Prepušteni sebi

Hrvatska na začelju Europe po primjeni kontracepcije, mladima je preskupa, a problem rade i liječnici

Olga Monika Menčik

Foto Igor Soban/PIXSELL

Foto Igor Soban/PIXSELL

Istraživanje je pokazalo da ginekolozi uopće ne nude modernije metode kontracepcije poput hormonskog flastera, injekcije ili vaginalnog prstena. Prisutne su i brojne dezinformacije koje žene dobivaju kod liječnika



Istraživanje o dostupnosti kontracepcijskih sredstava u Hrvatskoj u 2024. godini pokazalo je kako se uz kondom (45 posto) i kontracepcijske pilule (23 posto) kao treće najčešće sredstvo koristi prekinuti snošaj (18 posto). Četiri posto ispitanica koristi spiralu, a tri posto metodu računanja plodnih dana.


Premda je upitnik bio dostupan široj javnosti, na njega su odgovorile gotovo samo žene – njih 96 posto, a rekle su kako kondome kao kontracepcijsku metodu najčešće koriste jer se radi o dostupnoj, učinkovitoj i jednostavnoj zaštiti. Iako su svjesni neučinkovitosti metode prekinutog snošaja, ispitanici ga prakticiraju jer je lako dostupan i nije financijski opterećujući.


Opet na dnu


Po europskom atlasu kontracepcije, Hrvatska je na 37. mjestu od 47 zemalja, gdje je u društvu Bjelorusije, Armenije, Crne Gore i Slovačke. Od nas su bolji i Makedonci, Srbi i Albanci, dok su Slovenci na prestižnom šestom mjestu.




– Atlas kontracepcije ima više parametara koje mjeri, a jedan od njih je i dostupnost kontracepcije, dostupnost savjetovanja i dostupnost online informacija. Upadljiva je razlika između zapada i istoka Europe kada je u pitanju dostupnost kontracepcije i savjetovanje.


Zabrinjava nas što 21 posto pripadnika generacije Z kaže da im je kontracepcija preskupa. Posljedično, osamdeset i jedna osoba smatra metodu prekinutog snošaja nesigurnom i neučinkovitom, ali je i dalje odabiru, naglasila je Ljerka Oppenheim iz Udruge za ljudska prava »Sofija«, jedna od autorica istraživanja.


Njena kolegica Sanja Siročić navela je primjer Francuske koja je uvela besplatnu kontracepciju za sve do 25 godina – kondomi su besplatni onima koji ih traže u ljekarnama, žene imaju besplatne preglede i besplatno mogu ugraditi spiralu ili dobiti pilule do 25. godine.


– Otkad primjenjuju te metode, zabilježen je pad mladenačkih trudnoća, pad pobačaja u dobi do 25 godina, kao i pad spolno prenosivih bolesti. Dakle, ne moramo razbijati glavu kako – samo trebamo primijeniti ono što već funkcionira vani, napominje Sanja.


Dodala je kako se u razvijenijim zemljama prekinuti snošaj niti ne smatra metodom kontracepcije.


– Učenicima je potpuno nužan sveobuhvatan seksualni, odnosno zdravstveni odgoj u školama, jer učenici u spolne odnose stupaju sa 16 godina, a polovina ih ne koristi kondome. Savjetovanje o kontracepciji mora biti dostupno u apsolutno svim dijelovima Hrvatske, i u selima i u gradovima, kao i besplatna kontracepcija.


Pritom, kontracepcija mora biti u domeni zdravstvene zaštite. Kontracepcija nije poziv na seks, ona je poziv samo na zaštitu našeg zdravlja, poručila je Siročić.


Konzervativni ginekolozi


Specijalistkinja za ginekologiju i porodništvo Jasenka Grujić na predstavljanju rezultata istraživanja naglasila je da je nužna promjena diskursa njenih kolega u vezi s metodama kontracepcije.


– Kod nas to nije promovirano, ali preporučljivo je da se da, posebno u mlađoj dobi, kod žena treba koristiti kontraceptivnu injekciju, zatim subdermalni implantat i spirale. Injekcija je progesteronska koja na tri mjeseca blokira menstruaciju, a nije registrirana kod nas.


Subdermalni progestagenski implantat se postavlja na nadlakticu i otpušta hormon progestin – nema estrogena. Nuspojave postoje, kao i kod drugih kontraceptivnih sredstava, ali zaštita traje tri godine i to je zaista dobra opcija, naročito za adolescente, rekla je Grujić.


Ona je, ističe, uvjerena da je njena struka previše konzervativna, a zadaća njene profesije je da kontracepciju promovira.


– Zadaća ginekologa jest educirati, usmjeravati i pomoći u formiranju ispravnih stavova. Puno je mjesta na kojima bismo morali dosta raditi, prije svega među adolescentskom populacijom. N


jima treba osigurati savjetovališta o kontracepciji u koja mogu dolaziti bez uputnice, a iznimno je važno uvođenje sveobuhvatnog seksualnog odgoja u škole, rekla je Grujić.


Naglasila je kako ne razumije odbijanje korištenja kondoma, jer je on i dalje najbolja zaštita od spolno prenosivih bolesti, ali kao glavni uzrok problema vidi neinformiranost koja bi se riješila temeljnom i kvalitetnom edukacijom koja sustavno nedostaje.


Problematični “priziv savjesti”


Istraživanje je pokazalo da ginekolozi uopće ne nude modernije metode kontracepcije poput hormonskog flastera, injekcije ili vaginalnog prstena.


Nudi se kontracepcijska pilula koju mnogi ne žele zbog nuspojava, a prisutne su i brojne dezinformacije koje žene dobivaju kod liječnika – govori im se da za spiralu trebaju roditi, kao i da ako žele na sterilizaciju nakon 35. godine moraju već imati troje djece.


Osim toga, zbog priziva savjesti teško je doći i do pilule za dan poslije, kao i kontraceptivnih pilula.