OBUSTAVA RADA

Hoće li doći do prekida štrajka? Beroš se danas sastaje sa sindikatima

Ljerka Bratonja Martinović, Sanja Gašpert

Arhiva NL

Arhiva NL

Štrajk u zdravstvu traje već četvrti dan



Ministar zdravstva Vili Beroš danas će primiti organizatore štrajka u zdravstvu, no daje do znanja da nema mandat za rješavanje njihovih zahtjeva. Štrajk u zdravstvu traje već četvrti dan, a organizatori tvrde da se odvija nesmanjenim intenzitetom. Sindikat traži povećanje osnovice plaća za 20 posto, izmjenu koeficijenata i točan datum kad će njihovi zahtjevi biti ispunjeni.


Odgođene pretrage


Prema tvrdnjama ministra Beroša, zbog štrajka je odgođeno 855 pretraga, dok u sindikatu tvrde da ih je više od 1.000. Prema Beroševim riječima broj štrajkaša se osipa te je u srijedu pao za 69 u devet zdravstvenih ustanova, dok u sindikatu tvrde da je u štrajku i dalje 4.000 ljudi. Beroš poručuje da ne pristaje na ucjene i štrajk kao metodu pritiska te da će se o nekima od sindikalnih zahtjeva razgovarati u kolektivnim pregovorima. U pogledu koeficijenata, tvrdi da se neke zahtjeve ne može uvažiti jer bi korekcija koeficijenata prvostupnika u zdravstvu, koji umjesto koeficijenta 1,97 traže veći od 2, »u milisekundi izazvala poremećaj u obrazovnom sustavu gdje učitelji i profesori, koji su više educirani, imaju koeficijent 2,4«.


Govoreći o vozačima saniteta, koji se bune što vozač vlakića u nacionalnom parku ima 18 eura veću plaću, podsjetio je na objašnjenje Ministarstva rada, da vozači vlakića voze više desetaka turista.




– Sve ima svoju drugu stranu. Od razgovora nitko ne bježi, međutim, to mjesto nije Ministarstvo zdravstva, već vijeće za evaluaciju učinaka uredbe o koeficijentima, poručio je Beroš.


Radna skupina


Tijelo koje se bavi koeficijentima zasjedat će za dva tjedna, no iz Sindikata Zajedno ne vjeruju da će putem njega riješiti probleme.


– Zasjedanje povjerenstva nije kraj priče, ono ne odlučuje, već se mora formirati radna skupina koja će razmotriti koeficijente, što može potrajati mjesecima i godinama, komentirao je jučer presjednik Sindikata Zajedno Krunoslav Kušec.


U zavodima za hitnu medicinu, uključujući sanitet, vozači će odsad raditi po svim propisima, odnosno neće prevoziti pacijente ako vozilo nema zimske gume i nije adekvatno opremljeno, što je mahom slučaj.
Ministarstvo zdravstva jučer je izvijestilo da u 15 akutnih bolnica nema štrajka zdravstvenih djelatnika, dok se u 9 bolnica osipa broj štrajkaša.


U KBC-u Rijeka prema prikupljenim podacima štrajkala su 42 djelatnika, njih najviše na Zavodu za nuklearnu medicinu, Zavodu za patologiju i citologiju, u bolničkoj ljekarni te službi za tehničke poslove, odnosno u odjelu transporta. Šefovi bolničkih odjela tri puta dnevno informiraju nas o broju djelatnika u štrajku.


Uz njih, koji su obustavili rad, su i brojni članovi sindikata koji im daju podršku, ali rade, na poslu su svaki dan, tako da tu dolazi do disproporcije u broju.


S obzirom na ukupan broj od 3.500 zaposlenih u KBC-u Rijeka, 42 djelatnika u štrajku je broj koji nema refleksije na zastoj usluga među pacijentima, koje se obavljaju neometano, rekao je to ravnatelj Kliničkog bolničkog centra Rijeka prof. dr. sc. Alen Ružić.


On je izrazio nadu da će period štrajka uskoro doći kraju.


– Sve ovo vrijeme nismo imali odgode dijagnostičkih metoda, pregleda, operacija i slično, situacija je kod nas stabilna, dobro smo se organizirali. Pacijenti nam se svakodnevno javljaju i zahvaljuju na tome.


Članovi sindikata ostvarili su svoje zakonsko pravo da štrajkaju, uz poštovanje sporazuma s resornim ministarstvom prema kojem su definirana sva stanja koja se moraju obraditi unatoč štrajku, a to su, između ostalih, hitnoće i stanja životne ugroze ili invaliditeta, istaknuo je dr. Ružić, koji je podsjetio kako su u riječkom KBC-u nakon nove uredbe o koeficijentima izdaci za zaposlene povećani za oko 35 posto.