U paviljonu velikom pedesetak metara kvadratnih uživo će se putem sustava zagrijavanja i hlađenja cijevi posjetiteljima prenositi osjećaj temperature s pedesetak lokacija u Hrvatskoj.


„Klimatska raznolikost je ključna za zdravlje našeg planeta i njegovih stanovnika”, vrti se poruka na jednom od nekoliko ekrana koji prikazuju meteorološke uvjete u Hrvatskoj, izravno povezane sa sustavom Državnog hidrometeorološkog zavoda.




Središnja tema rada „izraženi je učinak klimatskih promjena koje jednako utječu na životnu svakodnevicu i na složene geopolitičke procese”, stajalo je u pojašnjenju odabira ovog projekta kao hrvatskog predstavnika na EXPO-u koji će se u trećem najmnogoljudnijem japanskom gradu održati od 13. travnja do 13. listopada.


Foto Davor Puklavec/PIXSELL


„To će biti vrlo dobro mjesto za spajanje ljudi iz cijelog svijeta i zahvalan sam što će Hrvatska sudjelovati u tom velikom događaju. Nadam se da će se izložbom dodatno osnažiti prijateljstvo naših dvaju naroda”, rekao je japanski veleposlanik Mitsuhiro Wada za Hinu u prostorijama tvrtke Enison, izvođača projekta.


Hrvatski paviljon sastavljen je od 15 kilometara cijevi i 13 tisuća spojeva i obujmica, a u Japan se šalje ukupno 47 tona materijala, rekao je Pero Vuković iz arhitektonskog ureda ARHIV, član autorskog tima koji stoji iza paviljona.


Prvi prijenos topline u povijesti 


Predstojnik ureda premijera Zvonimir Frka Petešić, član žirija koji je odabrao taj rad, rekao je da je po „svojoj originalnosti nadišao sve ostale” kandidate.


„Ovo je prvi put u svijetu i povijesti da će se uživo prenositi toplina, to nije nikad napravljeno”, kazao je Frka Petešić.


On je govorio o Svjetskoj izložbi u Parizu 1889., održanoj na stotu godišnjicu Francuske revolucije, kad je hrvatski inovator Josip Belušić predstavio svoj brzinomjer, izum koji je danas u svakom automobilu.


„Nadam se da će i ova inovacija prijenosa temperature s jednog dijela Zemlje na drugi također za nekoliko godina ili desetljeća doživjeti zanimljive aplikacije i primjene koje danas možemo teško dokučiti”, zaključio je predstojnik ureda premijera.


Državni tajnik u ministarstvu vanjskih poslova i nacionalni povjerenik za hrvatski nastup na EXPO-u Zdenko Lucić rekao je kako paviljon nakon predstavljanja kreće u rastavljanje, a da „prvi dijelovi u Japan stižu već u utorak”.


Na Svjetskoj izložbi se „očekuje više od 28 milijuna posjetitelja, tako da će Hrvatska biti adekvatno predstavljena kao zemlja vrhunskih inovacija i rada”, naglasio je.


U timu koji potpisuje paviljon uz Peru Vukovića su i Korina Vuković, Antonio Patljak, Maroje Mrduljaš i Lana Grahek, uz suradnike Petru Bigor, Yujin Jeong i Filipa Majcenića.


Izložba u Osaki održat će se na umjetnom otoku Yumeshima, izgrađenom od recikliranog otpada u svrhu održavanja EXPO-a.