Problemi se u državi prebacuju kao vruće kestenje, iz mandata u mandat. Treba jasno reći – za ovu situaciju nije odgovorna samo ova, već i prethodne vlade
Predsjednica Uprave pulskog Tehnomonta, Gordana Deranja, prva je žena na čelu Hrvatske udruge poslodavaca. Ova nagrađivana menadžerica i dosadašnja članica Izvršnog odbora HUP-a na toj je funkciji za iduće dvije godine zamijenila Ivicu Mudrinića.
U razgovoru s novom predsjednicom HUP-a pokušali smo doznati mogu li se i koje promjene očekivati u radu ove krovne udruge poslodavaca, koje su njezine prve poruke Vladi i sindikatima te što će biti u fokusu njezinog djelovanja.
Izbor Gordane Deranje zanimljiv je i iz razloga što dolazi iz metalne industrije i usko je vezana uz brodogradnju koja, najblaže rečeno, baš i nije bila popularna branša za koju su se zalagali i borili njezini prethodnici.
Na koji ćete način pokušati pomoći domaćoj brodogradnji i u kojem vidu mislite da će ta industrija opstati?
– Mislim da su se sve naše vlade maćehinski odnosile prema nekadašnjoj izvoznoj perjanici. Nerazumna smjenjivanja uprava, trošenje subvencija bez kontrole, neprovođenje restrukturiranja, čast izuzecima, i dolaskom krize našli smo se u neobranom grožđu. I onda, da bi se riješila problema, Vlada u vrijeme najveće krize u brodogradnji provodi privatizaciju navoza. Ni stav Europske unije nije bio ništa bolji prema brodogradnji. Navest ću primjer Njemačke koja se u krizi odrekla svoje brodogradnje, ali je zato snažno stala uz autoindustriju. Naša Vlada u krizi nije stala niti iza jedne industrijske grane. Činjenica da se industrijska strategija donosi 2014. godine dovoljno govori sama za sebe. Napravio se propust i brodogradnja ne dobiva status strateške djelatnosti. Propustilo se vidjeti da brodogradilišta u najkraćem roku mogu zaposliti veliki broj ljudi i da mogu biti jak čimbenik izvoza. U Europskoj uniji polako se mijenja odnos prema brodogradnji i tu HUP vidi priliku, da prateći mjere koje su u najavi i koje bi se trebale usvojiti, inzistira da se usvoje i kod nas. Hrvatska brodogradnja će sigurno opstati ako se orijentira na gradnju sofisticiranih brodova, brodova za opskrbu naftnih platformi, jaružara… U brodogradnji ima dosta domaće pameti i vrhunske radne snage tako da se ne bojim za njenu budućnost.
Kakve se promjene mogu očekivati vašim dolaskom na čelo HUP-a?
Odavno upozoravamo
Od velikog broja malih i srednjih poduzetnika, kao i onih iz proizvodnje, mogu se čuti zamjerke kako se HUP u svom djelovanju uglavnom povodio za primjedbama i sugestijama koje su stizale od onih »velikih«, kao što su Agrokor, Atlantic grupa, Adris…? Planirate li spustiti tu razinu utjecaja unutar HUP-a kako bi se bolje artikulirali interesi svih članica, a time i gospodarstva u cjelini?
– HUP zastupa interese svih svojih članica bez obzira na veličinu. U Hrvatskoj je 99 posto poduzeća u kategoriji malih i srednjih tvrtki koje sudjeluju s preko 50 posto udjela u BDP-u. Stoga je i u HUP-u zastupljenost malih i srednjih tvrtki preko 90 posto koje su organizirane kroz 29 granskih – industrijskih udruga. Odluke se donose prema onome što jedna industrijska grana ili sektor, odnosno njezini članovi i tijela, smatraju najboljim. U takvim procedurama ne dijelimo članove na velike i male. Rekla bih da svakodnevnu pomoć i podršku HUP-a u rješavanju njihovih problema više trebaju male i srednje tvrtke nego velike kompanije koje raspolažu daleko većim internim resursima i kojima su dostupnije usluge vanjskih eksperata. Udruga malih i srednjih poduzetnika provodi čitav niz aktivnosti kako bi osigurala da se njihov glas što više čuje. Jedan od njihovih dobro poznatih projekata je »Radni ručak« na kojem se poduzetnici susreću s ministrima i drugim predstavnicima regulatornih tijela i tako dobivaju priliku direktno iznijeti svoje probleme i tražiti odgovore na svoja pitanja. Prvi slijedeći takav susret bit će 20. listopada s ministrom financija, Borisom Lalovcem.
– HUP i njene članice ne bježe od činjenice da su se tvrtke trebale ranije početi mijenjati i biti spremnije za krizu i Europsku uniju. Trebali smo se ranije ozbiljnije okrenuti tržištima izvan Hrvatske. No, rezultat tih grešaka poslodavci plaćaju kroz nestanak tvrtki ili značajno smanjivanje vlastitih poslovnih aktivnosti. Kontinuirana promjena, prilagođavanje i učenje jedini put je konkurentnosti i to mi, poslodavci i dalje učimo u ovoj krizi. I odgovorno tvrdim, tko se ne prilagodi i nije prilagodio, nestao je ili će nestati. I to je dio naše odgovornosti za koju smo i platili najveću cijenu. Međutim, i kada mi sve napravimo što je u našoj domeni utjecaja, za ozbiljan oporavak treba nam pomoć okruženja u kojem radimo. A zna se tko donosi odluke i odlučuje o tome hoće li se promijeniti okruženje. Mi smo odavno upozorili da oko toga moramo postići širi konsenzus jer će bilo koja vlada biti suočena s istim otporima kao i ova. Sa širim društvenim dogovorom promjene bi bilo lakše provesti. No, s njim ili bez njega u reforme ćemo u nekom trenutku ipak morati ići. Za sve nas bolje je da to bude što prije.
Nema popuštanja
– Retorika HUP-a se ne temelji na populizmu. Mi se sustavno zalažemo za konstruktivan socijalni dijalog. U tom dijalogu nastojimo argumentirano ukazivati na probleme i nuditi moguća rješenja da bi se pokrenulo gospodarstvo. I tu nema popuštanja, niti kompromisa, tu čvrsto stojimo na stavovima što se i koje promjene trebaju događati. No, istovremeno smatramo da se o tome prije svega treba argumentirano razgovarati za stolom, umjesto se nadvikivati i galamiti u medijskom prostoru s ideološkim demagogijama. I Vladu i sindikate zaista doživljavamo kao partnere, naročito u ovim teškim vremenima jer smo svi potrebni da izađemo iz krize. Zato nam treba otvoren i kvalitetan socijalni dijalog.