pixabay, pixsell
Alkoholna pića bi se mogla uvrstiti na listu gdje se danas nalaze duhanski proizvodi, jasno je da bi se uskoro moglo dogoditi da sudbinu kutije cigareta dožive i vina: goleme trošarine i brutalni dizajn
povezane vijesti
Fini, elegantni restoran. Nakon što ste odabrali hranu, na red dolazi vino. S obzirom na menu, odlučujete se za bijelo, malvazija, jedan od najboljih istarskih vinara. Konobar vašem stolu prinosi “kiblu” s ledom iz koje vas “gleda” etiketa na kojoj je uz sitni logo proizvođača i golema fotografija ljudske jetre u zadnjem stadiju ciroze. Nije teško zamisliti što će se nakon ovakvog prizora dogoditi i koliki će biti tek gostiju, budu li uopće htjeli ostati u restoranu i ikad više u njega ući.
Iako ovaj kratki opis uz degutantnost priziva i niz upitnika o besmislu takve slike, istina je ipak drugačija. Europski parlament naime 14. veljače kreće s finalnom raspravom u čijem je središtu zanimanja Europski plan za borbu protiv raka. Samo po sebi to ne da nije sporno, vrlo je pohvalno jer i u Hrvatskoj svjedočimo porastu malignih oboljenja, no ono što bi moglo imati jako loše posljedice nakon što rasprava završi, a zaključci krenu na usvajanja, činjenica je da je dio te strategije i novi tretman prema vinu. S obzirom da se alkoholna pića, prema prihvaćenom prijedlogu, također uvrštavaju na listu gdje se danas nalaze duhanski proizvodi, jasno je da bi se uskoro moglo dogoditi da sudbinu kutije cigareta dožive i vina: goleme trošarine i brutalni dizajn.
Ne treba ni dvojiti kakve bi to posljedice mogli imati po hrvatsku, ionako onemoćalu poljoprivredu, na vinogradarstvo koje je sasvim sigurno jedan od najboljih segmenata te gospodarske djelatnosti. K tome, problem je to koji se može prenijeti i na ugostiteljstvo, na gastronomsku scenu, ne samo zbog novih, po iskustvima iz “duhana” sve samo ne malih, poreznih opterećenja, nego i na estetskom planu – teško da netko želi na svom stolu, prigodom objedovanja ii večere imati bocu s etiketom na kojoj su naslikane mrtvačke glave, cirotična jetra ili nos ispucalih kapilara.
Za sada je protiv mogućnosti takve odluke najglasnije reagirala Unione Italiana Vini pojasnivši da je konzumacija vina dio talijanske kulture. Naglasili su i to da iako idu u red najvećih potrošača vina, u Europi uz Cipar troše najmanje žestokih alkoholnih pića te nemaju naglašenijih problema s alkoholizmom i bolestima s njime izazvanim. Štoviše potpredsjednik UIV-a Sandro Sartor naglašava kako je konzumacija vina uz jelo dio procesa koji doprinosi zdravlju, ne nikako razvoju bolesti. BECA (Beating Cancer), posebna komisija EP-a i Svjetska zdravstvena organizacija s druge strane ističu, što je na sjednici EP-a u prosincu i prihvaćeno, kako ne postoji granica do koje je alkohol “dobar”, točnije da je svaka konzumacija alkoholnih pića – loša.
Slijedi li nam Valentinovo i – ciroza na etiketi?