Turistički djelatnici žele omogućiti bezbrižan odmor svojim gostima / Snimio Sergej DRECHSLER
Testiranje je namijenjeno gostima koji dolaze iz zemalja koje su uvele obvezu ili mogućnost testiranja prilikom povratka u matičnu zemlju. Većina ih omogućava besplatno, odnosno sufinancirano testiranje, posebno za goste iz Austrije koji prilikom povratka trebaju predočiti negativan PCR test na COVID-19
povezane vijesti
RIJEKA U kolovozu je u Hrvatskoj, u skladu s trendovima u ostalim zemljama u EU-u i u okruženju, blago povećan broj novozaraženih i aktivno oboljelih od COVID-19, no naša zemlja i dalje ima kvalitetnu situaciju u okviru EU-a te svim gostima iz zemalja članica EU-a ostaje najbliža i najprihvatljivija destinacija za odmor na Mediteranu. S tom su konstatacijom u javnost jučer izašli iz Hrvatske udruge turizma, krovne sektorske udruge najvažnije hrvatske industrije koja nosi 20 posto BDP-a i u kojoj radi više od 10 posto ukupno zaposlenih u našoj zemlji. Članice HUT-a su najveće udruge hrvatskog turističkog sektora – Udruga poslodavaca u hotelijerstvu Hrvatske (UPUHH) i Kamping udruženje Hrvatske (KUH), zajedno sa svim vodećim turističkim kompanijama koje posluju u našoj zemlji.
U kolovozu (zaključno s 18.8.2020.) u Hrvatskoj je prosječan dnevni broj novozaraženih bio 2,02 na 100.000 ljudi, i to uz značajne oscilacije po regijama. Na području triju županija koje čine sjeverni dio obale i priobalja – Istre, Primorsko-goranske i Ličko-senjske županije, a na čijem teritoriju trenutačno boravi preko 60 posto svih stranih turista, situacija je znatno povoljnija od nacionalnog prosjeka. U kolovozu tako niti jedan dan zbroj novooboljelih u sve tri spomenute županije nije bio veći od 17, dok je broj aktivno oboljelih na istom teritoriju (na 100.000 ljudi) bio svega 6,45, ističu iz HUT-a, napominjući da je takva epidemiološka situacija bolja od one u drugim mediteranskim zemljama, čak i od one u »najsigurnijim« EU članicama. U ostalim dijelovima zemlje postoje manja žarišta koja su, kako je potvrdio ministar zdravstva Vili Beroš, epidemiološki pod kontrolom, a situacija bi se trebala i dodatno poboljšati nakon uvođenja novih mjera – ograničavanja rada noćnih klubova u zatvorenim prostorima, kao i ograničavanja radnog vremena noćnih klubova i barova, disco barova i kafića do ponoći, zaključuju predstavnici udruženja koje se posljednjih mjeseci prometnulo u jednog od najglasnijih i najrelevantnijih predstavnika domaćeg turističkog gospodarstva.
Hrvatska udruga turizma objavljuje broj zaraženihWeb stranicu www.croatiacovid19.info koju je, s ciljem svakodnevnog ažuriranog i točnog informiranja o broju slučajeva COVID-19 u Hrvatskoj i svim njenim regijama pokrenula upravo Hrvatska udruga turizma, u nešto više od tri tjedna od njena pokretanja posjetilo je preko 250.000 »jedinstvenih« korisnika. Najviše stranih posjetitelja stranice bilo je iz Njemačke (46,92 posto), Mađarske (10,87 posto), Austrije (9,5 posto) i Nizozemske (4,3 posto). Kako bi epidemiološka slika bila još transparentnija, na stranici su prikazani i aktualni omjeri aktivnih slučajeva oboljelih na 100.000 stanovnika (A100I*), kao i omjer aktivnih slučajeva oboljelih na 100.000 ljudi iz cjelokupne populacije, odnosno ukupnog broja stanovnika i turista koji trenutno borave u određenoj regiji (A100P*). |
Pobjednica sezone
Prema posljednjim podacima sustava eVisitor, u Hrvatskoj je u kolovozu (od 1. do 16. kolovoza) ostvareno oko 1,8 milijuna dolazaka i 12,9 milijuna noćenja, što je gotovo 70 posto lanjskog rezultata ostvarenog u istom razdoblju, u pogledu pokazatelja turističkih noćenja. Pritom je najviše noćenja ostvareno u Istri (3,2 milijuna noćenja), na Kvarneru (2,6 milijuna noćenja), Splitsko-dalmatinskoj (2,4 milijuna noćenja), Zadarskoj (2,3 milijuna noćenja), Šibensko-kninskoj (1 milijun noćenja), Dubrovačko-neretvanskoj (716.000) i Ličko-senjskoj županiji (475.000). Najviše je stranih turističkih dolazaka ostvareno s tržišta Njemačke (oko 392.000, što predstavlja rast od 1 posto u odnosu na lani), zatim iz Slovenije (221.000 što je rast od 6 posto), Poljske (193.000 uz rast od 9 posto) te Češke i Austrije. Zahvaljujući velikom udjelu stranih gostiju, početak kolovoza samo je utvrdio poziciju Hrvatske kao ovogodišnjeg turističkog pobjednika na Mediteranu. Hrvatska je, nastavljaju u HUT-u, dodatno povećala sigurnost svojih građana i svih gostiju predstavljanjem mobilne aplikacije »Stop COVID-19«.
