Sjećanje na Holokaust

Hrvatsko predsjedništvo IHRA-e obilježilo 85. obljetnicu Kristalne noći komemorativnom šetnjom Zagrebom

Hina

Foto Davor Puklavec/PIXSELL

Foto Davor Puklavec/PIXSELL

"Obilježavanje 85. obljetnice Pogroma iz studenog i pokretanje digitalne aplikacije IWalk Holokaust u Zagrebu predstavlja dragocjen podsjetnik na važnost budućnosti sjećanja na Holokaust i učenja iz prošlosti kako bi se spriječilo ponavljanje takvih strahota", navodi se u priopćenju



 


Hrvatsko predsjedništvo Međunarodnim savezom za sjećanje na Holokaust (IHRA) održalo je komemorativnu šetnju središtem Zagreba u povodu obilježavanja 85. obljetnice Kristalne noći, kojom je odana počast žrtvama masovnog antisemitskog pogroma, priopćeno je u petak iz Vlade.


“Obilježavanje 85. obljetnice Pogroma iz studenog i pokretanje digitalne aplikacije IWalk Holokaust u Zagrebu predstavlja dragocjen podsjetnik na važnost budućnosti sjećanja na Holokaust i učenja iz prošlosti kako bi se spriječilo ponavljanje takvih strahota”, navodi se u priopćenju.


Christian Hellbach i Vili Matula / Foto Davor Puklavec/PIXSELL




Hrvatsko predsjedanje IHRA-om, stručnjaci hrvatskog izaslanstva u IHRA-i i Zaklada USC SHOAH, osmislili su i razvili ovaj IWalk, digitalnu aplikaciju koja povezuje svjedočanstva preživjelih holokausta sa znamenitostima židovskog života i stradanja tijekom holokausta u Zagrebu.


Kristalna noć odnosi se na pogrom Židova 9. i 10. studenoga 1938. diljem nacističke Njemačke, Austrije i okupirane regije Sudeta u Čehoslovačkoj.


U nasilju je spaljeno i uništeno 267 sinagoga i opljačkano i devastirano je na tisuće židovskih tvrtki, dok su židovska groblja, škole, domovi i bolnice oskrnavljeni.


Ognjen Kraus i Zoran Pusić / Foto Davor Puklavec/PIXSELL


Nasilje nije bilo usmjereno samo na imovinu i vjerske objekte, već je nasilje rezultiralo ubojstvima više od 90 Židova, dok je više od 30.000 njemačkih Židova uhićeno i deportirano u nacističke koncentracijske logore, primarno Dachau, Buchenwald i Sachsenhausen.


Pogrom iz studenog smatra se prekretnicom u holokaustu, jer je tada nacizam snažno ojačao, a antisemitizam se raširio Europom.


Ove se godine ova obljetnica odvila u trenutku kada je u Europi i svijetu zabilježen zabrinjavajući porast antisemitskih izgreda i napada, svega mjesec dana nakon masovnog terorističkog napada Hamasa na Izrael, 7. listopada, u kojemu je ubijeno oko 1400 Židova, što je u jednom danu najviše od holokausta i što je prouzročilo eskalaciju sukoba u Izraelu, stoji u priopćenju.


Vesna Pusić /
Foto Davor Puklavec/PIXSELL