Foto Davor Kovačević
Ministar Davor Filipović pred saborskim Odborom za gospodarstvo odgovara na pitanja zastupnika o Ini
povezane vijesti
Ministar gospodarstva Davor Filipović stigao je na saborski Odbor za gospodarstvo, gdje će ga ispitivati o Ini. S time se složila HDZ-ova većina u Saboru nakon što je pred Antikorupcijskim vijećem svjedočio bivši šef Janafa Dragan Kovačević, a oporba zatražila nova saslušanja.
Filipović je ranije rekao da se veseli odgovaranju na pitanja zastupnika te pozvao sve koji žele da dođu i pitaju ga što hoće.
Prvo pitanje Anke Mrak Taritaš
Anka Mrak Taritaš pitala je što su obveze članova Uprave koja je Vlada imenovala na razdoblje od šest mjeseci. Također je pitala što je s Nadzornim odborom u kojemu je sjedio i sam ministar.
“Hoće li se Ina i dalje baviti istraživanjima? Što je s dvije rafinerije? Živimo u zanimljivim vremenima, ja bih voljela da živimo u malo manje zanimljlivim vremenima.
Države vode računa ad imaju rafinerije koje barem proizvode dizelska goriva, a naša je prestala raditi i pitanje je kada će i hoće li opet raditi. Što će biti budućnost Ine?”, pitala je, prenosi N1.
“Što je plan ove Vlade?”, pita ministra.
Filipović se na početku zahvalio na pozivu.
“Moram reći da sam se odazvao u najkraćem mogućem roku, i zato što je poziv uputila Mrak Taritaš jer mi smo stari kolege iz zagrebačke Skupštine. Pokušat ću odgovoriti na vaša pitanja.
U startu ću reći da mislim da je jedna od najvećih grešaka hrvatske politike bila prodaja Ine. Sada u ovoj situaciji pokušavamo izvući maksimum kako bi zaštitili građane”, rekao je Filipović na početku.
Filipović je rekao i kako su trojica novih članova Uprave koje je odabrala vlada birani po kriteriju izvrsnosti i stručnosti. “Oni djeluju u okviru Uprave, Uprava je kolektivni organ koji podliježe zakonu, oni trebaju štititi interese kompanije i mi im ne možemo davati upute.
Oni će raditi na promjeni modela korporativnog upravljanja koji je nužno promijeniti”, kaže Filipović dodajući da se ogroman korporativni skandal dogodio jer sustav upravljanja ne funkcionira.
Filipović: Dugoročni plan zaštita hrvatskih interesa u Ini
Filipović kaže i kako je dugoročni plan zaštita hrvatskih interesa u Ini, ali da o detaljima ne može govoriti.
“Vlada RH donijela je odluku da se sve raspoložive količine plina moraju prodati HEP-u, a HEP ih dalje prodaje hrvatskim bolnicama, školama, vrtićima…
I na taj smo način stabilizirali velike poremećaje u opskrbi plinom koji su se mogli dogoditi”, kaže Filipović.
Dodaje i da je smijenjena cijela Uprava nakon skandala koji se dogodio i da je to prva poruka koju je premijer poslao.
Filipović kaže kako Vlada vuče dobre poteze, koji zemlju u situaciji krize stavljaju u povoljniju poziciju od one u kojoj su neke druge europske zemlje.
Što će raditi novi članovi Uprave?
Nikola Grmoja spočitnuo je ministru da ne govori o onome što je tema saslušanja i rekao kako je jasno zašto je ministar izabrao doći na saslušanje u kontroliranim uvjetima Odbora za gospodarstvo.
“Ne znam što je ovdje kontrolirano osim vaše fiksacije ovdje gdje kontrole nema”, odgovorio mu je šef Odbora Žarko Tušek.
Željko Pavić zatražio je od ministra da objavi što točno novi članovi Uprave trebaju napraviti te rekao da nije točno da NO ne može kontrolirati Upravu jer je upravo to posao NO-a.
Filipović je odgovorio kako to u Ini ne funkcionira jer pred NO dolazi vrlo mali broj odluka. “Kako netko nešto nije vidio? Jednostavno, sustav ne funkcionira, nešto se mora promijeniti i to će raditi naši članovi narednih šest mjeseci.
