Arhiva NL / Pixsell
Sve je moguće. Svakakvih sam stvari vidio u politici. Ne bih gatao i čitao nečije misli. Bavio bih se činjenicama, rekao je
povezane vijesti
HDZ-ov europarlamentarac Tomislav Sokol danas je u emisiji “U mreži Prvog” izjavio kako se ne treba baviti naklapanjima kako se nasilno protjerivanje migranata na hrvatskoj granici obavljalo uz prethodni blagoslov ljudi na višim položajima, pa i onih iz samog vrha EU-a. Kaže da tu teoriju u Europskom parlamentu šire pripadnici lijeve političke opcije.
“Pokušava se proturiti teza da se radi o sustavnom protjerivanju, ali za to nema nikakvih dokaza. Ovo je izolirani incident. Hrvatska ima više od tisuću kilometara granice koju čuva više od 6 tisuća policajaca i moguće je da se dogode izolirani incidenti”, rekao je Sokol.
Na upit je li realno da su policajci mogli samoinicijativno skinuti oznake, odgovorio je potvrdno.
“Sve je moguće. Svakakvih sam stvari vidio u politici. Ne bih gatao i čitao nečije misli. Bavio bih se činjenicama, jer dezinformacije sigurno ne idu u prilog Hrvatskoj, naročito u svjetlu skorog ulaska u Schengen Čini se da je određeni broj policijskih službenika prekoračio svoje ovlasti, ali treba provesti postupak i odrediti sankcije”, dodao je.
Sandra Benčić (Možemo!) nada se da neće sve stati na tri interventna policajca u ovom slučaju.
“To da policajac skine svoju odoru za vrijeme postupanja teško je vjerovati. Nevjerojatno je i to da je gospodin Sokol, samo dan prije incidenta – govorio da je apsolutno nemoguće da se takvo što događa, i da su to podmetanja od lijevih opcija. Snimke nasilja nad migrantima gledamo godinama. Na to su upozoravali i policajci, anonimno i neanonimno – kao i pučka pravobraniteljica. Evidentno je da treba utvrditi odgovornost počinitelja, ali i onih koji su im to, direktno ili prešutno – naredili ili odobrili, poručila je Benčić.
Odgovornost ne može stati na odgovornosti ova tri policajca, ponovila je. Ustvrdila je da je država išla na stvaranje paralelnog mehanizma, pored pučke pravobraniteljice.
Sokol tvrdi, pak, da Republika Hrvatska na granici institucionalno djeluje u skladu s međunarodnim pravom – što ne znači da se incidenti ne događaju. Naglasio je da nikad nije dokazano da se migranti protjeruju sustavno te da nitko ne govori o tome da je prvenstveni zadatak granične policije – zaštititi hrvatske građane.
Ni Siniša Hajdaš Dončić (SDP) ne misli da je moguće da su se policajci samoinicijativno preobukli i odlučili “mlatiti ljude”. Sokolove navode da ljevica inzistira na ovakvim temama nazvao je politiziranjem.
“Koliko god pojedinačni građani zbog otpora prema migrantima odobravaju ovakvo ponašanje, odobravanje nasilja institucija može dovesti do toga da se jednoga dana takvo nasilje može primijeniti prema nama”, poručila je Sandra Benčić, prenosi HRT.