SVetski dan zdravlja

Hajdaš Dončić: Zbog situacije u ‘nakaradnom’ hrvatskom zdravstvenom sustavu građani umiru tri godine ranije od europskog prosjeka

P. N.

Siniša Hajdaš Dončić / Foto: Matija Habljak/PIXSELL

Siniša Hajdaš Dončić / Foto: Matija Habljak/PIXSELL

„Više od 150 ordinacija obiteljske medicine nema svog nositelja, što znači da pola milijuna građana nema svog obiteljskog liječnika, a za pet godina će se s istom situacijom suočiti svaki treći građanin Hrvatske,“ rekao je Hajdaš Dončić



ZAGREB „Prvi interes svake države mora biti zdravlje i sigurnost naših građana, a nama zdravlje `šteka` već na prvoj stepenici – u primarnoj zdravstvenoj zaštiti. Država je zdrava onoliko koliko je `zdrava` primarna zdravstvena zaštita, koja mora biti svima dostupna, besplatna i stručna,“ rekao je predsjednik SDP-a Siniša Hajdaš Dončić na konferenciji za medije u središnjici stranke na Iblerovom trgu, održanoj povodom Svjetskog dana zdravlja.


SDP je tom prigodom ukazao na probleme s kojima se suočava obiteljska medicina.


„Više od 150 ordinacija obiteljske medicine nema svog nositelja, što znači da pola milijuna građana nema svog obiteljskog liječnika, a za pet godina će se s istom situacijom suočiti svaki treći građanin Hrvatske,“ rekao je Hajdaš Dončić, dodajući kako danas u Hrvatskoj oko 300 tisuća žena nema svog ginekologa, a posebno je to problem na otocima.




Hajdaš Dončić je izdvojio prevenciju, jačanje domova zdravlja i bolje upravljanje bolničkim sustavom – uz obavljanje specijalističkih pregleda izvan klasičnog radnog vremena – kao prioritete SDP-ovog programa o zdravstvu koji će uskoro u potpunosti biti objavljen.


Hajdaš Dončić: „Nagomilane probleme rješavat ćemo čim dobijemo većinu u Saboru“


Predsjednik SDP-a upozorio je kako posljednjim izmjenama Zakona o zdravstvenoj zaštiti nije postignut učinkovitiji sustav koji omogućava kraće liste čekanja. Tako je bivši ministar Beroš, osim što se pobrinuo uzeti novac za sebe, zabio još jedan čavao u lijes našem javnom zdravstvu. SDP se, podsjetio je Hajdaš Dončić, oštro protivio tim izmjenama; naime, izmjene Zakona su omogućile da se u slučaju dugačkih listi čekanja usluge mogu obaviti u privatnim poliklinikama s kojima će HZZO sklopiti ugovor.


„To znači da je HZZO novac namijenjen javnom sustavu `podijelio` privatnicima. Usluge s privatnicima ugovorene su u visini od 5,1 milijuna eura za oko 88 tisuća postupaka, a odrađeno je tek 20% postupaka. Mi više ne govorimo o `tihoj privatizaciji` zdravstva, već o strahovito brzoj privatizaciji u jednom od najvažnijih državnih resora,“ naglasio je Hajdaš Dončić, dodajući kako će SDP riješiti navedene probleme čim dobije većinu u Saboru.


„Do tada radimo ono što možemo u sredinama u kojima smo na vlasti,“ naveo je Hajdaš Dončić, pa nastavio o tome kako Jaska svojim specijalistima pedijatrije i ginekologije svaki mjesec isplaćuje 1000 eura poticaja kako bi ih zadržala u jaskanskom domu zdravlja, dok istu mjeru već godinama ima i Supetar. Za mnoge trudnice u Hrvatskoj svi putevi vode u Zabok, dodao je također Hajdaš Dončić, jer ondje je prvo rodilište koje svim rodiljama osigurava bezbolan porod.