Sve je napravljeno kako bi se smanjio utjecaj hrvatskih članova u Upravi Ine i inzistirat ćemo da se upravljanje stavi u okvire Zakona o trgovačkim društvima”, kaže ministar.
Naglasio je i kako on ne može članovima Uprave diktirati što i kako će raditi jer oni moraju raditi na dobrobit Ine. Filipović kaže i kako nije normalno da o 20 milijuna eura odlučuje četvrta razina odlučivanja.
Anka Mrak Taritaš podsjetila je kako hrvatski članovi Uprave nisu htjeli otići dok nisu bili prisiljeni. Pitala je što je otpremninom za njih, a Filipović je rekao kako optremninu neće dobiti jer je tako odlučio NO.
“Navijanje za protivničku momčad”
Dalija Orešković ministru je rekla da je neistinito i koruptivno prikazao što je glavni problem u upravljanju Inom. “Glavni problem je to što je na temelju koruptivne radnje Ive Sanadera mađarskoj strani dana ovlast preglasavanja. Da pojednostavnim, mađarska strana i mađarski direktor imaju glas koji vrijedi dvostruko. Ono što je problem HDZ-ove vlade je činjenica da taj ugovor nije spremna poništiti”, rekla je Orešković dodajući da je vrlo neobično i da se rijetko događa da se najveći pravni autoriteti usuđuju javno komentirati činjenicu da hrvatska strana ima mehanizam, a za njim ne poseže. Ne postoji prihvatljiv način da se vi dogovarate s Mađarima, a da hrvatska javnost o tome ništa ne zna, poručila je ministru.
Tušek je opomenuo Orešković zbog dugog izlaganja, a Filipović je rekao kako bi joj trebalo dopustiti da govori i više, ali da to što ona govori može biti okarakterizirano kao “navijanje za protivničku momčad”. Također je rekao kako DORH ima drugačije mišljenje o ugovoru s Mađarskom te da bi, da se stvari mogu tako lako napraviti, već bile napravljene, kako javlja televizija N1.
Filipović: Nikad u životu nisam sa Škugorom razgovarao o Ini ni bilo kakvom plinu
Stjepo Bartulica pitao je ministra o njegovom odnosu sa Škugorom te je li istina da se s njim sastajao u jednoj zagrebačkoj konobi i o čemu su razgovarali. Također je pitao kako je upoznato Gorana Husića.
“To je teška laž. Nikad u životu nisam s tim čovjek jeo, razgovarao o Ini ni bilo kakvom plinu. Pa nije mojoj mami uplaćeno 23 milijuna kuna ni bilo kome iz moje obitelji. Napisima nekog tabloida se neću baviti”, rekao je Filipović, kako javlja televizija N1.
“Ima puno prostora za napredak kad se govori o zakonskoj regulativi energetskog sustava”
Sandra Benčić rekla je Filipoviću da ne shvaća kako će se mijenjati korporativni model upravljanja koji paše Mađarima dok oni imaju mogućnost preglasavanja. Također, rekla je da se situacije kakve su bile u ovoj aferi mogu dogoditi opet jer zakon to omogućava komunalnim tvrtkama koje imaju mješoviti sustav opskrbe i distribucije.
“Ima puno prostora za napredak kad se govori o zakonskoj regulativi energetskog sustava. Na tome ću raditi, ti zakoni su me zatekli, naslijedio sam ih. Ima puno prostora za napredak i radit ću na tome da se sve anomalije koje se mogu dogoditi promijene. Što se tiče modela upravljanja, tražit ću da se on stavi u okvire Zakona”, rekao je ministar dodajući da će sve učiniti da se to promijeni, kroz razgovor, ali da treba imati na umu da glavnu riječ vodi mađarska strana.
Interes hrvatskih građana
“Ništa nije sveto pismo kad govorimo o tom sporazumu. Stavit ćemo interes hrvatskih građana na prvo mjesto. Ovaj skandal poruka je da moramo krenuti u pravom smjeru, a to se može samo promjenom modela upravljanja”, rekao je Filipović Sandri Benčić, kako javlja televizija N1.
