Dubravka Šuica, Foto Milan Đekić
povezane vijesti
Dubravka Šuica u utorak je predstavljena kao buduća povjerenica Europske komisije za Mediteran, a reakcije hrvatskih zastupnika na dobivanje tog resora mogle bi se sažeti sintagmom “vrijeme će pokazati”.
Predsjednica Komisije Ursula von der Leyen u utorak je u Strasbourgu objavila sastav svoje nove ekipe povjerenika te uputila pisma svakome od njih u kojima opisuje njihova zaduženja. U pismu Šuici navodi se da će u Komisiji biti formirana nova Glavna uprava za Sredozemlje koja će ju podržavati u njezinu radu. Bivša gradonačelnica Dubrovnika imat će dodatni portfelj demografije.
Ona je u izjavi medijima nakon objave novog sastava Komisije rekla da će se na novoj funkciji, između ostalog, baviti osnivanjima partnerstava s mediteranskim zemljama, posebno s onima na sjeveru Afrike, ali i na promicanju mira i sigurnosti, jačanju investicija i obrane, te pitanju izbjeglica na tom području.
Šuica je naglasila da će se o njezinim budućim zaduženjima moći govoriti „preciznije” kad se uspostavi nova uprava, institucija slična ministarstvu koja ima svoje zaposlenike i proračun, a čiji je broj manji od broja resora u Komisiji. Na prošloj, i dalje aktualnoj funkciji povjerenice za demografiju i demokraciju, Šuica pod sobom nije imala takvo tijelo.
Zastupnik zelenih Gordan Bosanac smatra kako je novi Šuicin resor puno važniji od onog prošlog, „pogotovo” kad se pogleda njezin učinak tijekom tog mandata. Stranka Možemo u Saboru nije podržala kandidaturu Šuice za Europsku komisiju, a Bosanac je rekao da je i dalje na tom tragu jer „ne vidi što je Šuica postigla u proteklih pet godina” jer je demografsko stanje i dalje katastrofalno te se nije dogodio „nikakav iskorak” niti novi zakon.
„Nisam siguran da je ona tip osobe koji može isporučiti politike koje su za opće dobro”, rekao je.
Zastupnik zelenih naglasio je da tek treba vidjeti što će značiti resor Mediterana: „Hoće li se baviti migracijama, turizmom, očuvanjem Sredozemlja kao mora?”.
I zastupnik socijalista i demokrata Tonino Picula istaknuo je da „sve ovisi o tome kakvu će poziciju taj resor imati u strukturi ukupne Europske komisije”.
Picula vjeruje da je Mediteran „velika politička tema” te da bi Hrvatska, ako bude političke volje, „mogla iskoristiti tu poziciju”. Šuica bi mogla dobiti neke instrumente u Komisiji kojim bi „možda mogla utjecati na formiranje vanjske politike EU-a”, ocijenio je.
Hrvatski eurozastupnik, Šuicin stranački kolega Davor Ivo Stier, rekao je da je riječ o resoru „strateški važnom” za Europu, ali i Hrvatsku koja spaja Mediteran sa srednjom Europom. Pozdravio je što će Šuica ovaj put moći računati i na svoju upravu, kao i da je se nastavlja pitanje demografije, iznimno važno za budućnost i konkurentnost Europe.
Zastupnik konzervativaca Stephen Nikola Bartulica rekao je da je očekivao da će Hrvatska dobiti „važniji resor” u novom sastavu Europske komisije koja mu „ne ulijeva povjerenje”.
„Litva će se baviti obranom, dakle i male zemlje mogu dobiti važan resor”, naglasio je. Bartulica smatra kako Hrvatska nije dobila „bolji” resor zbog spleta okolnosti, prvenstveno zbog nedovoljnog lobiranja kako bi dobila važnije područje, a možda i „konkretno” zbog Šuice. Nije htio reći hoće li ju podržati na glasanju, no najavio je da će sudjelovati u saslušanjima.
Bartulica u novom sastavu Komisije vidi „puno wokea” te se stoga „osjeća vrlo opravdanim” što je ranije glasao protiv Ursule von der Leyen.
„Europski kontinent se na neki način urušava pred očima javnosti, a Europska komisija kao prioritetno pitanje stavlja skrb o životinjama”, kazao je konzervativac kojemu je zasmetalo što je Mađaru Oliveru Varhelyiju, dosadašnjem povjereniku za proširenje i susjedstvo, uz zdravlje dodijeljeno područje dobrobiti životinja.