Reuters
Ustavna klauzula
ZAGREB Budući da danas, na neradni dan, bankama ističe zakonski rok u kojem zaduženima u »švicarcima« moraju poslati prijedloge izračuna konverzije kredita, priliku za to imaju još u ponedjeljak, na sljedeći radni dan, kad se očekuje da će na adrese dužnika iz većine banaka krenuti izračuni. Dosad su ih u papirnatom obliku poslali samo Erste i Hypo banka, PBZ je na svojoj web stranici objavio kalkulator izračuna konverzije, uz napomenu kako ih je poslao i na kućne adrese, dok su ostale banke to učinile ili u petak, ili će to učiniti najkasnije u ponedjeljak. Jednako kao i Erste banka, i Hypo u prijedlozima aneksa ugovora o kreditu navodi kako se u slučaju da konverzija »padne« na Ustavnom sudu, proces može poništiti, a banka tražiti povrat sredstava od dužnika. Što će pisati u aneksima PBZ-a, RBA, Splitske i Zagrebačke banke, OTP-a i Sberbanka, bit će poznato tijekom vikenda ili u ponedjeljak.
Dodatni uvjeti
Na pitanje hoće li, nakon upozorenja ministra financija Borisa Lalovca, i prijetnji kaznama, tiskati nove anekse, u kojima konverzija neće biti uvjetovana presudom Ustavnog suda, iz Hypo i Erste banke je našem listu odgovoreno kako posluju u skladu sa zakonima, s kojima su, kažu, usklađeni i aneksi. Naglašavaju da su samo htjeli informirati svoje klijente o tužbi na Ustavnom sudu, čiju presudu, napominju, nipošto ne žele prejudicirati.
»Neovisno o tome, obavljaju se i dodatne konzultacije s pravnim stručnjacima i nadležnim regulatornim tijelima, sa ciljem rješavanja eventualnih dvojbi u vezi s tumačenjem predmetnih odredbi aneksa ugovora«, zaključuju u Erste banci, dok na upit je li ih posjetila inspekcija Ministarstva financija odgovaraju kako nije. Iz Hypo banke nisu odgovorili na pitanje o eventualnom posjetu inspekcije, dok se iz oba odgovora može iščitati da nemaju namjeru tiskati nove anekse ugovora, bez odredbe o uvjetovanju konverzije presudom Ustavnog suda.
Ta je odredba prema tumačenju Udruge Franak protivna Zakonu o potrošačkom kreditiranju, prema kojem banka ne smije klijentu u konverziji postavljati nikakve dodatne uvjete. Zakon predviđa kazne od 80.000 do 200.000 kuna, i to po svakom ugovoru u kojem je prekršen zakon. Kako je u Hrvatskoj ukupno oko 50.000 kredita u CHF, hipotetski, da se svim klijentima pošalju nezakoniti aneksi, država bi, odnosno HNB kao regulator, bankama mogao naplatiti kaznu od najmanje četiri milijarde, do maksimalnih deset milijardi kuna, što je više od troška konverzije bankama, procijenjenog na sedam do osam milijardi kuna. Samo Erste banka, primjerice, ima 10.100 kreditnih partija u CHF, što znači da bi, s ovakvim aneksima, mogla biti kažnjena s najmanje 800 milijuna, do oko dvije milijarde kuna.
Iz Ministarstva financija jučer je poručeno kako zajedno s Udrugom Franak analiziraju dokumentaciju i prijedloge izračuna koje su dužnici počeli dobivati na kućne adrese te će po isteku zakonskog roka postavljenog bankama rezultate analize proslijediti HNB-u na daljnje postupanje. »U slučaju kršenja Zakona o potrošačkom kreditiranju, prema vjerovnicima će biti poduzete zakonom predviđene sankcije«, zaključuju u ministarstvu, dok iz HNB-a na pitanje hoće li biti, i kakvih sankcija prema bankama, odgovaraju kako je u tijeku postupak nadzora. Ti su postupci, navode, povjerljivi, zbog čega HNB o njima nije ovlašten obavještavati javnost, zaključuju.
Ne potpisujte!
»Nakon provedenog postupka, HNB će priopćiti informacije značajne za potrošače«, zaključuju. Ni HNB niti Ministarstvo potrošačima, međutim, u ovom trenutku ne nude savjet, odgovor na pitanje što da učine nakon što su primili izračun konverzije odnosno ovakav, moguće nezakonit aneks ugovora.
Kako savjetuju u udruzi KREDA, koju je osnovao dio nekadašnjih članova Udruge Franak, ako klijentu izračun konverzije odgovara, može ga prihvatiti potpisivanjem obrasca o prihvaćanju kojeg mu je banka poslala, nakon čega će biti pozvan na potpisivanje aneksa ugovora, kojeg, međutim, u ovakvom obliku, kakvog su zasad poslale Erste i Hypo banka, ne smije prihvatiti. Potpiše li u banci takav, nezakoniti aneks, kažu u udruzi, klijent će si »zapečatiti« sudbinu jer će mu konverzija biti poništena u slučaju da zakon ne prođe na Ustavnom sudu. Ne potpiše li aneks u banci, kažu, banka konverziju svejedno mora provesti dok je zakon na snazi, i ne smije ju uvjetovati odlukom Ustavnog suda. Konverzije koje budu provedene do odluke Ustavnog suda ostaju na snazi do kraja otplate kredita, odnosno ne mogu biti retroaktivno ukinute u slučaju da zakon o konverziji ne prođe. U narednih tjedan dana svakako bi trebalo biti poznato hoće li banke zbog ovakvih aneksa biti kažnjene, i prisiljene slati nove dokumente svojim klijentima. Padne li zakon na Ustavnom sudu, za to ne bi trebali odgovarati klijenti, već banke tužiti mogu samo državu.
U međuvremenu, prijedlozi izračuna konverzija koje su klijenti banaka primili vrlo su različiti, jer ovise o mnogim parametrima – počev od toga kad je kredit podignut, s kojom kamatom, pa dok neki klijenti banci još i duguju, neke će banka morati razveseliti s povratom preplaćenog. Rate će pak u nekim slučajevima rasti, drugim klijentima pasti, ovisno o tome kako se kretala kamata u tom kreditu.