Sukob interesa
Nikola Grmoja pitao je ministra je li se izuzeo od glasanja o izvještaju o 2021. jer je bio u sukobu interesa. Filipović je tražio da mu kaže kada je to točno bilo, a Filipović je rekao kako je očekivao da će barem znati što je točno govorio. “Ima stotinu izvještaja. Sudjelovao sam na dvije sjednice NO-a, jedna je bila konstituirajuća, to je sjednica kad se skupite, sjednete, kažete to je NO. Na drugoj sjednici nisam podržao usvajanje zapisnika sa sjednice na kojoj su se usvajali poslovni planovi za 2022. jer nisam sudjelovao i nisam radio na izradi tih poslovnih planova. Nisam podržao izvještaj o nadzoru poslovanja za 2021. Dio mađarskih članova je negodovao zašto to ne prihvaćam, a nisam jer nisam sudjelovao u tome”, objasnio je Filipović, kako javlja televizija N1
Ministar je Grmoji rekao i da bi mu Troskot trebao pojasniti razlike između nekih izvještaja. Financijski izvještaj je podržao, kaže, jer je jedan ugledan revizor rekao da je sve u redu. “nigdje nije naveden plin ni bilo što oko plinskog poslovanja, to sam podržao”, kaže Filipović.
“Sasvim je jasno da je ministar obmanjivao hrvatsku javnost dok je istovremeno glasao za izvješće revizije i financijski izvještaj za 2021. Za glasati o nečem takvom se valjda morate informirati i ovo je jasan dokaz da snosite odgovornost za ono što se događalo jer ste digli ruku i podržali izvještaj o onome što se događalo”, rekao je Grmoja.
“Za razliku od vas, ja ne obmanjujem javnost, rekao sam što nisam podržao. Na jednoj sjedinici nisam podržao dvije odluke”, rekao je ministar ponavljajući da jedan od najuglednijih svjetskih revizora u izvješću nije naveo ništa o plinu.
Mrak Taritaš: Ministar naslijedio bahatost i bezobraštinu od Ćorića
Grmoja je inzistirao da se odobri stanka, a Tušek je rekao kako na njegovom odboru to ne može. “Na odgovarajući način primjenjujem Poslovnik”, rekao je Tušek.
Grmoja je nastavio inzistirati da kao saborski zastupnik ima pravo tražiti stanku, a objašnjenja da on ne može zatražiti stanku prekinula je Anka Mrak Taritaš zatraživši stanku. Rekla je kako je jako nezadovoljna jer je ministar došao nepripremljen i da nisu dobili odgovore na sedam pitanja koja su bila jasna.
“Kad je Filipović naslijedio Čorića, očito je naslijedio i njegovu bahatost i bezobraštinu. Ovo nisam vidjela ni na jednom Odboru i ne bih htjela da se ovaj Odbor pretvori u to. Molim vas da stanka bude formalno u trajanju od 10 minuta”, rekla je. Tušek je stanku odobrio, kako javlja televizija N1.
Grmoja: Hoćete li to konačno priznati da ste se nalazili sa Škugorom?
Dalija Orešković poručila je da Odbor nije iznad Sabora, a Tušek joj odgovorio kako nitko nije ni rekao da je iznad Sabora.
Grmoja je objasnio kako je stanku zatražio kako bi dokazao da je u pitanju predstava u režiji vladajućih. “Niste mi dopustili postaviti pitanje nego ste svako pitanje tretirali kao posebnu repliku. Da tako radimo na Antikorupcijskom vijeću, ne bismo nikad dobili odgovore”, rekao je.
“Ministre, jako ste se uznemirili kad vas je kolega Bartulica pitao jeste li se nalazili sa Škugorom. Znate li što ste rekli? Da niste s njim jeli i da niste pričali o Ini. Sad je jasno da ste se očito nalazili sa Škugorom. Hoćete li to konačno priznati? Ja vam preporučam da priznate nakon stanke. Odgovorite konačno na to pitanje”, rekao je Grmoja, kako javlja televizija N1.
