Snimio Darko Jelinek
Žele utvrditi sposobnost neovisnih tijela i sudske vlasti da detektira, istraži i procesuira korupciju i slučajeve zlouporabe ovlasti, te utvrdi prepreke unutar sustava za brže sankcioniranje korupcije i organiziranog i gospodarskog kriminaliteta.
povezane vijesti
ZAGREB – Predstavnici oporbenih klubova predstavili su danas prijedlog odluke o osnivanju saborskog istražnog povjerenstva koje bi trebalo utvrditi eventualna ometanja, onemogućavanja ili druge nedopuštene utjecaje vlasti na neovisne istrage i procesuiranje slučajeva korupcije.
Predsjednik Kluba zastupnika SDP-a Arsen Bauk istaknuo je da su oporbeni klubovi, bez obzira na političke i ideološke razlike, definirali tekst odluke polazeći od najmanjeg zajedničkog nazivnika, želje da živimo u državi u kojoj se poštuju ljudska prava i pravo pojedinaca na pravedni sudski postupak, a državna tijela rade zakonito.
Ciljevi povjerenstva su utvrditi utjecaj političkih tijela i dužnosnika na opstruiranje neovisnih istraga i sudsko procesuiranje korupcijskih slučajeva, kao i slučajeva organiziranog i gospodarskog kriminaliteta, slabosti zakonodavnog i institucionalnog okvira borbe protiv korupcije, te propuste u sigurnosnom i pravosudnom sustavu koji rezultiraju odavanjem klasificiranih podataka vezanih za istrage i sudske postupke.
Popraviti sustav
Također žele utvrditi sposobnost neovisnih tijela i sudske vlasti da detektira, istraži i procesuira korupciju i slučajeve zlouporabe ovlasti, te utvrdi prepreke unutar sustava za brže sankcioniranje korupcije i organiziranog i gospodarskog kriminaliteta.
Bačić: Istražno povjerenstvo da, ali treba odrediti točno pitanje istragePredsjednik Kluba zastupnika HDZ-a Branko Bačić izjavio je da se HDZ zalaže za istražno povjerenstvo u vezi “afere Janaf”, ali samo za povjerenstvo koje će točno utvrditi anomalije koje istražuje, i najavio da će stajalište o tome biti donijeto vrlo brzo. “O tome ćemo vrlo brzo donijeti svoj stav. Mi se zalažemo za istražno povjerenstvo koje će točno utvrditi koje su anomalije, ali u kojem točno određenom pitanju. Ovako općenito postavljenim pitanjima nisam siguran da možemo kvalitetno odgovoriti”, rekao je novinarima Bačić uoči sastanka parlamentarnih stranaka u Vladi. HDZ se zalaže za povjerenstva za pitanja od javnog interesa i smatra da treba točno reći kakvo je određeno pitanje za koje će se osnovati istražno povjerenstvo, dodao je. “Mi jesmo za to da se osnuje povjerenstvo, ali trebamo točno definirati njegov djelokrug rada. Na ovaj način, kako ja to iščitavam, mislim da su to ovlasti na razini OZNA-e, mislim da bi gospodin Ranković bio vrlo počašćen kada bi imao ovakve ovlasti kao što su tu propisane”, kazao je Bačić. Odbacio ocjenu novinaraNa prvi pogled mu se čini da si je povjerenstvo dalo ovlasti vrlo načelne prirode, a u Zakonu o istražnim povjerenstvima stoji da se u pravilu povjerenstvo osniva za točno određena pitanja, a ne za istraživanje anomalija u društvu. No, pritom je odbacio ocjenu novinara da, prema onome što govori, HDZ neće podržati povjerenstvo. “Nisam to rekao, mi ćemo kada proučimo cjelokupni tekst zajedno s ostalim strankama vladajuće koalicije donijeti naš stav”, kaže Bačić. Također je komentirao izostanak Josipa Đakića (HDZ) iz Sabora zbog zaraze koronavirusom. “Mi ćemo glasovati idući tjedan neovisno o tome bude li Đakić izašao iz bolnice ili ne. Vladajuća većina je stabilna”, poručio je. Predstavnik talijanske nacionalne manjine i potpredsjednik Sabora Furio Radin, na pitanje trebaju li ministri koji su posjetili “klub” u Slovenskoj 9 dati ostavku odgovorio je kako ne zna što su ministri ondje radili, ali ako su samo pili kavu onda ne trebaju dati ostavku. |
“Vodili smo se onim javnosti poznatim ili manje poznatim činjenicama o percepciji korupcije, o percepciji curenja informacija iz istraga”, kazao je Bauk dodavši kako žele popraviti sustav bez petljanja u konkretne slučajeve koji su trenutno u fokusu javnosti.
