Foto: Nikola Blagojević
Molimo za strpljenje, jer mi smo ovdje za pacijente, poručio je sindikalni povjerenik sindikata Zajedno Irislav Šabulić
povezane vijesti
RIJEKA – Prvom danu štrajka u Kliničkom bolničkom centru Rijeka, kako ističu u upravi bolnice, odazvala su se 42 radnika iz četiri organizacijske jedinice.
Nešto drugačije brojke iznijeli zadravstveni radnici koji su se okupili ispred glavne zgrade KBC-a Rijeka na riječkom lokalitetu, a koji spominju oko 150 zaposlenika riječke bolnice koji su od u štrajku.
Prema riječima glavnog tehnologa Kliničkog zavoda za nuklearnu medicinu u KBC-u Rijeka Irislava Šabulića, zaposlenicima riječke bolnice štrajk je način borbe za osnovna prava dijela zdravstvenih radnika kao što su radiološki tehnolozi, farmaceutski tehničari i laboranti, a to su ispravljanje diskriminacije koju je donijela uredba o koeficijentima, povećanje osnovice plaće i isplata naknade za topli obrok.
– Nažalost, povod ovog okupljanja nije nam drag, ali smo bili prisiljeni doći i da na ovaj način reagiramo.
Žao mi je i mislio sam da u svojoj karijeri neću doživjeti da se na ovaj način moramo boriti za naša osnovna prava. A osnovna prava koja tražimio su ispravljanje diskiriminacije uredbe o koeficijentima, povećanje osnovice plaće i naknada za topli oborok.
Naši dragi pacijenti znaju da smo mi za njih bili ovdje, da smo tu i danas i da ćemo i sutra biti tu. Molim ih zato za razumijevanje, da se svi strpe i svi će doći na red.
Mi nismo na suprotstavljenim stranama jer naši kolege su pacijenti, naši članovi obitelji i naši prijatelji također. Imamo puno razumijevanja za vas, ali vas molim da nam date podršku da što prije riješimo ovaj problem i što prije normalno počnemo s radom, rekao je Šabulić koji je rekao da se na Kliničkom zavodu za nuklearnu medicinu trenutno ne izvode scintigrafije i ne injiciraju izotopi.
Ne obaziru se na prijetnje, bore se za struku
Prema njegovim riječima, zdravstveni radnici koji su se odazvali štrajku ne obaziru se na eventualne prijetnje jer se bore za struku.
– Oni koji su nas natjerali na ovo, za sebe su se pobrinuli. Ako im zatreba, oni će sutra letjeti za Ameriku, za Švicarsku ili Skandinaviju, a tamo će raditi naši kolege i prijatelji, i to najmanje triput veću plaću.
Mislim da je sramotno do čega smo došli. Ljudi koji dežuraju ovdje po 12 sati nemaju naknadu za topli obrok.
Je li sramotno da vozač saniteta ima manju plaću od šofera vlakića u nacionalnom parku?
Je li sramotno da ja kao glavni inženjer zavoda imam manju plaću od dresera konja u Lipiku, upitao se Šabulić.
Paradoks farmaceutskih tehničara
Štrajku u riječkoj bolnici odazvali su se i farmaceutski tehničari, a Svjetlana Jakovac, glavna farmaceutska tehničarka bolničke ljekarne, upozorila je kako nova uredba o koeficijentima, farmaceutske tehničare svrstava u ostale zdravstvene radnike.
– Ovdje radim više od 33 godine, a ujedno sam i predsjednica Hrvatskog društva farmaceutskih tehničara.
Farmaceutski tehničari nisu ni prepoznati u uredbi, mi smo svrstani u ostale zdravstvene radnike. Paradoks je da za upis u srednju farmaceutsku školu učenik mora imati prosjek ocjena iznad 4,9 i onda dođe na plaću koja iznosi manje od tisuću eura u javnoj ljekarni, a nešto više od tisuću u bolničkoj ljekarni.
Mi ovdje moramo položiti razne ispite, poput onih o rukovanju s otrovima, radimo s vrlo opasnim kemikalijama, dio tehničara radi na proizvodnji lijekova u laboratorijama za centralnu pripravu citostatika i moram priznati da radimo vrlo odgovoran posao, kako u javnoj ljekarni, tako i u bolnici.
Međutim, s novom uredbom o koeficijentima nisu uzeti u obzir upravo uvjeti rada i naša odgovornost.
Farmaceutski tehničari postoje i uvijek možete računati na nas, ali isto tako molimo da se valorizira naš rad i što on znači za zdravstveni sustav, poručila je Jakovac.
Laboranti podcijenjeni kao struka
Glavna inženjerka Kliničkog zavoda za patologiju i citologiju Jasmina Zuzzi Janjetić istaknula je kako su laboranti izrazito podcijenjeni kao struka.
– Smatram da smo jako podcijenjeni kao struka, da nas se ne smatra dijelom dijagnostike, a mislim da smo svi mi ovdje dijagnostika i bez naših nalaza, ne može se ni postavljati dijagnoza. Radimo s jako puno otrova koji nisu ni uvršteni na listu otrova, a svugdje u Europi laboranti na poslovima na patologiji i citologiji rade šest sati dnevno, a mi radimo osam satno radno vrijeme, s time da nas se kontrolira s prijavama i odjavama.
Sve to moramo ispoštovati, a kao struka nismo nimalo cijenjeni.
Nadam se da je vrijeme da se u zakon uvrsti što radimo, da se prizna naša struka, da budemo adekvatno plaćeni za naš rad i da se poradi na zaštiti svakog od naših radnika, poručila je Zuzzi Janjetić.
U Puli ne štrajkaju
Danas su brojni medicinari u štrajk, ali kako saznajemo iz OB Pula, takav slučaj nije i u najvećoj istarskoj bolnici.
– U Općoj bolnici Pula nijedan djelatnik nije započeo štrajk te se na svim radilištima posao odvija u planiranom opsegu i sa planiranim brojem djelatnika, odgovoreno nam je na upit.
Premda aktivno ne sudjeluju, saznajemo da zdravstveni djelatnici podržavaju svoje kolege koji su u štrajku. Naime, u pulskoj bolnici zasad je svega šest članova Sindikata Zajedno, organizatora štrajka. (J.M.)