Ahmetović citirala Filipovićev znanstveni rad
Nakon pauze, Mirela Ahmetović je ministru rekla kako je pet mjeseci bio u NO-u Ine i nije kritizirao rad Uprave. Citirala mu je i njegov znanstveni rad te tražila da objasni nesklad između svojih stavova i djela.
Tražila je i da objasni kako je donesena odluka o prestanku rada rafinerije u Rijeci. Pitala je i je li sa Škugorom razgovarao o HEP-u.
Ministar je odgovorio da ga veseli to što Ahmetović čita njegove znanstvene radove. Što se tiče odluka o rafineriji, Filipović kaže kako je na sjednici NO-a postavljao pitanja i kritizirao kašnjenje kapitalnih ulaganja, među ostalima i u rafineriju Rijeka. Rekao je kako zatvaranje rafinerije u Rijeci nije nikakva uputa Vlade nego je planiran remont i modernizacija rafinerije i da je to odluka Uprave. “Meni je bilo bitno da se osigura neometana opskrba naftnim derivatima u Hrvatskoj. Ina je osigurala do početka veljače, a radi se na tome da se osiguraju količine za do trenutka kad će modernizirana rafinerija krenuti s radom. Možda je prisutan dojam da sad nije trenutak za modernizaciju, ali za rad rafinerije je potrebno vakumsko plinsko ulje koje se nabavlja iz Rusije i rafinerija se mora modernizirati kako ne bi više bilo potrebe za njim”, rekao je, kako javlja televizija N1.
Na pitanje hoće li Vlada tužiti bivše članove Uprave, Filipović kaže kako će vidjeti kakvi će biti rezultati revizije i da će odluke donositi sukladno tome.
Ministar kaže kako je u potpunosti irelevantno s kim je on i o čemu razgovarao. “Važno je što sam napravio i što sam radio. Mojoj mami nije uplaćena nijedna lipa, a kamoli milijuni. Znam da vas to ne veseli, ali to su činjenice”, rekao je Filipović.
Filipović: Pet mjeseci u NO-u bilo je dovoljno da se stekne uvid
Filipović je, odgovarajući Anki Mrak Taritaš, rekao kako je pet mjeseci u NO-u bilo dovoljno da se stekne uvid u neku problematiku, a ne da postane stručnjak za energetiku.
Plinska solidarnost
Filipović je odgovarajući Vesni Vučemilović rekao i kako bi novi burzovni indeks koji je donio EK trebao smiriti cijenu plina te da je donesena odluka o zajedničkoj nabavi plina koja će omogućiti da više članica zajedno nabavlja plin.
“Mora postojati solidarnost i sve su države članice dužne potpisati ugovore sa susjednim zemljama. Razgovaramo i s drugim državama”, rekao je.
Ministar vjeruje u uspjeh
Mrak Taritaš rekla je kako se kroz ovo saslušanje htjelo dobiti odgovore na pitanja kako dalje. Na neke stvari ministar nije htio odgovoriti, kaže Mrak Taritaš koja je ministra pitala i je li spreman promijeniti neke stvari u Statutu koje bi dovele do promjene načina upravljanja. Dotaknula se i teme rafinerija, a Filipović je ponovio ono što je ranije govorio o rafineriji u Rijeci, kako javlja televizija N1.
“Cilj je što veća proizvodnja hrvatskog plina i na tome ćemo inzistirati”, rekao je Filipović ponavljajući da misli da je prodaja Ine najgori potez hrvatske politike, ali da je to nešto što je on zatekao i ne može to promijeniti preko noći. Ipak, Filipović kaže kako vjeruje da će u ciljevima uspjeti.
“Deblokada pravosuđa”
Vidović Krišto rekla je kako bi u nekoj drugoj zemlji vlada već morala odstupiti, a veliki broj ministara bi bio procesuiran. Dodala je i da će se to i dogoditi kad “deblokiramo pravosuđe”. Ministra je pitala je li razmišljao o podnošenju ostavke jer je izgubio kredibilitet za obnašanje funkcije. Zbog ovakve afere u Njemačkoj bi, rekla je, odletio i portir.
