeku Kupu, čiji se vodostaji očekuju na razinama koje su za 1,5 do 2 metra niže u odnosu na vodeni val iz svibnja ove godine. Prema trenutnoj prognozi vodostaji rijeke Kupe bi trebali ostati ispod razine za uvođenje redovnih mjera obrane od poplava.
Maksimalni protok rijeke Save očekuje na razini 3.500 m3/s, a njezin je vodostaj u Zagrebu, prema podacima Hrvatskih voda, u zadnjih 24 sata porastao za gotovo 130 cm, s 302 na 429 cm, te je gotovo dosegao visinu zagrebačkih mostova.
🎥 oteretni kanal Sava – Odra ➡️ prijelaz Lomnica-Lukavec pic.twitter.com/VygvA8s1sc
— Ravnateljstvo civilne zaštite MUP-RH (@RavnateljstvoCZ) August 5, 2023
Kupa raste u Karlovcu
Kupa u Karlovcu je u subotu od ponoći do 18 sati, porasla za skoro četiri i pol metra, a prema prognozama Hrvatskih voda do nedjelje ujutro će narasti do 563 centimetra, no ipak će ostati na razini pripremnog stanja oprane od poplave.
Unatoč naglom dolasku velikog vodenog vala, opasnosti od izlijevanja Kupe u Karlovcu nema jer je u četvrtak, prije poplava u Sloveniji, Kupa bila na svojim najnižim razinama – oko nule. U ponoć s petka na subotu bila je na samo 23 centimetra i onda se popela do 465 centimetara. Dakle, gotovo prazno korito moglo je primiti val iz Slovenije i Gorskog Kotara, te također i onaj iz rijeke Dobre.
Prema riječima voditelja karlovačke Ispostave Hrvatskih voda kiše se uzvodno od Karlovca očekuju i u subotu i u nedjelju, ali u manjem obujmu od ranijih prognoza, te se ne očekuje razina rijeke od sedam metara, pa time ni proglašavanje redovitih mjera obrane od poplave.
Rano u subotu hidrološke su činjenice ukazivale na mogućnost da Kupa u Karlovcu naraste do 740 centimetara, no ta je opasnost s novim meteorološkim stanjem otklonjena.
U slivu Mrežnice i Korane nema puno oborina, te one nisu visoke, pa se unatoč tome što je Kupa u jednom danu narasla za više od četiri metra, tu ogromnu količinu vode na putu nizvodno od Karlovca ne usporavaju ni Korana, ni Mrežnica, njene pritoke.
Upravo je istovremeni visoki vodostaj svih četiriju karlovačkih rijeka bio razlog poplavama u Karlovcu i Dugoj Resi u svibnju ove godine.