Milan Vrkljan (Klub Domovinskog pokreta) ustvrdio je kako su događaji vezani uz “aferu Janaf” pokazali da sustav ne funkcionira i da je Hrvatska postala država dubokog kriminala.
“Pokazali su da Hrvatska ne funkcionira u Hrvatskom saboru nego u nekakvoj opskurnoj ulici, gdje su se dogovarali poslovi i dijeljenje novaca”, rekao je Vrkljan dodavši kako bi osnivanje istražnog povjerenstva trebalo pomoći pravosudnoj, zakonodavnoj i drugoj vlasti da se nađe rješenje za tešku situaciju u Hrvatskoj.
U Kolumbiji ovoga nema
Nikola Grmoja (Klub Mosta) poručio je da što prije treba krenuti s povjerenstvom. “U Kolumbiji nema ovakvih situacija, da se novac nalazi kod zamjenice županijskog državnog odvjetnika”, rekao je.
I Grmoja ističe da se povjerenstvo neće baviti konkretnom “aferom Janaf” već utjecajem vlasti na istrage.
Tomislav Tomašević (Klub zeleno-lijevog bloka) kaže kako je svima u interesu spriječiti curenje informacija iz istraga i sustavne utjecaje politike na istražna tijela. U tom kontekstu izjavu glavnog ravnatelja policije Nikole Miline da u “aferi Janaf” nije bilo klasičnog probijanja mjera ocijenio je skandaloznom.
“Pojam ‘klasičnog probijanja mjera’ govori o tome koliko je to uobičajeno postalo u Hrvatskoj, pa onda imamo i ‘neklasično probijanje mjera’ netom prije uhićenja”, kazao je Tomašević.
Upozorio je kako nije normalno da netko ima više desetaka milijuna kuna veću imovinu od prihoda, a da se godinama nigdje u sustavu nije upalila “crvena lampica”.
Otkrivanje anomalija
Dalija Orešković (Klub IP-a, GLAS-a i Pametnog) nada se da će ovo povjerenstvo biti uspješnije od prethodnih, istaknuvši kako je otkrivanje anomalija u sustavu prvorazredno nacionalno pitanje.
Odluku o osnivanju istražnog povjerenstva podržali su i klubovi Hrvatskih suverenista, IDS-a , te HSS-a i HSU-a.
Predstavnici oporbe su tekst odluke o osnivanju povjerenstva dostavili HDZ-u, pa očekuju da ga prihvati ako je spreman obračunati se s korupcijom i ako nema što skrivati.
Povjerenstvo, ako bude osnovano, istraživat će rad Ministarstva unutarnjih poslova, Ravnateljstva policije, PNUKOK-a, Savjeta za koordinaciju sigurnosno-obavještajnih agencija, SOA-u, OTC-a, UVNS-a, USKOK-a, Porezne uprave, te redovnih sudova i Ustavnog suda.
Indirektno, istraživanje može obuhvatiti i Ured predsjednika RH, Ured predsjednika Vlade, Ured predsjednika Sabora, Ministarstvo uprave i pravosuđa, saborski Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost , te vijeća za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija i nadzor nad primjenom pojedinih policijskih ovlasti.
Od rada povjerenstva očekuje se pak utvrđivanje anomalija u sustavu, poboljšanje zakonodavnog okvira te vraćanje povjerenja građana u institucije.