Filipović se unaprijed ispričao jer misli da će Vidović Krišto sve što kaže doživjeti kao uvredu. Rekao joj je kako nikoga nije gurao u HEP. “Ja sam tek došao u Vladu, iz moje perspektive trebaš raditi i dokazati se da bi išao u neka predlaganja. Ako imate ikakve saznanja da netko radi kako ne treba, to trebate prijaviti. Malo mi je čudno da nitko ne dovodi u pitanje mađarsku stranu. Mi se ovdje nalazimo, točno ste rekli, ima li netko sa 49 posto vlasništva u nekoj firmi ovlasti da radi ovo što radi Mol. Što se tiče poništenja ugovora, DORH i Katedra za međunarodno pravo su mišljenja da se ne može ići u tom smjeru. Revizija pred švicarskim sudom je bila nepovoljna”, kaže Filipović.
Govoreći o Zovku, rekao je da je možda kompetentan, struka ga uvažava pa je možda zato bio član Uprave.
Naknadna pamet
Ministar je odgovorio i na opsežno pitanje Dalije Orešković. Rekao je kako će provjeriti postoji li mogućnost da se javno objave mišljenja DORH-a i Katedre za međunarodno pravo.
Govoreći o Antikorupcijskom vijeću, Filipović kaže kako je ono kompromitirano svjedočenjem Uskokovog osumnjičenika. Dodao je i kako smatra da je smiješno kad netko dođe s naknadnom pameću i govori što je trebalo raditi, javlja televizija N1.
Zakonski okvir treba unaprijediti
Sandra Benčić pitala je što sprečava opskrbljivače i distributere da plin koji kupe po povoljnoj cijeni prodaju kome žele. Ništa u našim zakonima ih ne sprečava da to naprave, rekla je. “Najsignifikantnija rečenica u aferi je ona koju je Škugor rekao kad su ga uhapsili: ‘Pa to se tak radi u Ini’. Nije problem u lopovima u Ini sa stranačkom iskaznicom, nego da su im zakoni to omogućili”, rekla je Benčić koja je zatražila da se Vlada obveže da će dati prijedloge zakona kojim će se onemogućiti onima koji pružaju javnu uslugu da preprodaju svoje viškove na slobodnom tržištu nego isključivo HEP-u. Time će se, kaže ona, spriječiti malverzacije.
Filipović je odgovorio da je uredbom propisano da se plin kupljen po fiksnim cijenama može koristiti samo za javnu uslugu te je ponovio da zakonski okvir treba unaprijediti.
Ahmetović: Država mora tužiti bivše članove Uprave
Ahmetović je rekla kao Ina u godinu dana ima dobit od oko milijardu kuna, a to je jedan čovjek uspio ukrasti u godinu dana.
“Nikome nije čudno što partner na istoj stvari zarađuje pet puta više nego ti i to nikome nije čudo. To što ste, ministre, na moje pitanje jeste li razgovarali sa Škugorom odgovorili time da ništa nije nađeno na računu vaše majke meni dovoljno govori”, rekla mu je. Dodala je i da Vlada mora tužiti bivše članove Uprave za nadoknadu štete jer bi u suprotnom oni mogli tužiti državu zbog neisplate otpremnine u situaciji kad nisu napravili ništa pogrešno.
Govoreći u rafineriji u Rijeci, Ahmetović kaže kako se nigdje u svijetu rafinerije ne zatvaraju u potpunosti zbog modernizacije, eventualno zbog generalnog remonta, ali da on traje mjesec do dva dana.
Pitala je zašto se ne dogovori sa strateškim partnerom Molom da nabavi to rusko ulje, jer oni nisu prihvatili sankcije, i onda mogu to ulje preprodati Ini.
Remont rafinerije u Rijeci
Filipović je, odgovarajući Ahmetović, rekao kako je remont rafinerije u Rijeci planiran i kako je to ulaganje u njenu budućnost. Nakon remonta moći će obraditi količinu nafte koja je dovoljna da se zadovolje potrebe Hrvatske, Slovenije i Bosne i Hercegovine, javlja televizija N1.
U tijeku je, kaže ministar, i revizija koju je zatražio u Ini, a što se tiče otpremnine bivšim članovima Uprave, Vlada je pronašla valjan razlog da se ona ne isplati, rekao je.