„U Umag stižu svi istarski onkološki pacijenti, jer u tom domu zdravlja imaju sve što im treba, a grad liječnicima gradi četiri nova stana. Koprivnica svojim pedijatrima ne nudi samo stan, nego i 13 i pol tisuća eura poticaja svake godine – kako bio što dulje ostali. Kastav svojim onkološkim pacijentima nudi besplatan prijevoz na zračenja i kemoterapije. Uz naš Varaždin, Supetar, Kastav i Gradac, kao i Trogir, Umag, Varaždin, Sisak i Ploče, i Rijeka, ali i cijela Primorsko goranska županija obiteljima sufinanciraju medicinski pomognutu oplodnju. U Makarskoj smo uveli dodatni tim, laboratorij i plaćeni smještaj za specijaliste iz doma zdravlja. Dakle, kada postoji politička volja, postoji i način. Zdravlje nije luksuz, već pravo. Vrijeme je za sustav koji radi za ljude, a ne protiv njih,“ rekao je Hajdaš Dončić nakon čijeg je obraćanja emitiran video sa SDP-ovim županima, gradonačelnicima i načelnicima koji su pokazali kako se zdravstvo može unaprijediti na lokalnoj razini.


Mihael Zmajlović: „Tisuće djece iz Zagrebačke županije ostaju bez adekvatne zdravstvene skrbi“


„Građani u Zagrebačkoj županiji su građani drugog reda. Zdravstvo i primarna zdravstvena zaštita za njih ispada luksuz. To se ne događa u ruralnim krajevima, već u gradićima pored glavnog hrvatskog grada, grada Zagreba,“ rekao je Mihael Zmajlović, kandidat za župana Zagrebačke županije na predstojećim lokalnim izborima, dodajući kako u Vrbovcu već šest godina nema pedijatra u Domu zdravlja, dok u Svetoj Nedelji – gradu koji je prilično razvijen – u Domovima zdravlja županija nije osigurala niti ginekologa, niti pedijatra, kao niti hitnu zdravstvenu skrb. Slično je i u Jastrebarskom u kojemu nema pedijatra, U Sv. Ivanu Zelini ne postoji rendgen ni ultrazvuk, zbog čega se za gotovo svaki pregled ide ili u susjedni grad ili u Zagreb, rekao je Zmajlović.


„Ono što SDP predlaže, a što ću i učiniti ako dobijem povjerenje građana, jest da uvedemo mobilne timove, ali i da osmislimo jedan fond kroz koji ćemo posebno osiguravati sredstva za privlačenje liječnika kako bismo našim građanima osigurali potrebnu primarnu zdravstvenu zaštitu,“ zaključio je Mihael Zmajlović, nakon kojega je riječ preuzela Sara Medved, SDP-ova zastupnica u Gradskoj skupštini Grada Zagreba i predsjednica SDP-ovog Savjeta za zdravlje i sport.


Sara Medved: „Naš zdravstveni sustav ne ispunjava svoja glavna načela: sveobuhvatnost, dostupnost, i kvalitetu“


Upozorila je kako dug zdravstva nikada nije bio već (594 milijuna eura), da za isplatu dobavljača treba godinu dana, kao i da živimo kraće i lošije nego prije deset godina, kada je započela raditi u zdravstvu.


„Naš zdravstveni sustav ne ispunjava svoja glavna načela: sveobuhvatnost, dostupnost, i kvalitetu,“ rekla je Medved, dodajući kako HDZ-ova ministrica zdravstva ponosno tvrdi kako se liste čekanja smanjuju, no da to nije slučaj. Medved je spomenula i pučku pravobraniteljicu koja je nedavno objavila kako – usprkos tvrdnjama ministrice – dostupne informacije ne odgovaraju stanju na terenu te kako onkološki pacijenti ne mogu dobiti usluge u roku kojim se ona hvali.


„Podsjetit ću na program koji je uvela SDP-ova Vlada, a koji je obuhvatio početak liječenja bolesnika s karcinomima u roku od 72 sata od dijagnoze bolesti. HDZ-ova Vlada ukinula ga je čim je došla na vlast, proglašavajući ga `političkim potezom s kojim pacijenti nisu profitirali`, iako su najveće udruge pacijenata tada jasno dale potporu programu,“ podsjetila je Medved, istaknuvši i kako SDP-ove zdravstvene politike pružaju efikasna rješenja u kompliciranom zdravstvenom sustavu.


„SDP je već pokazao da zna smanjiti liste čekanja – i to u vrijeme ekonomske krize – istovremeno zaustavljajući rast dugova. To smo tada napravili aktivnim i poštenim upravljanjem, praćenjem i poticanjem kvalitete te stalnom kontrolom troškova,“ zaključila je Medved.