Foto Patrik Macek / Marin Tironi PIXSELL
»Ako smatramo da treba - da, ako smatramo da ne treba - ne. Kada bude Vlada, vidjet ćete«, odgovorio je Plenković
povezane vijesti
ZAGREB – Most je imao velikih problema s prikupljanjem potpisa za njihov prijedlog opoziva Borisa Miloševića, Josipa Aladrovića i Tomislava Ćorića, jer su im oporbene lijeve i liberalne stranke uskratile podršku.
Na koncu su ipak uspjeli skupiti dovoljno potpisa i tu inicijativu poslati u parlamentarnu proceduru, ali u međuvremenu je premijer Andrej Plenković objavio da će rekonstruirati Vladu. Premda on stalno naglašava da si nije zadao nikakav rok, za očekivati je da će to obaviti u okviru mjesec dana i da će time prijedlog Mosta učiniti bespredmetnim. Mjesec dana je, naime, rok da se u Saboru raspravlja o zatraženom opozivu člana Vlade pa, dakle, Plenković do tada ima još dosta vremena. Ali, kvaka je u tome da saborski Poslovnik zadužuje Vladu da se u osam dana očituje o zahtjevu za izglasavanje nepovjerenja.
Osam dana
– Vlada je dužna očitovati se najkasnije u roku od osam dana od dana uvrštavanja prijedloga u dnevni red, navodi se u članku 125. Poslovnika. To znači da postoji realna mogućnost da Vlada odbije opoziv za nekog od trojice spomenutih, a da ga potom za koji dan Plenković ipak smijeni. Zato je mostovac Nikola Grmoja svejedno likovao kada je napokon skupio potreban broj potpisa. Opisana situacija u kojoj bi se mogao naći predsjednik Vlade jako ga veseli. U Plenkovićevom mandatu bilo je puno zahtjeva za opoziv i Vlada se dosad očitovala o svakom. No, Plenković je u ponedjeljak nagovijestio da to možda neće biti tako u ovom slučaju. Po završetku sjednice Predsjedništva HDZ-a, novinari su ga pitali hoće li se Vlada ovaj tjedan očitovati o prijedlogu Mosta.
– Ako smatramo da treba – da, ako smatramo da ne treba – ne. Kada bude Vlada, vidjet ćete, neodređeno im je premijer odgovorio. Iz tih je njegovih riječi jasno da razmišlja o tome da zaobiđe Poslovnik. Premda je predsjednik Sabora Gordan Jandroković prije dva tjedna bio izričit. »Zna se koja je procedura, kad se prijedlog uvrsti u dnevni red, Vlada mora odgovoriti u roku od osam dana«, komentirao je Jandroković inicijativu za opoziv Miloševića, Aladrovića i Ćorića.
Poslovnik Sabora nije tek nekakav interni dokument koji je osnova organizacije rada nacionalnog parlamenta. »Poslovnik Hrvatskoga sabora, s obzirom na Ustavom propisani način donošenja i predmet uređenja, ima pravnu snagu zakona«, ističe se u jednoj odluci Ustavnog suda iz 2004. godine. Moglo bi se stoga zaključiti da bi Vlada, ako će ignorirati prijedlog Mosta, prekršila propis sa zakonskom snagom.
Bilo je već toga
Ne bi to, međutim, bio presedan. Napravio je to već 2016. premijer Tihomir Orešković. Tada je, uslijed teških sukoba u Vladi, HDZ na čelu s Tomislavom Karamarkom zatražio Oreškovićev opoziv. Ali, kratkotrajni premijer nije to htio staviti na sjednicu Vlade. Kako je HDZ imao u njoj većinu, Orešković je znao da bi Karamarkovi ljudi izglasali da se prihvaća zahtjev njihove stranke, a na to on jednostavno nije želio pristati. Odlučio se radije oglušiti na obvezu Vlade koja proizlazi iz saborskog Poslovnika. Vodeći dužnosnici HDZ-a su, naravno, upozoravali Oreškovića da to ne smije.
– Po proceduri i po Poslovniku, Vlada se trebala u roku od osam dana očitovati o tom prijedlogu. Nažalost, Vlada to nije učinila. Ja sam i osobno nazvao premijera i skrenuo mu pozornost na to, da bi to trebalo napraviti, nažalost on to nije učinio. Nije sazvao čak niti telefonsku sjednicu Vlade, ispričao je predsjednik Sabora Željko Reiner medijima tih lipanjskih dana 2016. Orešković je ubrzo pao u parlamentu, zatim je napustio politiku i zbog manevra u vezi s opozivom nije snosio nikakve posljedice.
Kako bilo, sutra će se znati što je Plenković odlučio, je li procijenio da je potrebno da se Vlada očituje o opozivu ili ne. Ministar Aladrović je, inače, boravio jučer s njim u rodnoj Požegi. Na novinarsko pitanje znači li to da Aladrović, protiv kojeg Državno odvjetništvo vodi istragu, možda neće biti smijenjen u procesu rekonstrukcije Vlade, premijer je rekao: »O tom potom, kad ja odlučim«.
Grmoja: Ignoriranje Poslovnika uvod u autokraciju
Mostovog zastupnika Nikolu Grmoju iznenadila je Plenkovićeva izjava, uvjeren je da je aktualna situacija bitno drukčija od situacije u nekadašnjoj Oreškovićevoj vladi.
– Nije to usporedivo. Oreškovićeva vlada je išla svom kraju, bilo je jasno da on neće više biti premijer, da će mu u Saboru biti izglasano nepovjerenje. Ali, Plenković će sigurno ostati premijer i Vlada se mora očitovati o našem prijedlogu opoziva. Presedan bi bio da prekrše Poslovnik. Doduše, rade to konstantno, ne odgovaraju na pisana zastupnička pitanja, iako to moraju u roku mjesec dana, ali ovo bi bilo ipak nešto drugo. Kada se Vlada ne bi pridržavala saborskog Poslovnika, svaka bi oporbena inicijativa bila sasvim uzaludna, praktično bismo iz demokracije prešli u autokraciju, rekao nam je jučer Grmoja.