EK u izvješću o DESI indeksu za Hrvatsku na ovu temu kaže kako se čini da se izgradnja takvih mreža »blokira na razini države te Hrvatska riskira gubitak EU-ovih sredstava«
ZAGREB Hrvatska je i dalje, po jučer objavljenom Indeksu digitalnog gospodarstva i društva za 2018. godinu (DESI), pri samom dnu EU-a po raširenosti i brzini širokopojasnih mreža za pristup internetu. Pritom je i dalje neprikosnoveno na vrhu po skupoći pristupa širokopojasnom internetu, dakle, po ovogodišnjem izvješću Europske komisije stvari se nisu mnogo promijenile u odnosu na lani.
Ali su ocjene mnogo konkretnije. Naime, EK smatra da su krivci za ovakvo zabrinjavajuće zaostajanje Hrvatske Vlada i najjači operater, HT grupa. »Hrvatsko tržište i dalje je u znaku snažne tržišne prisutnosti pozicioniranog operatora, koji kontrolira više od 71 % tržišta fiksne mreže.
Brutalno kasni
Hrvatska agencija za zaštitu tržišnog natjecanja pozicioniranom je operatoru odobrila produljenje kontrole nad operatorom Optima Telekomom do 2021. i ta odluka neće pridonijeti poboljšanju tržišnog natjecanja u tom sektoru«, ispisuju se opore rečenice u izvješću o DESI indexu za 2108. godinu (na drugom mjestu se kaže da je »pozicionirani operater« – HT grupa). U izvješću stoji i kako bi se zakonskim uređenjem moglo pridonijeti povećanju ulaganja alternativnih operatora, te kako bi se zakonsko uređenje moglo usmjeriti i na smanjenje tržišnih neravnoteža radi poboljšanja položaja Hrvatske, koja u pogledu indeksa cijena širokopojasnog pristupa bilježi najniže rezultate. Korisno bi, kaže se dalje, bilo ubrzati uvođenje odobrenih pristupnih i posredničkih mreža koje se financiraju sredstvima EU-a.
Gledano cijeli DESI indeks, Hrvatska ipak nije najgora u EU-u, nalazi se na 22. (lani na 23.) mjestu. Ističe se time da građani koriste internet više od prosjeka EU-a, a i poduzeća brzo uvode internetske tehnologije. Problem je u povezivosti. Tu smo, kao i lani, na predzadnjem 27. mjestu, a na dno nas vuku povezanost brzom i ultrabrzom širokopojasnom mrežom (26. u EU). Ono gdje je Hrvatska uvjerljivo najgora je – cijena. Po indeksu cijena širokopojasnog pristupa (izračunatog na osnovi 12 potrošačkih košarica i prosječne plaće) Hrvatska ima 63 boda (od 100, više je bolje), dok je prosjek Unije 87.
Hrvatska, međutim, na tom planu brutalno kasni.
Posrednička mreža