Ilustracija / Foto Ana Križanec
U posljednje tri godine ukupan broj transakcija kupnje robe i usluga platnim karticama preko interneta ili mobilnog telefona povećao se za 30 posto, a vrijednost čak za 48 posto
povezane vijesti
- Rast gotovinskih kredita kućanstava podiže i ukupan vanjski dug. U godinu dana je narastao pola milijarde eura
- Prva banka u Hrvatskoj snizila kamatu na stambene kredite. Osjetno je niža od prosjeka na tržištu
- Banke su ukinule naknade koje ionako dosad nisu naplaćivale, a najavljuju – nova poskupljenja
RIJEKA – Krajem prošle godine ukupno 21 kreditna institucija i dvije institucije za elektronički novac u RH izdavali su platne kartice, a građani su u 2022. ukupno izvršili 682,34 milijuna kartičnih platnih transakcija s ukupnom vrijednosti od 230,6 milijardi kuna.
Pritom se u odnosu na 2021. broj ukupnih kartičnih platnih transakcija u 2022. godini povećao za 13,1 posto, a vrijednost transakcija za 14,6 posto, navodi se u novoj HNB-ovoj publikaciji Platne kartice i kartične transakcije – 2022.
– U posljednje tri godine ukupan broj transakcija kupnje robe i usluga platnim karticama preko interneta ili mobilnog telefona povećao se za 30 posto, a vrijednost čak za 48 posto – vrijednost transakcija povećala se s 4,9 milijardi kuna, koliko je iznosila u 2019. godini, na 7,3 milijarde kuna u 2022.
Također, kao posljedica kontinuiranog rasta kartičnih plaćanja i sve brojnijih inovativnih metoda plaćanja koje se zasnivaju na kartičnim tehnologijama, u nekoliko posljednjih godina primijećen je trend laganoga, ali konstantnog porasta udjela broja transakcija plaćenih platnim karticama u odnosu na broj transakcija plaćenih gotovim novcem.
Međutim, kada govorimo o omjerima plaćanja karticom i gotovinom u proteklom razdoblju, otprilike svaki četvrti fiskalizirani račun plaćen je karticom, dok su ostala tri računa plaćena gotovinom.
Ipak, potrošači u RH sve češće odabiru platnu karticu kao sredstvo plaćanja računa (posebno računa s većim iznosima) te bi udio računa plaćenih karticom uskoro mogao biti veći od jedne trećine, navodi HNB u priopćenju. Dodatno, u samoj publikaciji u dijelu Usporedba korištenja platnih kartica i gotovog novca precizira se kako su obveznici fiskalizacije u 2022. ukupno izdali 2,4 milijarde računa s ukupnom vrijednosti od 254,3 milijarde kuna.
– Plaćanje gotovinom i nadalje je najčešće sredstvo plaćanja u Republici Hrvatskoj. Naime, prema podacima Porezne uprave od ukupnog broja izdanih fiskaliziranih računa u RH udio računa plaćenih gotovinom u 2020. iznosio je 77,5 posto, u 2021. 74,78 posto, a u 2022. 72,49 posto. Istodobno se u promatranom razdoblju udio broja računa plaćenih karticama postupno povećavao te je u 2020. iznosio 20,5 posto, u 2021. 21,24 posto, a u 2022. 23,18 posto. Ostatak udjela u broju izdanih računa od prosječno 5,4 posto odnosio se na broj računa plaćenih ostalim načinima plaćanja, tumači HNB te ponavlja da je svaki četvrti fiskalizirani račun plaćen karticom, dok su ostala tri računa plaćena gotovinom.