Pula pokrenula tešku hrvatsku temu

Gradonačelnik Pule otvorio hrvatsku tabu temu: Prenamjena zemljišta jedan je od najraširenijih hrvatskih modela korupcije

Edi Prodan

Foto SREĆKO NIKETIĆ/PIXSELL

Foto SREĆKO NIKETIĆ/PIXSELL

Svaki grad i svako područje se neminovno mora razvijati. Samim time dolazi i do promjena u Generalnim urbanističkim planovima. Tu je važno planirati razvoj na osnovu javnog interesa, slušati struku i imati viziju razvoja grada. Problem je kada se parcijalno mijenjaju namjene, samo za određene zone, kako bi se pogodovalo nečijem privatnom interesu, kaže gradonačelnik Pule Filip Zoričić



Gradonačelnik Pule Filip Zoričić otvorio je ovih dana jedan od najtežih procesa s kojim se Hrvatska tek treba ozbiljno pozabaviti. Iako je gradonačelnik pulski, problem je mnogo širi, teško da je na njega imun bilo koji dio Hrvatske. Posebno ne oni koji su u zoni najvišeg standarda u Hrvatskoj.
Riječ je o transformaciji nerazvrstanih, poljoprivrednih terena u – građevinske. Problem osim što sa sobom prečesto donosi pravno nejasne procese, ujedno je i bezglavo srljanje u betonizaciju i apartmanizaciju što trajno narušava sklad u kojem bi upravo poljoprivredna područja trebala biti forte stabilne Hrvatske.


Mijenjanje predznaka


Vratimo li se prozirnom mijenjanju predznaka namjene zemljišta, s obzirom na to da takvi tereni postižu najviše cijene upravo u dijelovima Hrvatske koji se nalaze blizu morske crte, oni su raj za, blago rečeno, neobične transformacije. Događaju se najčešće u nekim zakulisnim radnjama o čijem se sadržaju saznaje kad je – sve gotovo.
S obzirom na položaj najvećeg istarskog grada, iznimno je glasno odjeknula informacija kako aktualna vodeća garnitura Grada Pule na čelu s gradonačelnikom Filipom Zoričićem ide u analizu pretvaranja poljoprivrednih zemljišta u građevinske terene, posebno na područjima kao što je to aktualna Veruda. Tamo je naime svojedobno došlo do multipliciranja vrijednosti od – trideset puta! Kao poljoprivredne te su parcele vrijedile maksimalno 10 eura po »kvadratu«, nakon pretvaranja u građevinske, vrijednost im je »skočila« na najmanje 300 eura, pa i više s obzirom da je Grad Pula u prethodnom sazivu investirao proračunske novce u izradu projekata pristupne prometnice na osnovu kojih je izdao građevinsku dozvolu za nju. Naime, iako je učinjena prenamjena parcele, to nije bilo dovoljno da bi se smatrala građevinskom, jer za to mora imati i pristup. Za što pulski proračunski novac nije bio potreban, s obzirom na to da je to zemljište u vlasništvu pet privatnih osoba. Ali – kad se vrijednost sa 100 tisuća poveća na tri milijuna, svakakve se misli javljaju.
Što o tome misli pulski gradonačelnik Zoričić koji je, iznimno hrabro i pošteno prema predizbornim obećanjima i svima onima koji su mu podarili glas i omogućili dolazak na mjesto prvog čovjeka Pule, pokreno taj mučni proces? Onima koji dulje vrijeme prate njegov politički rad poznato je kako je godinama upozoravao na malverzacije s prenamjenama zemljišta. Je li ovaj proces, priča Veruda, uvod u slične teme i na drugim pulskim lokacijama ili je naprosto to dio šire strategije vaše neformalne zajednice s ostalim strankama nekadašnje IDS-ove opozicije na istarskom poluotoku, pitali smo gradonačelnika.
– Sumnjivih prenamjena je sigurno bilo i na drugim lokacijama. Svakako ćemo i ubuduće upoznati javnost ukoliko budemo imali ovakvih saznanja, jer u svemu želimo biti apsolutno transparentni. Nažalost, nemoguće je istražiti sve procese prenamjene prostornih planova, jer bi to iziskivalo tim stručnjaka koji bi se bavio isključivo tom problematikom. Drugi problem je što su sve te prenamjene prošle standardnu zakonsku proceduru i izglasane su na Gradskom vijeću, tako da tu nema elemenata za kaznenu odgovornost, jedino moralnu. I na njoj ćemo do kraja inzistirati. To nije dio šire strategije naše neformalne zajednice s ostalim strankama nekadašnje IDS-ove opozicije na istarskom poluotoku, već samo motivacija pa i poziv da svi stanemo na kraj takvom načinu rada. To iziskuje hrabrost i zato je dobro da kažemo javno sve što se događalo, kaže Zoričić.