Grmoja: “MOL je morao primijetiti kriminal”
Nakon pauze Nikola Grmoja je uzeo riječ:
“Kriminal u Ini morao je netko u MOL-u primijetiti. Taj kriminal se očito HDZ-u dopušta da bi Mađaraska mogla provoditi svoje nacionalne interese na uštrb interesa građana Hrvatske. Postavljate ljude koji nemaju integriteta i koje Mađari koriste za svoje interese. I na kraju, pitanje – cijena lož ulja za poljoprivrednike za iduću godinu, što s tim ljudima?”
Vesna Vučemilović postavila je pitanje Filipović o Zelenom planu.
“Svi znamo da Sisačka rafinerija ne radi već dugo. Zašto, dosta je informacija zadnjih mjeseci. Bivši ministar Ćorić uvjeravao nas je da će tamo biti velika ulaganja i proizvodnju bioetanola. Što se s tim događa?”
Ulaganja u Rafineriju Sisak
“Što se tiče investicija u Rafineriju osigurana je milijarda kuna. Nova uprava Ine provodi analize. Očekujemo da se s tom investicijom krene”, odgovorio je Filipović.
Odgovarajući Grmoji rekao je: “Slobodno se osjeća, razmahao se jer nema g. Zekanovića. Mislim da su vaše optužbe smiješne. Nikad se nisam sastao s tim gospodinom u konobi, o čemu piše tabloid. Pokušavate samo izokrenuti stvari. Sjećam se kako ste kadrovirali u Hrvatskim vodama kad ste čovjeka sa srednjom stručnom spremom postavili za direktora. Govorite o zatvaranju Rafinerije Sisak – u tome nisam sudjelovao, ali vaši ministri jesu. Provjerite Google.
Osjećate li vi odgovornost za dvije milijarde kuna koje ćemo morati platiti? Možda se s tim mogao kupiti plin ili je moglo otići umirovljenicima.
Što se tiče cijene lož ulja, provjerit ću s Inom.”
Nikola Grmoja je dobio treću opomenu te danas više ne može raspravljati.
Ključna pitanja bez odgovora
Potom je Grčić Filipovića pitao:
“Nismo čuli odgovore na ključna pitanja. Ne znamo kako Vlada namjerava mijenjati model upravljanja u Ini. Razmišlja li o pokretanju procedure utvrđivanja ništetnosti tog sporazuma koje je HDZ-ov bivši premijer sklopio s MOL-om? Što je s vlasništvom nad Inom?
Što će se dogoditi ako se obistine najgore procjene da cijena dizela i dalje raste do neslućenih razmjera?”
Filipović je odgovorio: “Razdoblje pred nama je neizvjesno i može se dogoditi da cijena naraste. U tom slučaju ćemo sigurno spustiti trošarine na europski minimum i otvoriti razgovore na europskoj razini da se privremeno taj minimum još spusti.”
“Problematika Ine nije problematika Filipovića, svi su dali svoj obol”
Žarko Tušek je na kraju sjednice zaključio:
“Nije mi bilo drago gledati dio zastupnika danas s osobnom agendom pa raspravu usmjeravaju van konteksta. Pozivam ih da na budućim sjednicama to ne prenose na Odbor za gospodarstvo Hrvatskog sabora. Problematika Ine nije problematika Filipovića i ove vlade, nego problematika odnose hrvatske politike i društva zadnjih dvadesetak godina prema toj kompaniji. Svi su dali obol, loš obol i da smo tu gdje jesmo.
U ovoj situacija Vlada, po meni, čini sve da u ovoj globalnoj krizi Hrvatskoj osigura sigurnost i zaštiti naše građane i gospodarstvo. U ovakvoj situaciji imati još ovakav problem nije lako, to treba respektirati.
Odgovor na pitanja danas mogli bi dati mnogi akteri. I oni su živi i zdravi, dionici odnosa u Hrvatskoj. Brzo se moramo dogovoriti koje su to još osobe koje bi mogle dati pojašnjenja da situacija bude jasnija. Ministre zahvaljujem na dolasku.”