Hrvatska i dalje ima povjerenje turistaSigurnost je temeljna odrednica uspjeha ove turističke sezone, a Hrvatska unatoč povećanim brojkama novooboljelih unazad tjedan dana, koje su se pojavile na samo nekoliko mini žarišta (kakva bilježe sve zemlje u okruženju), i dalje ima povjerenje turista, ističu u svom jučerašnjem priopćenju u HUT-u podsjećajući javnost pritom i da u Hrvatskoj sad dnevno boravi više od 700.000 turista. Samo tijekom posljednjeg vikenda (od 14. do 16. kolovoza) u Hrvatskoj je ostvareno više od 312 tisuća dolazaka i gotovo 2,2 milijuna noćenja. Prema posljednjoj procjeni njemačkog Saveznog ureda za vanjske poslove, Hrvatska spada u sigurne zemlje za putovanja na godišnji odmor. Njemačka TV postaja RTL objavila je 17. kolovoza ažuriranu kartu na kojoj je Hrvatska označena zelenom bojom, zaključuju u Hrvatskoj udruzi turizma podsjetivši dodatno da je i Izrael, upravo ove nedjelje, Hrvatsku stavio na svoju »zelenu listu«, čime je ukinuta obvezna karantena za hrvatske državljane koji ulaze u Izrael, jednako kao i za državljane Izraela koji se u svoju zemlju vraćaju iz Hrvatske. |
A kako bi povećali razinu sigurnosti i omogućili što bezbrižniji odmor svojim gostima, vodeće turističke kompanije organizirale su i mogućnost testiranja svojih gostiju u turističkim destinacijama, diljem jadranske obale. Testiranje je namijenjeno gostima koji dolaze iz zemalja koje su uvele obvezu ili mogućnost testiranja prilikom povratka u matičnu zemlju. Većina ih omogućava i besplatno testiranje, odnosno sufinancira testiranje, posebno za goste iz Austrije koji zbog novih okolnosti prilikom povratka u svoju zemlju sad trebaju predočiti negativan PCR test na COVID-19.
Sufinanciranje troškova
Tako je i najveća domaća turistička kompanija, prisutna i na otoku Krku, Valamar Riviera, u svim svojim otvorenim objektima austrijskim gostima ponudila besplatno PCR testiranje, uz uvjet da je trošak testiranja manji od 50 posto ukupnog računa njihova boravka. Navedeno vrijedi za individualne i grupne goste koji su austrijski državljani, jednako kao i za paušalce u kampovima. Tvrtka Maistra, pak, omogućuje besplatno PCR testiranje za boravke u objektima do 15. rujna, i to po kriteriju kojim se za rezervacije od 1.000 eura omogućuje testiranje do dvije, a za rezervacije od 1.500 eura do tri osobe. Za rezervacije od 2.000 eura omogućeno je besplatno testiranje do 4 osobe.
Tvrtka Arena Hospitality Group preuzima pak trošak PCR testiranja za goste koji dolaze iz Austrije, i to u potpunosti ili djelomično, ovisno o ukupnom trajanju boravka, a Falkensteiner Hotels&Residences, tvtka koja je također svojim objektima prisutna na Krku, nudi pak besplatno testiranje gostima koji ostvare minimalni boravak od 3 noći, a daje popust od 50 eura za sve goste iz Italije i Austrije koji odlaze iz hotela nakon minimalnog boravka od 3 noći i žele obaviti testiranje u svojoj zemlji. Tvtka Jadranka pak sufinancira trošak testiranja u svojim kampovima, s iznosom ovisnim o ukupnom računu boravka, slično kao i tvrtka Amines Hotels & Campsites koja, nastavljaju predstavnici Hrvatske udruge turizma, također sufinancira trošak testiranja austrijskih posjetitelja hotela, iznosom koji varira ovisno o ukupnom računu njihova boravka.