Razvoj, ali planski


S obzirom na to da se Zoričić dira prošlosti, da simbolički »izvlači leševe iz ormara«, neminovne su asocijacije na neke druge i drugačije političke establišmente koji su vodili Pulu. U dijelu priče o prenamjeni poljoprivrednog hektara u Verudi proziva se tadašnjeg pročelnika Giordana Škuflića iako je i on nakon sukoba s tadašnjim gradonačelnikom Miletićem bio maknut iz sastava pulske gradske uprave.
– Ne znamo okolnosti odlaska Giordana Škuflića s mjesta pročelnika UO-a za prostorno planiranje, komunalni sustav i imovinu. U vrijeme kada je učinjena sporna prenamjena i kada je pokrenuta izrada projekata pristupne prometnice te izdana građevinska dozvola, Škuflić je obnašao tu dužnost. Stoga je njegova odgovornost u ovom konkretnom slučaju neupitna, kaže gradonačelnik.
Na pitanje koliko je taj proces raširen na cjelokupnoj jadranskoj obali, koliki su naprosto dosezi korupcije u prenamjenama zemljišta, Zoričić kaže da »možemo samo pretpostaviti da je to jedan od najraširenijih modela koruptivnog ponašanja i da se ne odnosi samo na jadransku obalu, već i na cijelu Hrvatsku.«
Kako ćete se vi postaviti u sličnim situacijama. I vi ćete morati donositi odluke o pojedinim prenamjenama, sljedeće je pitanje za prvog čovjeka Pule.
– Svaki grad i svako područje se neminovno mora razvijati. Samim time dolazi i do promjena u Generalnim urbanističkim planovima. Tu je važno planirati razvoj na osnovu javnog interesa, slušati struku i imati viziju razvoja grada. Problem je kada se parcijalno mijenjaju namjene, samo za određene zone, kako bi se pogodovalo nečijem privatnom interesu. Takve situacije se sigurno više neće događati. Mi općenito, kako kod izgradnje, tako i na drugim poljima nećemo donositi »točkaste« odluke, već konkretne i prema jasnom planu, tvrdi Zoričić.


Samo struka, ne politika




– Prvi plan je svakako izmjena prostornih planova koji su omogućavali da se takva gradnja dozvoljava, nastavlja gradonačelnik.
– Budući da izmjene traju dugo vremena, u međuvremenu bolje kontroliramo priloženu dokumentaciju u svim fazama do izdavanja uporabne dozvole i tako sprječavamo investitora u građevinskim makinacijama. Želimo da priložena dokumentacija i izdane dozvole naposljetku odgovaraju stvarnom stanju na terenu i tamo gdje se to ne bude poštovalo, slijedit će konzekvence od strane komunalnih redara i građevinske inspekcije.
Želimo naglasiti i koliko je važna edukacija građana po pitanju kvalitetne stambene izgradnje, ali isto tako apeliram na struku da ne sudjeluje u projektiranju loših projekata koji narušavaju ambijentalne vrijednosti Pule i okolnih naselja. Naša radna skupina sastavljena isključivo i samo od struke, bez politike, posvetit će se svakom pojedinom projektu kao i generalnom planu i već je započela s radom, zaključuje Zoričić.
Istina – vrh sante leda. Ali kao što ponavljamo od 30. svibnja 2021. godine, u mnogim gradovima i općinama na scenu je stupila jedna sasvim nova fizionomija politike. Ona koja budi nadu, ona koja najavljuje – bolju Hrvatsku. Državu koja će konačno početi cijeniti svoju – zemlju. I to ne samo u situacijama kad zapušteni pašnjaci i oranice »moraju« postati unosno građevinsko zemljište. ​Naprosto, kad bismo imali normalnu gospodarsku i poljoprivrednu sliku, nikom ne bi na pamet padalo plodne površine mijenjati za – parkirališta i apartmanska naselja.
Iako se iskazani proces Zoričićeve pulske vlade u ovom procesu prvenstveno želi obračunati s nepravilnostima i malverzacijama, pokreće i jedan mnogo važniji proces koji bi se morao staviti pod strogu Vladinu kontrolu. Jer dugoročno gledano hrvatska je zemlja jamstvo opstanka upravo ostane li – poljoprivrednom. Istinski, ne samo na papiru.