Tučepi / Foto Ivo Cagalj/PIXSELL
"Poljoprivredni radovi u obliku neugašene dimilice pčelara, signalna raketa ispaljena na kopno tijekom druženja na brodu te ostaci stakla koji sunčevim zrakama pale suho raslinje samo su neki od okidača ovogodišnjih požara koji se mogu svesti pod jedan zajednički nazivnik: ljudski nemar", podsjećaju iz Hrvatskih šuma
povezane vijesti
Devedesetak posto požara uzrokuju ljudi, upozorili su u četvrtak iz Hrvatskih šuma te su pozvali građane i turiste na odgovorno ponašanje kao i da, ako primijete bilo kakav dim, nazovu 193 ili 112.
“Da jedan svjesni čin brige o vlastitom ponašanju u blizini šuma može značiti više od niza cjelogodišnjih protupožarnih mjera, pokazali su razorni požari koji su proteklih tjedana pustošili sve pred sobom. Poljoprivredni radovi u obliku neugašene dimilice pčelara, signalna raketa ispaljena na kopno tijekom druženja na brodu te ostaci stakla koji sunčevim zrakama pale suho raslinje samo su neki od okidača ovogodišnjih požara koji se mogu svesti pod jedan zajednički nazivnik: ljudski nemar”, podsjećaju u priopćenju.
Ističu kako je jedino spriječeni požar “ugašen” na vrijeme, a procjenjuju da čak oko 90 posto požara uzrokuju ljudi.
U protupožarnu zaštitu uloženo 16 milijuna eura, u šumama 220 kamera raspoređenih na 110 lokacija
U protupožarnu zaštitu Hrvatske šume u ovoj godini ulažu gotovo 16 milijuna eura. No, kako ističu, nema tehnologije koja može zamijeniti trenutak nemara dovoljan da pokrene požar koji je, nakon 30 dana bez kiše, uz olujni vjetar i visoke temperature, zaprijetio i kućama.
Ističu i kako su za razdoblje od 2022. do 2025. godine nabavili i video nadzor s detekcijom dima i vatre te simulatorom širenja požara koji omogućava još kvalitetnije akcije u suradnji s operativnim snagama sustava civilne zaštite, posebice Hrvatskom vatrogasnom zajednicom.
Ukupno se u šumama nalazi 220 kamera raspoređenih na 110 lokacija, što je povećanje od oko 60 posto u odnosu na prošlu godinu.
Organizirana je i motriteljsko-dojavna služba radnika Hrvatskih šuma na području krša.
U tijeku protupožarne sezone, zapošljavaju se dodatni radnici na određeno vrijeme, njih gotovo 200, kako bi se što više smanjilo vrijeme reakcije na uočen dim. Potpisana su i 72 ugovora s Dobrovoljnim vatrogasnim društvima kojima Hrvatske šume financiraju aktivnosti motrenja i dežurstava.
U protekle tri godine izgrađeno je 320 kilometara novih protupožarnih prometnica, dok se 2.600 postojećih održava tijekom cijele godine, zajedno s motrionicama.
Iz Hrvatskih šuma napominju kako se materijali vezane za njihovu kampanju “Nemar je prva iskra – Spriječi požar prije no što nastane” mogu pronaći na službenoj web stranici kao i na društvenim mrežama.