Indeks ekonomske klime (ESI) u Hrvatskoj marginalno je u travnju porastao u odnosu na revidiranu vrijednost u ožujku, za samo 0,2 boda, na 103,4 boda.


Njegova je vrijednost u ožujku bila najniža od kolovoza 2023. godine.




Raspoloženje je u travnju obilježio je val pesimizma u maloprodaji, prema padu indeksa za čak 9,8 bodova. Ocjena menadžera o poslovanju unatrag tri mjeseca znatno je pogoršana u odnosu na ožujak, uz pesimistične prognoze za proljeće. Cijene bi pak trebale porasti, pokazuje istraživanje.


I potrošači su u travnju pokazali izraženiji pesimizam, uz pad indeksa za 0,7 bodova. Očekuju pogoršanje financijske situacije kućanstava u idućih godinu dana i lošiju situaciju u gospodarstvu i signaliziraju suzdržanost u kupovini proizvoda veće vrijednosti.


Građevinski sektor pokazao je pak naglašeni optimizam, prema rastu indeksa za 5,4 boda u odnosu na ožujak. Poslovna aktivnost ubrzala je u odnosu na prethodne mjesece i menadžeri planiraju pojačati tempo zapošljavanja.


Poboljšanje su u travnju bilježili i industrija i uslužni sektor, prema rastu indeksa za 2,1 odnosno za 1,1 bod.


Tempo zapošljavanja u gospodarstvu u cjelini trebao bi se, više-manje, zadržati na razini s početka proljeća, prema rastu indeksa EEI za 0,2 boda u odnosu na ožujak. Neizvjesnost je pak, po ocjeni menadžera, znatno izraženija nego u ožujku, prema rastu indeksa EUI za 5,6 bodova.


Europski pesimizam


Raspoloženje u gospodarstvu eurozone i EU-a ponovo je pak pogoršano u travnju, uz pad indeksa ESI za po 1,4 boda na oba područja.


Najveće pogoršanje zabilježeno je među potrošačima, prema padu indeksa za 2,2 boda u eurozoni i za 2,1 bod u EU.


Osjetno su sumornija i očekivanja u maloprodaji, uz pad indeksa za 1,9 u zoni primjene zajedničke europske valute i za 1,7 bodova na razini Unije.


Blago pogoršanje bilježio je i uslužni sektor, čiji je indeks pao za 0,8 bodova u eurozoni i za jedan bod u EU.


I menadžeri u industriji i u građevinskom sektoru bili su suzdržaniji u travnju, prema padu indeksa za otprilike pola boda u odnosu na prethodni mjesec.


Raspoloženje u građevinskom sektoru bilo je i u travnju više-manje nepromijenjeno.


Menadžeri u gospodarstvu eurozone u cjelini očekuju i dalje prigušeni tempo zapošljavanja, a u EU planiraju stati na kočnicu, prema padu indeksa EEI za 0,7 bodova. Neizvjesnost je po njihovoj ocjeni znatno izraženija nego u ožujku, uz rast indeksa EUI na oba područja za gotovo tri boda.


Među vodećim gospodarstvima eurozone talijanski ESI pao je za 1,8 bodova u odnosu na ožujak. Podaci za Njemačku i Španjolsku pokazuju pak blago poboljšanje raspoloženja, uz rast indeksa za otprilike pola boda u odnosu na ožujak. U Francuskoj očekivanja su se zadržala na razini s početka proljeća.


U skupini velikih gospodarstava izvan zone primjene zajedničke europske valute stabilna očekivanja pokazalo je i istraživanje u Poljskoj.